Virüs Bulaşmış Android Telefon Nasıl Temizlenir?

Android telefonuma virüs bulaştı ne yapabilirim veya nasıl kaldırabilirim diyorsanız, bu rehberimiz de Android telefondan virüs kaldırmayı göreceğiz.

Android, her geçen zaman içinde çok sayıda güvenlik güncelleştirmesi aldı ve mobil işletim sistemi kesinlikle eskisinden daha güvenlidir. Ancak, her ne kadar güvenli olsa da, saldırganlar için hala cazip bir hedef haline geliyor. Virüs bulaşmaması için her zaman çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Ancak her şeye rağmen yinede virüs bulaşmışsa, Android telefonunuzda bir virüsün nasıl kaldırılacağını öğreneceksiniz.

İşletim sistemi şimdi çok daha güvenli olsa da, Android’de hala bir parçalanma sorunu var. Eski cihazlar sistem güncellemelerini durdurur ve tıpkı diğer tür yazılımlarda olduğu gibi, bilgisayar korsanlarının daha fazla istismar ve güvenlik açığı aradıkça, enfeksiyon alma riski o kadar yüksek olur.

Android telefondan bir virüs nasıl temizlenir?

Virüs bulaşması imkansız olmasa da, Android’in en yeni sürümünü çalıştıran bir cihazı kötü amaçlı yazılımlar tarafından bulaştırma olasılığını azaltır. Eski sürüm Android sürümleri çalıştıran daha eski cihazlara sahip olanlar, özellikle Play Store dışından uygulamalar yüklerken veya telefonlarını kullanırken daha fazla risk altındadır.

Zararlı yazılım bulaşan Android cihazlar, normal kullanımdan daha garip hareketler edebilir. Rastgele çökmeler, aşırı ısınma ve daha hızlı tükenen batarya muhtemel belirtilerdendir. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey Android telefonu Güvenli Mod’da açmaktır.

Güvenli Modda, Android sistemi ile gelen uygulamaların dışında Play Store’dan indirdiğiniz uygulamaları yüklemez. Android cihazınız Güvenli Modda iken sorunsuz çalışıyorsa, soruna neden olan indirdiğiniz bir uygulamadır.

Android telefon açıksa, önyükleme seçenekleri görünene kadar Güç düğmesini basılı tutun (Telefonu açma kapatma düğmesi). Güvenli Modda yeniden başlatmanız veya cihazınızın doğrudan Güvenli Modda önyükleme yapması istenene kadar Güç düğmesini basılı tutun.

Android telefon kapalıysa, cihazınızın logosu görüntülenene kadar Güç düğmesini basılı tutun. Ardından, telefonunuz Güvenli Modda açılana kadar ses kısma düğmesini basılı tutun.

Telefonunuzun ekranında küçük bir bildirim ile Güvenli Modda olduğunuzu bildirir. Umarım, cihazınız bu noktada kusursuz çalışır. Durum böyle olduğu takdirde, sorunlarınızın nedeni indirdiğiniz uygulamalardan biridir.

Şimdi, soruna neden olan uygulamayı bulmanız gerekir. Ayarlar > Uygulamalar’a gidin ve şüpheli gördüğünüz uygulamaları kaldırın.Soruna neden olan uygulamanın tam olarak belirlenmesini istiyorsanız, biraz uğraşmanız gerekecek. En iyisi, güvendiğiniz uygulamaların dışındaki diğer indirdiğiniz uygulamaların hepsini kaldırın.

Eğer, soruna neden olan uygulama değilse, o zaman bir antivirüs programı yüklemeniz gerekir. Antivirüs programlar, virüs bulaşmış dosyaları bularak kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Android için ücretsiz en iyi 10 antivirüs uygulamaları

Gelecekte virüs enfeksiyonlarını nasıl önleyebilirim?

Play Store’da kullanılabilen herhangi bir antivirüs uygulaması, PC’nizdeki güvenlik uygulamaları ile elde edilecek koruma düzeyini aynen sağlayacaktır.

Android için ücretsiz antivirüs programların çoğu, Google Play Store’da yayınlanan tüm uygulamaları tarar ve bu sayede virüs bulaşmasını önler. Ayrıca, yeni yüklenen uygulamalara verdiğiniz izinlere dikkat edin.

Android için ücretsiz en iyi 10 antivirüs uygulamaları 

Ne yapacağınız konusunda hiçbir fikriniz yoksa, yapacağınız en iyi şey Play Store dışında indirdiğiniz uygulamaları kaldırmaktır. Eğer bu yeterli değilse, Play Store’dan indirdiğiniz uygulamaları kaldırın. Buda yeterli olmuyorsa, antivirüs uygulamalarını kullanın. Artık buda işe yaramıyorsa, telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamak en iyisi olacaktır. Eğer buda çözüm olmuyorsa, Allah aşkına o telefonu atın bir kenara.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir