Android ve iPhone Veri Kullanımını İzlemek için En İyi Uygulamalar

Android ve iPhone akıllı telefonların mobil veri kullanımını izlemek için kullanabileceğiniz en iyi veri izleme ve takip etme uygulamalarını paylaşıyoruz. Bu uygulamalar sayesinde mobil veri kullanımını ve Wi-Fi ağ bağlantı kullanımını takip edebilirsiniz.

Mobil veri kullanımını takip etmek, veri kullanım kotasını aşmamak için her zaman gerekli olan bir şeydir. İki temel mobil işletim sistemlerinden Android mobil veri kullanımını izlemek ve takip etmek için bir arayüz sağlar ancak iOS bu konuda çok fazla bilgi sunmuyor.

Dolayısıyla bu yazımızda, hem Android hemde iOS cihazların mobil veri kullanımını izlemek için indirebileceğiniz yardımcı uygulamaları listelemek istedik. Türk Telekom-Avea, Vodafone veya Turkcell mevcut hattınıza ait konuşma, mesajlaşma ve İnternet kullanımını takip etmenizi sağlayacak mobil uygulamalar geliştirmişlerdir, ancak grafiksel açıdan ve daha detaylı bir şekilde mobil veri kullanımını takip etmek istiyorsanız bu uygulamalara bir göz atabilirsiniz.

1. My Data Manager (Ücretsiz, Türkçe, Reklamsız)

My Data Manager hem Android hem de iOS için kullanılabilir veri kullanımını izleme uygulamasıdır. Ücretsiz olmasının yanı sıra, herhangi bir reklam içermiyor ve mobil, kablosuz ve dolaşım için veri kullanımını izliyor. My Data Manager uygulamasının, ücretsiz, Türkçe arayüz sunması, reklamsız olması ve kullanım kolaylığı açısından en iyi veri kullanımını takip etme uygulaması olarak görüyoruz.

Veri limitinizi, yenileme sürenizi ve yenileme tarihini girerseniz uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. Özet sekmesine geçerek; mobil, kablosuz ve dolaşım (varsa) için veri kullanımınızı gözden geçirin.

Uygulama izleme sekmesi, verilerinizi, mobil cihazınızı veya kablosuz ağınızı kullanan uygulamaların bir listesini verir. Bu, mobil verilerinizin sınırına ulaşması durumunda kullanım davranışınızı nasıl ayarlamak istediğinize dair bir fikir verir.

Bu uygulamanın seveceğiniz bir yanı ise, veri kullanımı ile ilgili her türlü alarmı (uyarı) ayarlama olanağı sunmasıdır. Bu sayede, belirleyeceğiniz kullanımda sizi uyararak, mobil veri kotasını aşmadan her şeyi kontrol altına almanızı sağlar. “Set Custom Alarm” özelliği, mobil verileriniz belirli bir sınıra ulaştığında size bilgi verecek alarmlar ayarlamanızı sağlar.

Android için My Data Manager indir (Google Play Store)

iPhone için My Data Manager indir (Apple App Store)

2. Traffic Monitor & 3G/4G Speed (Ücretsiz, Türkçe, Reklamsız)

Traffic Monitor & 3G/4G Speed temelde iyi bir veri kullanımı izleme uygulamasıdır, ama hız ve kapsama alanı test birleşimi bir uygulamadır. Uygulama, kablosuz bağlantınızı sabit tutmanıza ve ne kadar veri kullandığınızı izlemenize yardımcı olur.

Veri planı sürenizi ve limitlerinizi belirleyebilir ve RadioOpt, hem kullanımınızı izleyecek hem de sınıra yakın olduğunuzda sizi uyaracaktır. Uygulamanın, yükleme, indirme ve ping hızı da dahil olmak üzere WiFi veya mobil veri bağlantı hızını test etmenize yardımcı olacak yerleşik güçlü bir hız test aracı var.

Ayrıca, en yakın ağ noktasından en iyi sinyalleri nereden alabileceğinizi görmek için bir kapsama haritası oluşturabilir. İlginçtir, tüm bu testler, karşılaştırılabilir hız alıp almadığınızı görmek için bölgenizdeki insanlarla doğrudan karşılaştırılabilir.

Android için Traffic Monitor & 3G/4G Speed indir (Google Play Store)

iPhone için Traffic Monitor & 3G/4G Speed indir (Apple App Store)

3. Glasswire Data Usage Monitor (Ücretsiz, Reklamsız)

Glasswire, bilgisayarlar için popüler ağ trafiği izleme uygulaması ayrıca Android cihazları için bir uygulamaya da sahiptir. Masaüstü sürümü gibi bu uygulama da ağ kullanımını izleme ve uygulama davranışını kaydetmeye odaklanmaktadır.

Mobil veri ve WiFi kablosuz uyarılar, hangi uygulamaların veri planı sınırına yaklaştığını takip etmenize yardımcı olmaktadır. Gerçek zamanlı olarak veri kullanımını izleyebilir ve hatta belirli bir günde hangi uygulamaların ne kadar veri kullandığını görmek için geriye dönebilirsiniz.

Glasswire, yeni bir uygulama İnternet’i ne zaman kullanıyorsa sizi uyarır. Veri sağlayıcınız belirli bir uygulama için sınırsız veri kullanımı -Facebook gibi- sağlıyorsa, veri izlemeden de hariç tutabilirsiniz.

Android için Glasswire Data Usage Monitor indir (Google Play Store)

Sonuç olarak;

Neden daha fazla uygulama paylaşmadığımızı merak ediyorsunuzdur. Sağlıklı sonuçlar alamadığım için bir çok uygulamayı eledim. Geriye dönüp baktığımda sadece 3 uygulama kalmış. Daha fazlasını eklemek isterdim ama, kendi kullanmayacağım uygulamaları da paylaşmak istemedim.

My Data Manager uygulamasının harika olduğunu söylemek isterim. Faydalı özellikleri ve temiz arayüzü ile gerçekten çok başarılı bir uygulamadır. Başka bir uygulamanın daha iyi olduğunu düşünüyorsanız, yorumlarınızı bekliyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir