Başka Laptop Şarj Aleti Kullanmak Güvenli mi?

Kısa ve kesin cevap; hayır. Dizüstü bilgisayarınız için başka bir dizüstü bilgisayarın şarj aletini kullanmamalısınız. Batarya bitmek üzere olsa bile kullanmayın. Belirli bir model için verilmeyen şart aletleri iyi bir şey sağlamaz. Dizüstü bilgisayarınızda başka bir dizüstü bilgisayarın şarj aletini kullanmamanız gerektiğini öğrendiğimize göre, neden olmadığını öğrenelim.

Güç Gereksinimleri

Tüm dizüstü bilgisayarlar eşit oluşturulmaz, hepsinin farklı güç gereksinimleri vardır. Örneğin, oyun bilgisayarları diğer dizüstü bilgisayarlara göre daha fazla güç gerektirir. Şarj cihazları, bu özel elektrik ihtiyacı için üretilmiştir. Yeterince güç sağlamayan veya bir dizüstü bilgisayara fazla güç sağlayan bir şarj cihazı kullanırsanız, batarya zarar görebilir. Ayrıca, dizüstü bilgisayarınızdaki diğer donanımlara zarar verme ihtimali olabilir.

Tescilli Donanım

Laptop şarj aletinin karıştırılmaması gerekir. Bir Dell dizüstü bilgisayar şarj aletiniz varsa ve bir HP dizüstü bilgisayara taktıysanız, bataryaya zarar verecektir. Zaten çoğunlukla şarj aletinin uç kısımları farklılık göstermektedir. Ama aynı olsa bile kullanmayın.

Doğru miktarda güç temin etse bile, farklı üreticilerin şarj cihazlarını karıştırmak asla iyi bir fikir değildir ve dizüstü bilgisayar pilleri onaylanmış üreticiden olmadığı için reddeder. Doğru güç miktarını sağlayacak aynı üreticinin şarj aletlerini kullanabilirsiniz, ancak kullanmamanız tavsiye edilir.

Ucuz şarj aletlerinden uzak durun

Bazı şarj cihazları ucuza gelirken bazı şarj cihazları biraz pahalıya mal olabilir. Dizüstü bilgisayarın şarj aletini değiştirmeyi düşünüyorsanız ve ucuz bir şarj aleti almayı düşünüyorsanız, farklı bir markanın şarj aletini kullanmakla aynı değerde olduğunu bilmelisiniz. Bir şarj cihazının kalitesini belirlemenin hiçbir yolu yoktur ve belirli bir güç kaynağı olduğunu iddia ederken, gerçekte olduğundan emin olamayız. Uzak durmak en iyisidir. Fazladan para harcayın, orijinal olsun.

MacBook’lar

MacBook’lar bu kuralın dışında kalıyor. Güç gereksinimlerinin karşılanması koşuluyla bir MacBook şarj cihazını başka bir MacBook ile kullanabilirsiniz ve kesinlikle Apple harici bir şarj cihazı kullanmayın. Sadece bataryayı imha edebilir veya garantiyi geçersiz kılabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir