Bilgisayar, Masa Başı ve Ofis Çalışanları için Egzersizler

Bilgisayar, masa başı ve ofis çalışanlarının yapabilecekleri egzersizler. Oturduğunuz yerden spor veya egzersiz yapmak istiyorsanız bu yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Sadece masa başında değil ayrıca, günlük hayatta da uygulayabileceğiniz bazı ipuçları yer alıyor.

Bilgisayar, masa başı ve ofis çalışanlarının durağan ve yerleşik bir yaşam tarzı vardır. Bilgisayarın karşısında bir masaya yapıştırılmış gibi çalışmaktadırlar. Çoğu masa başı çalışanları er yada geç sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmaktadır.

Bilgisayarda başında uzun süreli oturma, yalnızca zihninizi değil vücudunuzu da etkiler.Kötü oturma şekli, sırt ağrısı sorunu, rahatsızlık ve hareket yetersizliğinden kilo almaya da yol açabilir. Araştırmaya göre, çok uzun süre oturma ve kalıcı yaşam tarzı, kalp krizlerine, şeker hastalığına vs. yol açabilir. Bilgisayarların aşırı kullanımı göz yorgunluğu, görme bozuklukları, karpal tünel sendromu, baş ağrısı ve sırt ağrısı gibi bazı fiziksel sıkıntılara neden olur. Özellikle de 40 yaşın üzerinde olanlar için. Bir bireyin zihinsel sağlıklarına da zarar verebilirler. Bu nedenle bilgisayar başında nasıl oturulması gerektiğini bilmeniz gerekir.

Masa başı çalışanlar için egzersizler

Uzmanlar, masa başında çalışanların 5-10 dakika boyunca hareket etmenin sağlık riskini gidermek için yeterli olabileceğini önermektedir. Ne yazık ki bazı insanlar, 5 dakika dışarı çıkıp oturmakta çok zorlanıyor. Egzersiz yapmak için yeterli zaman bulamıyorsanız, o halde, yaşam tarzınıza uygun girişimlerde bulunmak gerekir. Dolayısıyla, bilgisayarınızda otururken egzersiz yapmanın kolay yollarını vardır.

1 Stresinizi atın

Düzenli gerdirme, sert kasları ve cılız eklemleri hafifletir. Sırt ağrısından kurtulmanıza yardımcı olur ve kaslarınızı gevşek tutarak doğru duruşu sağlar. İş yerinde esneme, herhalde sorun oluşturmaz. Sandalyede otururken esneyerek kendinizi açın. Boynunuzu soldan sağa, yukarı ve aşağı doğru döndürün. Tüm vücudunuzla düz durun, kollarınızı yukarı kaldırın ve vücudunuzu geriye doğru bükün. Ayrıca, kollarınızı sırtınızın arkasına itebilir ve göğsünüzü gerginleştirmek için geri çekebilirsiniz.

2. Çalışma masasında oturma egzersizleri

Ayaklarınızı olabildiğince uzatın, geriye yaslanıp dinlenin. Daha sonra sandalyeyi sıkıca tutun ve bacaklarınızı kaldırın ve göğsünüze doğru katlayın. Yapabildiğiniz kadar hızlı bir şekilde yapmaya devam edin.

Bilgisayar başında otururken egzersiz yapmanın bir başka yolu, sırtınız düz duracak şekilde oturmaktır. Bacaklarınızı açın ve kollarınızı uzatın ve onları atlama krikolar şeklinde hareket ettirmeye başlayın. Bu hareket, çekirdek kasları harekete geçirir, dayanıklılık kazandırır ve kan dolaşımını sağlar.

3. Ayakta yapılacak egzersizler

Ayakta iken, squat, germe, lunge, duvar şınavı, yoga hareketleri yapabilirsiniz. Avuçlarınızı omzuna yerleştirin ve dirsekleri uzatın. Dirsekleri birbirine dokundurmaya çalışın. Bu egzersiz boyun ve omuz sertliğini giderir.

İş yerinde yapabileceğiniz sonraki egzersiz lunge’dir. Lunge hareketlerini gerçekleştirmek için vücudunuzu düz tutmanız, vücudunuzu aşağı indirirken bir bacağınızla ileri doğru ilerlemeniz ve bir sonraki adımınızı da benzer şekilde almanız gerekir.

4. Kriko atlama

İş yerinde yapabileceğiniz en iyi egzersizlerdir. Her kas grubunu uyandıran tam vücut egzersizidir. Sadece atlamak gerekiyor; ayağı eş zamanlı olarak hareket ettirirken eller kaldırılmalı ve tepeye tutunmalıdır. Sadece 5 dakika boyunca yapmanız, kilo kaybı da dahil olmak üzere birden fazla sağlık açısından faydası vardır.

5. Olabildiğince yürüyün

Mümkün olduğunca hareket edin. Kısa bir kahve molası verin veya masadan uzaklaşın. Monotonluk bir çok şeye ilgisiz kalmanıza neden olabiliyor. Yürüyüş yapmak, kesinlikle ruh halinizi, dengenizi ve koordinasyonu geliştirmede çok faydası vardır. Elbette hemen sonuçları göremezsiniz ama elinizden geldiği kadarı ile çok yürümeye özen gösterin.

6. Merdivenlerle iyi arkadaşlık kurun

Sadece asansör çalışmadığı zaman merdivenlerle yürümeyi adet haline getirmeyin. Merdivenle çıkmak veya inmek sadece vücut için değil aynı zamanda kalp sağlığı için de çok faydalıdır. Merdivenlerden tırmanmak, kötü kolestrol seviyesini düşürür, genel sağlığı iyileştirir ve çalışma yaşamınızı etkileyebilecek çeşitli rahatsızlıkların riskini azaltır.

Wonderhowto’dan gelen bu bilgi grafiği, düzenli olarak yapmanız gereken bazı egzersizleri çok güzel bir şekilde göstermektedir. Resmi daha büyük boyutta görmek için üzerine tıklayın.

Herhangi bir şey ödemenize veya pahalı ekipman satın almanıza gerek yok. Bu egzersizler bir sandalyede geçirilen uzun çalışma saatlerinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırır.

Siz, iş yerinde veya bilgisayar başında hangi egzersizleri yapıyorsunuz? Lütfen aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin; deneyimlerini öğrenmekten mutluluk duyarız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir