Chromium İndir

Chromium, güvenli ve son derece özelleştirilebilir, bir açık kaynak web tarayıcısıdır.

Chromium’u bir çoğumuz ilk defa duyabiliriz veya aşina olanlarımız vardır ancak Google Chrome web tarayıcısını herhalde duymayan yoktur. Chromium hakkında herhangi bir şey duymasanız bile Chrome ile benzerlik gösterdiğini tahmin edebilirsiniz. Sonuçta, Chromium, Chrome’u temel almaktadır ve kaynak kodunu kullanmaktadır.  Bu, Chromium’un tam özellikli olmadığını söylemek değildir elbette. Öyle, ama farklı olan Chromium’un açıklık ideallerine sadık kalmasını sağlarken, Chrome bir markadı ve özel olarak Google için özelleştirilmiştir.

Chromium web tarayıcısı

Peki, Chrome veya Chromium web tarayıcılardan hangisini tercih etmeli veya hangisini kullanmalıyız diyorsanız, şunu söylemek gerekir ki, daha az bellek kullanımı ve daha sade bir kullanım için Chromium tercih edilebilir.

Chrome veya Chromium’dan hangisini tercih etmeli?

Chrome, kullanıcı açısından biraz daha caziptir. Hem alışkanlıktır hem de, yerleşik bir PDF görüntüleyicisi, yazdırma görüntüleyici, önceden yapılandırılmış Flash desteği ve zengin codec desteği vardır. Chromium da tüm bunları yapabilir, ancak bunu kendiniz yapılandıracak veya en azından uygun uzantıları yükleyeceksiniz. Yani biraz uğraş istemektedir, ancak daha özel bir tarayıcı için elbette Chromium tarayıcıdır. Ayrıca Chrome Google Update’de sahiptir.

Google Update, Chrome’u her başlattığınızda veya bu şekilde yapılandırmanız durumunda daha sıklıkla güncellemeleri kontrol eder. Bir güncelleme bulunursa, güncelleyici onu indirir, yükler ve yapılandırır. Chromium’da böyle bir mekanizma yerleşik değil ve burada endişe sadece yeni özellikler içermekten ibaret değildir. Örneğin, Chromium’u güncelleyene kadar önemli güvenlik güncelleştirmeleri kaçırılabilir.

Chromium’un bu sürümü, programı yükleme ve güncelleme sorunlarını ortadan kaldırır. Bu paket geniş bir ayar yelpazesiyle özelleştirilebilir. Bu, Chrome’un özelliklerinin üstesinden gelinmesi gereken zorluklar olmadan Chromium’la birlikte gelen çok yönlülüğü size sunar. Yine de, Chromium’un avantajlarını gerçekten takdir etmeyen bir kullanıcıysanız, Chrome muhtemelen daha elverişli bir seçenektir.

Chromium indir

Chromium web tarayıcısı Windows ve Mac OS X sistemler için indirilebilir durumdadır. Ayrıca yeni güncellemeler ile Android cihazlar içinde ayrı bir sürüm geliştirilmiştir. Aşağıdaki bağlantılardan sisteminize uygun olan Chromium sürümü indirin.

Windows için Chromium indir (99MB)

Mac OS X için Chromium indir (69MB)

Android için Chromium indir (69MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir