Çift tıklayarak masaüstü simgeleri gösterme ve gizleme

Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 sistemlerde masaüstü simgeleri gizlemek mümkündür. Bunu yapmak için, masaüstünüzde herhangi bir yeri sağ tıklayın. Görünüm > Masaüstü simgelerini göster seçeneğine gidin ve seçeneği kaldırın. Sadece duvar kağıdı gözükecek şekilde masaüstü simgeleriniz kaybolur. Dağınık bir masaüstü bilgisayar kullanan herkes bu özelliği sevebilir. Sık sık ekran görüntüleri almak zorunda kalırsanız, bu, pencerelerinizi çerçevelemek için temiz bir arka plan elde etmenizi sağlar. Birkaç yıl önce, Fences adlı popüler ücretsiz uygulama vardı. Bu, başka şeylerin yanı sıra, masaüstü simgelerini gizlemek / göstermek için çift tıklamanıza izin veren bir masaüstü yönetim uygulamasıydı.

Çift tıklayarak masaüstü simgeleri gösterme ve gizleme

AutoHideDesktopIcons, masaüstü simgelerini gizlemek / gizlemek için yardımcı olan ücretsiz küçük bir yardımcı programdır. Sistem tepsisinde çalışır ve gerçekten iyi iş yapar.

AutoHideDesktopIcons programını indirin ve çalıştırın. Aşağıdaki gibi arayüz ekran görüntüsünü göreceksiniz. Windows ilk açılışta çalıştırabilir, görev çubuğunu gizleyebilirsiniz. Programın en etkileyici özelliği bilgisayar kullanmadığınız zaman otomatik simgeleri gizleme özelliğidir. Örneğin, bir zaman belirleyin ve eğer fare tıklaması olmadığında belirlenen süre sonunda simgeler gizlenebilir. Fare ile yaptığınız her işlemde ise, süreyi baştan saymaya başlayacaktır.

Disable seçili değilse, 5 saniyelik veya belirleyeceğiniz süre sonunda masaüstü simgeler kaldırılır.

Eğer Diasble seçeneği seçili değilse normal masaüstü kullanımına devam edebilirsiniz.

AutoHideDesktopIcons programı taşınabilir olduğu için yükleme yapmadan direkt çalışır. Bu sayede ihtiyaç duyduğunuz anda hemen programı çalıştırarak masaüstü simgeleri gizleyebilirsiniz.

ShowHide farenizin seçim düğmesiyle birlikte çalışır, ancak genellikle sol tıklama düğmesi, aynı zamanda bir klavye kısayolu vardır. Alt + H klavye kısayolu, masaüstü simgelerini gizlemenizi / görmenizi sağlar.

ShowHide ile ilgili en büyük şey, size masaüstü simgelerinizi göstermek veya gizlemek için mümkün olan her yolu veriyor olmasıdır. Varsayılan seçeneği Windows’da kullanmak daha kolaydır.

Fences mükemmel bir uygulamadır ve özelliklerini taklit eden başka herhangi bir uygulama yoktur, ancak böyle küçük bir özellik için satın alınmaya değmez. AutoHotkey komut dosyalarına aşina olan kullanıcılar, bu özelliği basit bir komut ile telafi edebildi. AutoHotkey komut dosyalarına aşina değilseniz, ShowHide en basit çözümdür.

Masaüstü simgelerini gizlemek tuhaf, hatta küçük bir özellik gibi görünebilir ancak yararlıdır. Aslında, Microsoft sistemlerde temel bir özellik olarak eklemiş olması yeterince faydalı. Ekran görüntüsü almasanız ve iyi organize edilmiş bir masaüstünü kullanmasanız bile, bu özellik işinize daha iyi konsantre olmanıza yardımcı olabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir