Android için Chrome tarayıcısını hızlandırmanın yolları

Android telefon veya tabletinizde Google Chrome tarayıcısının yavaş olduğunu fark edebilirsiniz. Bu genelde İnternet’ten dolayı değildir. Bugün birçok Android kullanıcısı, Chrome’un performansını düşüren hatalar yapmaktadır.

Android telefonunuzda daha hızlı İnternet kullanımı istiyorsanız, ilk önce İnternet bağlantınızın iyi olması gerekmektedir. İnternet bağlantınız iyi olduktan sonra, tarayıcıyı hızlandırmak gerekebilir. Android için Chrome tarayıcısını hızlandırmak için uygulayabileceğiniz en iyi 5 yolu hazırlamak istedik.

4. Adres çubuğuyla kaydırarak sekmeler arasında geçiş yapın

Sayfayı yenilemek için ekranı aşağı doğru sürükleneceğini artık öğrenmişsinizdir. Ancak Chrome tarayıcı deneyiminizi hızlandırabilecek diğer hareket kontrolleri vardır.

En sık kullandığımız Chrome hareket denetimi, bir açık sekmeden diğerine geçmek için adres çubuğunda sola ve sağa hızlıca kaydırma özelliğidir. Birden fazla sekme açmayı seven bir kullanıcıysanız, tarayıcınızın sağ üst köşesindeki bu küçük numara simgesine dokunmaktan daha kolaydır.

Adres çubuğundan aşağı doğru sürükleyerek bu özelliği daha da kullanışlı hale getirebilirsiniz. Adres çubuğundan sekme listesi açılır ve hızlıca kaydırılması sağlanır. Diğer sekmelerinize göz atmanız yeterliyse parmağınızı ekranda bırakabilir ve sekme listesini kapatmak için yukarı doğru sürükleyebilirsiniz. Veya açmak istediğiniz sekmeye dokunun.

3. Metni vurgulayarak hızlı Google Arama yapın

Google Chrome’daki metni vurguladığınızda, hepsini kopyalama, paylaşma veya tümünü seçme seçeneği elde edersiniz.

Ancak aşağıda gizlenmiş bir tane daha buton var. Bu düğme, seçtiğiniz kelimeyi vurgulayan bir Google Arama çubuğu. Bu düğmeye dokunun; Google, söz konusu terim için hızlı bir arama yapar. Yeni arama penceresi ekrandaki minyatür bir kutuda görünür ve bilgileri bir bakışta görmenizi sağlar.

Söz konusu kelimeyle ilgili daha fazla bilgi görüntülemek isterseniz, normal arama sonuçlarını elde etmek için sayfanın en üstüne kadar kaydırın.

Bu özelliği etkinleştirmek için, bir kelimeyi vurgulamak için uzun basın.

2. Chrome’u hızlandırmak için cache/önbelleği temizleyin

Önbelleğin temizlenmesi, herhangi bir teknoloji cihazını hızlandırmanın en iyi yoludur. Önbellek kısa vadede iyi bir şey: web sitelerinizde sık kullanılan verileri biriktirerek zaman kazandırır ve Chrome’u hızlandırır.

Bununla birlikte, zamanla yığılmalar olabilir ve gereksiz verilerle dolabilir, bu da zaman zaman önbelleğinizi temizlemeniz gerektiği anlamına gelir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

  • Ayarlar > Uygulamalar‘a (veya Uygulama Yöneticisi‘ne gidin) gidin.
  • Chrome’u görene kadar aşağı kaydırın ve Chrome üzerine dokunun.
  • Depolama (veya Depolama Alanı’nı) seçin.
  • Önbelleği temizle düğmesine dokunun.

Bu kadar! Önbellek silindi. Bu, kaydedilen şifreleri veya diğer verileri silmeyecektir.

1. Veri tasarrufunu açın

Wi-Fi yerine Mobil veri kullanıyorsanız veri tasarrufu harikadır, Chrome’u hızlandırmak isteyenler için de faydalı olacaktır. Sınırsız bir veri planınız olsa bile, uygulamanızı hızlandırmak için Chrome’un Veri koruma özelliğini etkinleştirmek isteyebilirsiniz.

Veri tasarrufunu etkinleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayın:

  • Chrome‘u açın ve Ayarlar‘a gidin (sağ üst köşedeki üç nokta).
  • Ayarlar‘ı seçin.
  • Aşağı kaydırın ve Veri Tasarrufu‘na dokunun.
  • Veri Tasarrufu ayarını açın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir