Eklenti kullanmadan Firefox’ta Ekran Görüntüsü nasıl alınır?

Bilgisayarınızda ekran görüntüleri almanın birçok yolu var, ancak Mozilla Firefox kullanıcılarının artık ek bir seçeneği var. Firefox’ta yeni bir beta özelliğini etkinleştirerek, bir düğmeye basarak ekran görüntülerini kolayca tarayıcıdan alıp paylaşabilirsiniz.

Bu özellik, ekran görüntülerini çevrimiçi paylaşmayı planlıyorsanız veya sosyal medyada paylaşım için tarayıcınızdan ekran görüntüsü almak eğilimindeyseniz özellikle yararlıdır.

Firefox’ta Ekran Görüntüsü özelliğini etkinleştirme

İlk önce, Firefox’un yerel ekran görüntüsü özelliğini etkinleştirmek için şu adımları izleyin:

1.Adım: Firefox’un en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.

2.Adım: Adres çubuğuna about:config yazın ve Enter tuşuna basın.

3.Adım: Bunun, tarayıcının istikrarına, güvenliğine ve başarımına zarar verebilir uyarısı görürsünüz. Riski kabul ediyorum! belirten düğmeyi tıklayın.

4.Adım: Bu ayarı ara: extensions.screenshots.system-disabled

5.Adım: Durumun varsayılanı ve değeri true olarak göstermelidir. Onu çift tıklayın ve durum değiştirilmeli, değeri false olarak değişmelidir.

6.Adım: Artık adres çubuğunun sonunda yeni bir düğme (Firefox Screenshots) görünmelidir.

Firefox’ta Ekran Görüntüsü alma

Firefox’ta bir ekran görüntüsü almanın üç yolu vardır:

1] İstediğinizi yakalama: Sayfanın belli bir kısmını yakalamak için işaretçiyi tıklayıp sürükleyin. Seçiminizi vurgulamak için fareyle üzerine gelebilirsiniz.

2] İstediğiniz gibi yakalama: Ekran görüntülerinizi daha kolay paylaşmak veya bilgisayarınıza indirmek için web’e kaydedin. Kaydettiğiniz tüm görüntüleri bulmak için “Ekran görüntülerim” düğmesine tıklayabilirsiniz.

3] Pencereleri veya sayfaların tamamını yakalama: Yalnızda pencerede gördüğünüz alanı veya sayfanın tamamını yakalamak için sağ üstteki düğmelerden uygun olanı seçin.

Ekran görüntüsüne sahip olduğunuzda, onu bilgisayarınıza kaydedebilir veya çevrimiçi kolay paylaşım için yükleyebilirsiniz. URL otomatik olarak kopyalanacak ve Firefox’a yüklenen ekran görüntüleri 14 gün boyunca kullanıma açılacaktır.

Ekran görüntüleri almak için tercih ettiğiniz yöntem hangisidir? Yorumlarla bize bildirin.

Bir web sitesinin ekran görüntüsünü nasıl alabilirim?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir