Android Telefonda Klavye Otomatik Düzeltmeyi Kapatma

Birçok cihaz gibi Android telefonları da dahil klavyede yazarken imla hatalarını otomatik düzenleme özelliği sunuyor. Aslında iyi bir özelliktir ama bazen, hata gibi görünen ama aslında hata olmayan terimleri düzeltmesi rahatsız edici bir durum.

Klavyede hızlı yazan birisi değil ama otomatik düzeltmeyi kullanmıyorum. Yöresel ağızlarla konuşmayı sevdiğim için, otomatik düzeltme pek işime gelmiyor. Bir çok arkadaşım Android telefonlarında klavyeden yazarken otomatik düzeltmeyi kullanıyor, ancak bu konuda çok şikayet ediyorlar. Çünkü asıl yazmak istedikleri şeyin dışına çıkmaktadır. Bu nedenle bu konuda yardımcı olacak bir yazı hazırlamak istedim.

Android klavye otomatik düzeltme özelliğini devre dışı bırakmak istiyorsanız bu yazımız yardımcı olacaktır.

Android’de Otomatik Düzeltme Özelliğini Kapatma

Android telefonda klavye otomatik düzeltme özelliğini devre dışı bırakmak için aynı yöntem uygulanır. Ancak, Android sürümüne göre gidiş yolunda değişiklikler olabilir. Bu nedenle, asıl gidilmesi gereken yerleri kendiniz de bulmaya çalışmalısınız. Şuan, Huawei Y6 2 ve Android 6.0 sistemi bir telefonda otomatik düzeltmeyi kapatmayı gösteriyorum. Sizde aynı şekilde uygulayabilirsiniz.

1. Adım: Ayarlar > Gelişmiş ayarlar > Dil ve Giriş‘e gidin.

2. Adım: Yazım düzeltme üzerine dokunun ve Yazım Düzeltme açık düğmesini kapalı duruma getirin.

Kullanılan Android sürümüne bağlı olarak, bu seçenek kullanılabilir olmayabilir. Böyle bir durumda, otomatik düzeltmeyi doğrudan geçerli klavye ayarlarınızdan devre dışı bırakabilirsiniz.

Bunu yapmak için varsayılan klavyenize dokunun ve Yazım Düzeltme > Otomatik düzeltme’ye gidin:

Otomatik düzeltmeyi devre dışı bırakabilir veya Kapalı, Orta, Agresif ve Çok Agresif seçeneklerinden birini kullanarak seviyeyi ayarlayabilirsiniz.

Android telefonda klavye otomatik düzeltme özelliğini kullanıyor musunuz?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir