Adobe Lightroom alternatifi en iyi ücretsiz programlar

Adobe Photoshop Lightroom’un iki ana işlevi vardır: görüntüleri işleme ve bunları organize etme (etiketleme, adlandırma, derecelendirme ve meta verileri). Fotoğrafları toplu olarak işleyebilecek ve iş akışını optimize edebilme özelliği sayesinde profesyonel ve hobi fotoğrafçıları arasında büyük beğeni görüyor ancak tek seçenek değildir.  – neredeyse güçlü birkaç mükemmel ücretsiz alternatif var.

Adobe Photoshop Lightroom alternatifi olarak kullanabileceğiniz ücretsiz pek çok program vardır. Sizinde aşina olduğunuz programlar vardır elbette, tecrübelerinizi bizlerle paylaşmanızı rica ediyoruz. Bizde Adobe Lightroom yerine kullanabileceğiniz ücretsiz alternatifleri sıralamak istedik. Lütfen sizde kullandığınız programları bizlerle paylaşın.

Adobe Photoshop Lightroom alternatifi ücretsiz programlar

Lightroom gibi, burada yer alan tüm görüntü düzenleyicileri, Raw dosyalarınızı doğrudan kameranızdan işleyebilir. Raw dosyalar, fotoğraf makinenizin algılayıcısı tarafından çekilen tüm verileri içerir ve tüm fotoğraf makinesi üreticilerinin depolamak için kendi formatları vardır. Hiçbir ekran veya yazıcı o kadar ayrıntılı üretemez, bu nedenle bunları görüntüleyebilir veya kullanabilmeniz için bunları JPG gibi bir biçime sıkıştırmanız gerekir. Kameranızın otomatik olarak bunu yapmasına izin verebilir veya işlemi kendiniz kontrol etmek için masaüstü yazılımını kullanabilirsiniz.

Burada yer alan resim editörleri, resmi çekerken öngördüğünüz sonuçları elde etmek için kontrast, parlaklık, düzey, doygunluk, netlik ve tonlamayı ayarlamaya izin verir. Ayrıca, kırpma ve döndürme işlemleri için araçlar da sunuyorlar.


Adobe Lightroom alternatifi en iyi ücretsiz programlar
RawTherapee, Adobe Lightroom alternatifi ücretsiz en iyi programlar listesinde birinci sıradadır.

1. RawTherapee

Adobe Lightroom’a en iyi ücretsiz alternatiflerden ilki. Çok hızlı görüntü işleme ve iş akışı optimizasyonu sağlar.

RawTherapee, Raw dosyaları (veya TIFF ve JPG gibi sıkıştırılmış görüntü dosyalarını) işleme için gelişmiş bir açık kaynak Lightroom alternatifidir ve daha sonra ortaya çıkan görüntüleri doğrudan GIMP‘e (veya tercih ettiğiniz fotoğraf düzenleyicisine) gönderir.

RawTherapee tahribatsız düzenleme kullanır, böylece istediğiniz zaman orijinal dosyaya dönebilirsiniz. Gelişmiş görüntü işleme araç seti, pozlama, renkler, keskinlik ve gürültüyü ayarlamayı kolaylaştırır. RawTherapee’nin mozaik algoritmaları, dönüştürülmüş görüntülerdeki eserleri azaltır ve çoklu çekirdek desteği mevcut donanımınızı tam olarak kullanır.

Emeğinizin meyvelerinden memnun olduğunuzda, ayarları ileride kullanmak üzere bir ön ayar olarak kaydedebilirsiniz. Ayrıca, sekmeli arayüzü kullanarak görüntüleri toplu halde işleyebilir veya aynı anda birden çok dosyayı düzenleyebilirsiniz.

İncelemek ve indirmek için: RawTherapee (Türkçe)


Adobe Lightroom alternatifi en iyi ücretsiz programlar
Chasys Draw IES, Adobe Lightroom alternatifi ücretsiz en iyi programlar listesinde ikinci sıradadır.

2. Chasys Draw IES

Güçlü yerleşik Raw işlemciye sahip başka bir çok fonksiyonlu fotoğraf editörü.

Chasys Draw IES, sadece bir Lightroom alternatifi değil, kişisel ve profesyonel kullanım için tam bir görüntü düzenleme paketidir. Mükemmel bir fotoğraf editörü ve dönüştürücü değil aynı zamanda masaüstünüzden hareketsiz görüntüler veya video çekmek, simgeler ve imleçler oluşturmak, kare kare animasyonlar oluşturmak, resimleri toplu halde dönüştürmek ve sıfırdan kendi resiminizi oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Raw işleme bileşeni, Chasys Draw IES raw-Photo, diğer bazı ham görüntü işlemcileri kadar sezgisel olmayabilir, ancak size olağanüstü derecede manuel kontrol sağlıyor. Görüntüler CD5 formatında dışa aktarılmadan önce kırmızı, mavi ve yeşil eğrileri, beyaz dengesi, netlik ve kontrastı ayarlayabilirsiniz. Dosyaları JPG veya TIFF formatına dönüştürmek için Chasys Draw IES Dönüştürücüsünü (pakete dahil) kullanmalısınız.

Chasys Draw IES, tüm popüler kamera üreticilerinden Raw dosyaları destekler. Desteklenen formatların bir listesini geliştiricinin sitesinde bulabilirsiniz, ancak ayrıntılı olmadığı için modelinizi görmeseniz canınızı sıkmayın.

İncelemek ve indirmek için: Chasys Draw IES


Adobe Lightroom alternatifi en iyi ücretsiz programlar
LightZone, Adobe Lightroom alternatifi ücretsiz en iyi programlar listesinde üçüncü sıradadır.

3. LightZone

Sorunsuz filtreleri ve vektör bazlı seçimlerle Raw işleme yeteneğine sahiptir.

LightZone, Lightroom için mükemmel bir yer tutan başka bir açık kaynak kodlu ücretsiz fotoğraf düzenleme programıdır. LightZone’u indirmeden önce bir hesaba kaydolmanız gerekir (yazılımın yaratıcıları gelecekteki gelişime yardımcı olması için indirme sayısını izlemektedir), yalnızca bir dakika sürer.

Bir kere girdiğinizde LightZone, istenen efekti elde etmek için ayarlayabilir ve yeniden düzenleyebileceğiniz bir dizi filtre kullanarak raw dosyaları (ayrıca JPG ve TIFF gibi sıkıştırılmış görüntü formatlarını) işleyebilir. Vektör tabanlı bir seçim aracını kullanarak düzenleme yapmak için belirli alanları da seçebilirsiniz.

LightZone’un kameranızın Raw formatını destekleyip desteklemediğini öğrenmek için, programın profil kılavuzuna göz atın.

İncelemek ve indirmek için: LightZone


Adobe Lightroom alternatifi en iyi ücretsiz programlar
IrfanView, Adobe Lightroom alternatifi ücretsiz en iyi programlar listesinde dördüncü sıradadır.

4. IrfanView

Mükemmel düzenleme ve işleme araçlarıyla klasik bir Lightroom alternatifidir.

IrfanView, görüntü organizatörü ile güçlü bir görüntü düzenleyiciyi birleştirir, Raw ve sıkıştırılmış dosya formatları için mükemmel bir destek (tam listeye bakın) sağlar. Arayüzü, diğer bazı ücretsiz Lightroom alternatifleri kadar sezgisel değil, ancak uzun yıllardır geliştirilmekte ve tüm yeteneklerin fotoğrafçıları için düşünceli olarak tasarlanmış araçlar ile doludur.

IrfanView, öğeleri düzenlemek için, metaveri düzenleme, dosyaları grup halinde yeniden adlandırma ve etiket ekleme konularında en iyi ücretsiz araçlardan biridir.

IrfanView’ın Raw işleme araçları, dosyaların gruplar halinde dönüştürülmesine ve yeniden adlandırılmasına veya daha dikkatli ve dikkat gerektiren ayrı fotoğraflar için ton ve renklerin ayarlanması için zaman harcamanıza izin verir. Daha fazla düzenleme yapmak için, dosyaları doğrudan GIMP gibi ayrı bir fotoğraf düzenleyicisine aktarabilirsiniz.

İncelemek ve indirmek için: IrfanView (Türkçe)


Adobe Lightroom alternatifi en iyi ücretsiz programlar
Google Fotoğraflar, Adobe Lightroom alternatifi ücretsiz en iyi programlar listesinde beşinci sıradadır.

5. Google Fotoğraflar

Kurulum gerektirmeyen harika bir fotoğraf düzenleme aracı.

Google Picasa, Lightroom alternatifi olarak kullanılan harika bir programdı, ancak geçen sene mayıs ayında durduruldu ve resimleri yüklemek için isteğe bağlı bir mobil uygulama, çevrimiçi olarak sunulan ve bir masaüstü aracı olan ücretsiz bir fotoğraf editörü Google Fotoğraflar yerini aldı.

Basit bir araç seti ve ücretsiz çevrimiçi saklama özelliği sayesinde Google Fotoğraflar, bir Android akıllı telefonda fotoğrafları düzenlemek ve yönetmek için çok kullanışlıdır ancak Raw görüntüleri işlemek ve dönüştürmek için web arayüzünü kullanmak da mümkündür (desteklenen formatların tam listesine bakın). Çevrimiçi depolama alanı ücretsiz, ancak yalnızca JPG veya WEBP formatındaki fotoğraflar için.

Google Fotoğraflar, tek bir tıklamayla uygulanabilecek çekici filtrelerin yanı sıra sırasıyla parlaklık, doygunluk ve kontrastı ayarlayan Işık, Renkli ve Pop gibi etiketli kaydırıcılarla birlikte sunulmaktadır.

Ne yazık ki, mobil cihazlar için mükemmel bir uygulama olmasına rağmen, Google Fotoğraflar, Picasa masaüstü yazılımı ile aynı işleme gücü sunmamaktadır. Toplu işleme yok ve düzenleme oldukça basit, bu yüzden sıralamamızda beşinci sıradadır.

Çevrimiçi kullanmak için: Google Fotoğraflar (Türkçe)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir