Edge Tarayıcısını Sıfırlama, Onarma veya Yeniden Yükleme Nasıl Yapılır?

Microsoft Edge tarayıcısı korunan bir Windows 10 uygulaması ve kaçınılması veya ele geçirilmesi olasılığı düşüktür. Yine de, herhangi bir nedenle, Windows 10’daki varsayılan ayarlara Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama, onarma veya yeniden yükleme istiyorsanız, aşağıdakileri yapabilirsiniz.

Edge tarayıcısını sıfırlama ve onarma

Windows 10, sürüm 1709 veya sonraki güncellemeleri yaptıysanız, Ayarlar aracılığıyla bir tıklama ile Edge tarayıcısını sıfırlama veya onarmaya izin verir.

Bunu yapmak için, WinX Menüsünü açın ve Ayarlar’ı tıklayın. Ardından, Uygulamalar ve özellikler bölümünde, Microsoft Edge’i arayın.

Şimdi aşağıdaki pencereyi açmak için Gelişmiş seçenekler bağlantısını tıklayın.

Edge düzgün çalışmıyorsa, Onar seçeneğini öncelikle seçebilirsiniz. Edge’yi onarırken, verileriniz güvende kalacaktır.

Bu bir fark yaratmazsa, Sıfırla düğmesini seçebilirsiniz. Windows, Edge tarayıcınızın ayarlarını sıfırlar ve sık kullanılanları korur; ancak diğer Edge verilerini kaybedebilirsiniz.

İpucu: Edge tarayıcısında çökme veya donma yaşıyorsanız, Microsoft hesabından bir yerel hesaba geçiş yapın ya da bunun tersini yapın ve bunun, sorunu çözüp çözmediğine bakın. Yeni bir Kullanıcı Hesabı oluşturursanız, Edge sizin için o Kullanıcı Hesabı için yeni bir durumda kullanılabilir.

Edge tarayıcısını yeniden yükleme

Elinizdeki Mağaza uygulamalarını elle kaldırma veya yeniden yükleme prosedürünü biliyorsunuzdur. Ancak, Windows işletim sisteminin bir parçası olduğu için remove-appxpackage komutu Microsoft Edge için çalışmaz.

Bunu yapmak için bu prosedürü takip edin.

Windows 10’u Güvenli Mod’da yeniden başlatın.

Dosya Gezgini’nde C:\Users\Kullanıcı-Adı\AppData\Local\Packages klasörünün bulunduğu yeri açın.

Burada Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe paketini göreceksiniz. Bunu silin. Silemezseniz, üzerine sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Genel sekmesinin > Öznitelikler kısmında, Salt okunur onay kutusunun işaretini kaldırın.

Edge paketini sildikten sonra, yükseltilmiş bir PowerShell istemi açın, aşağıdakini yazın ve Enter tuşuna basın:

Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml” -Verbose}

Bu Edge tarayıcısını yeniden yükleyecektir. İşlem bittiğinde İşlem tamamlandı mesajı alacaksınız.

Windows 10 bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bunun sizin için işe yarayıp yaramadığını görün.

İşler istediğiniz şekilde gitmediyse, oluşturulan sistem geri yükleme noktasına her zaman geri dönebilirsiniz.


1 Yorum

  1. feride Yanıtla

    Benim mikrosoft lumia telefonum var ve yaratıcısı edge şimdi bu telefonun edgesi birkaç saattir geçmiş kaydı almıyor ve videoları açmıyor ne yapabilirim acil lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir