Android’in iOS’dan Daha İyi Olmasının En Önemli Nedenleri

Android ve iOS, en popüler iki mobil işletim sistemidir. Her alanda olduğu gibi, bu rekabette de olduğu gibi, sadece bir tane en iyisi olabilir ve biz bunun Android olduğunu düşünüyoruz. Elbette bunu söylememizin bir çok nedeni vardır. Bir iPhone’dan ziyade Android telefona sahip olmanın en önemli nedenlerini sıralamak istiyoruz.

Bu konuda elbette herkesin görüşü aynı olamaz. Genel anlamda karşılaştırma yapmak, daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Sadece tek bir özelliği ön planda tutup, işte en iyisi bu demenin yanlış olacağını düşünüyoruz. Bunu göz önünde bulundurarak Android’in iOS sistemden daha iyi olduğunu belirtmeye çalışacağız. Bu konuda yorumlarınızla görüşlerinizi belirtmenizi bekliyoruz.

1. Android, iOS’a göre daha fazla uygulamaya sahip

Google Play Store, çoğu Android uygulamasının bulunduğu pazardır. App Store’da, Apple (iOS) cihazları için uygulama pazarıdır. Google Play Store’da App Store’dan daha fazla uygulama olduğu bir gerçektir. App Store üzerinde şu anda 2 milyondan biraz fazla uygulama var, ancak Google Play Store ise 2.5 milyon uygulamaya sahiptir.

Google Play Store’da genel olarak daha fazla uygulama olması yanında, daha fazla ücretsiz uygulama da vardır. Android için 2.5 milyon toplam uygulama arasından bunların 2.3 milyonunu ücretsiz bulabilirsiniz. Yani anlayacağınız, Android sistemler için mevcut ücretsiz uygulama sayısı iOS’un toplama uygulama sayısından fazladır. Ücretsiz Android uygulamalar için kalite bakımından tartışmalar olsa da, seçim yapabileceğiniz daha fazla seçenek var ve ücret konusunda herhangi bir endişeniz olmadan daha fazla uygulama deneyebilirsiniz.

2. Android, iOS’a göre daha özelleştirilebilir bir sistemdir

Bazı insanlar iOS tarafından sunulan homojenlikten oldukça memnun olsa da, benim telefonum dedirtecek özelleştirmeler yapmak iOS’da daha kısıtlıdır. Android sistem pek özelleştirme seçeneği sunmasının yanı sıra, bazı Android cihazlarda yazılımı tamamen değiştirebilirsiniz.

Android sistemlerde, klavyeden ana ekran başlatıcısına ve e-posta uygulamasına kadar, ekrandaki görüntüsünün hemen her yönünü değiştirmeniz mümkündür. CyanogenMod’u ederseniz (Android işletim sistemi için geliştirilen en başarılı ve en popüler özel rom’dur), telefonunuza önceden yüklenmiş olan gereksiz özellikleri kaldırabilirsiniz.

Ayrıca bakınız; Android Özelleştirmek için En İyi 12 Başlatıcı Uygulamalar

3. Herkes için bir Android telefon var

Dağ bisikleti veya kaya tırmanışı yapabileceğiniz sağlam bir telefona mı ihtiyacınız var? Galaxy S7 Active alın. İyi performans gösteren üst düzey bir telefon mu istiyorsunuz? Kendinize bir OnePlus 3T alın. Harika fotoğraflar çekmek mi istiyorsunuz? Huawei P9 alın. Hangi tarzda veya tasarımda Android telefon almak istiyorsanız, pek çok seçeneğiniz olacak. Geçen yıl itibariyle, 1.300 marka 24.000’den fazla Android cihaz üretti.

Her Apple cihazında, temel olarak üç farklı seçenek elde edersiniz (bazen sadece iki tane): küçük, orta ve büyük. Boyutlar temelde cihazlardaki en büyük farktır. Elbette, ekran veya donanımda farklılıklar da var ancak aslında aynı telefon sayılır.

4. Android cihazların daha geniş fiyat aralıkları var

Kabul edelim, çoğunlukla akıllı telefonlara sürekli para harcıyoruz. Yeni nesil iOS cihazlardan almak istiyorsanız, birkaç seçeneğiniz var ve hepsi gerçekten çok pahalı.

Andak, her fiyat aralığında Android sistemlere sahip telefonlar var. 20 dolara Alcatel Pixi Glitz alabilir veya 800 dolara (başlangıç fiyatı) Samsung Galaxy S7 Edge alabilirsiniz. En alt seviye ile en üst seviyeyi karşılaştırdığınız zaman ve aradaki cihazları düşündüğünüz zaman, alabileceğiniz pek çok Android cihaz var. Bu bir gerçek ki, Apple 500 doların altında bir telefon satmıyor. Bu yüzden Apple cihazlarda oldukça sınırlısınız.

5. iTunes kullanmanız gerekmez

Apple, donanım ve yazılım tasarımının öncüsüdür ancak, iPhone’unuzla bilgisayarınız arasında müzik aktarmak istiyorsanız iTunes kullanmak zorundasınız. Apple’ın bilgisayarınızdan tamamen nasıl kaldırılacağı konusunda kapsamlı bir kılavuz yayınlamasına rağmen, iTunes’un kaldırılması da bir kabustur.

Android kullanıcıları iTunes’a ihtiyaç duymazlar ve genel olarak müzik hizmetleri ve satın alımlar için çok daha fazla seçenek sunulur. Android için sadece müzik değil filmler, TV şovları, oyunlar ve daha pek çok şey giderek daha da genişliyor.

6. Google ile entegre konumdasınız

Android, Google tarafından yönetilen ve sahibi olmayan AOSP (Android Açık Kaynak Projesi) adı verilen açık kaynaklı bir projedir. Google bunu daha sonra diğer üreticiler tarafından kullanılan Android sürümünü yapmak için kullanır. Bununla birlikte, Google hizmetleri Android’in ayrılmaz bir parçası ve bu cihazlardan birini almak için iyi bir nedendir.

Google hizmetleri gerçekten harikadır ve insanlara kolaylık sağlamaktadır. Google Haritalar, Gmail, Google Drive, Google Dokümanlar, Google Müzik veya Google Chrome uygulamalarına ne kadarda alışmış değil mi? Entegre edildiğinde, bu hizmetler hayatımızı çok daha kolay hale getiriyor ve Apple buna ayak uyduramıyor.

7. Android teknoloji alanında daha ileride

Apple teknoloji alanında yavaş hareket ediyor, oysa Android hızlı bir şekilde ilerliyor. Android cihazların bireysel teknolojik yenilikleri Apple’ın önünde olduğu bir gerçektir. Genellikle Apple, Android’i izler. Örneğin, Huawei P9, bu yılın başlarında çift arka kamera sistemi ile piyasaya çıktı ve şimdi iPhone 7 Plus’da bulunuyor.

İlgilendiğiniz yeni bir yenilik varsa, o zaman Android’e gitmelisiniz. Android cihaz üreticileri, yeni teknoloji için size bol miktarda yeni seçenekler sunar. Geçen yılki yenilikleri tek bir cihazda bulmak istiyorsanız, o zaman Apple’a yönelin. Unutmayın, Apple’ın sunduğu pek çok yeni özellik Android cihazlarda zaten var. iPhone 7 şimdi suya dayanıklı, ancak Android bunu ilk iki yıl önce yaptı ve Galaxy S7 hala iPhone 7 IP67 sertifikasından daha yüksek bir IP68 sertifikasına sahip. Android, iki yıl önce de dokunma duyusuyla ilgili geri bildirim kullanmaya başladı. Apple’ın pazarlama konusunda iyi olduğunu söylemek gerekiyor, çünkü, birçok kişi Apple’ın akıllı telefonu icat ettiğine inanıyor.

8. Android’de microSD kart desteği var

Apple aygıtlarında daha fazla dahili depolama istiyorsanız, mevcut dosyalarınızı silmeniz, taşımanız veya başka bir telefon satın almanız gerekir. Apple cihazları, bir microSD kartla daha fazla depolama seçeneği sunmaz. Ancak birçok Android akıllı telefon, microSD kart erişimi ile donatılmıştır.

32 GB iPhone 7 ve 256 GB sürüm arasındaki fark 200 dolar. Ancak SanDisk Ultra 200 GB microSD kartın fiyatı sadece 72 dolar. Bu çok büyük bir fark değil mi? Ancak microSD kart desteği ile ilgili başka en iyi şeylerden biri de, Android telefonunuz için ne kadar depolama alanına sahip olmanız gerektiğini özelleştirme yeteneğinin olmasıdır. Örneğin SanDisk microSD kartları 8, 16, 32, 64, 128, 200 ve 256 GB boyutlarında. Dolayısıyla, ekstra bir 64 GB’ye ihtiyacınız varsa, sadece 20 dolar ödersiniz.

9. Android’de çıkarılabilir piller var

Belli bir kullanımdan sonra iPhone’lara şarj dayanmıyor, yani çabuk bitiyorsa, ya prize takılı bir şekilde kalacaksınız yada telefonu değiştirmeniz gerekecek. Android ile, LG G5 gibi birçok telefonda çıkarılabilir piller bulunur, böylece pil ömrü biterse yeni bir pil takmanız yeterli olacaktır.

10. Android’in gerçek çoklu görev özelliği var

iOS’ta çoklu görev görebilirsiniz, ancak gerçek çoklu görev uygulaması Android’de kullanılabilir. Örneğin Samsung, bir süredir çoklu pencere özelliğine sahip. Aynı anda ekranda iki uygulama görüntülemenize olanak tanır; böylece aynı anda birden fazla şey yapabilirsiniz.

11. Android daha fazla bulut depolama alanı sunuyor

Google Drive 15 GB’lık bir bulut depolama alanına sahiptir; iCloud ise yalnızca bir kişinin dokümanlarının veya fotoğraflarının tamamı için yeterli olmayan 5 GB’lik bir veri depolama alanı sunar. iCloud saklama bölgenizi yenilemek istiyorsanız Apple, Google’dan daha az cömerttir. iCloud ile fazladan bir 50 GB için yılda 100 dolar ve Google’dan iki kat daha fazla depolama alanı için yılda 24 dolar (ayda 2 dolar) harcamanız gerekecek.

12. Android, NFC’yi sınırlamıyor

Apple NFC’yi iPhone 6’ya getirdi, ancak yalnızca Apple Pay ile kullanmaya izin veriyor. Ancak Android’de NFC yongaları yıllarca cihazlarda bulunmakta ve NFC etiketleri ve dosya paylaşımı da dahil olmak üzere, istedikleri her şeyle çalışıyorlar.

Şimdi size soruyoruz, belirttiğimiz bu noktalarda haklı mıyız? Android’in, iOS’dan daha iyi olduğu başka noktalarda var mı? Yorumlarınızla bize bildirin!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir