Elektrik kesintisinden sonra bilgisayarım açılmıyor ne yapmam gerekir?

Elektrik kesintileri her zaman kötü sonuçlar doğurmaktadır. Bazen elektrik kesildiğinde bilgisayar açılmıyor ve bunun nedenini merak ederiz. Bizde bu önemli hususta neler yapabilirsiniz yardımcı olmaya çalışacağız. Elektrik gittikten sonra dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayarınız çalışmıyorsa, aşağıdaki öneriler yardımcı olabilir.

Arızalı bir bilgisayarınız varsa veya bataryası çabuk tükenen bir dizüstü bilgisayarınız olduğunda elektrik kesintisi kabus olabilir. Genelde sorunlu bilgisayarlarda bu durum yaşanmaktadır. Eğer böyle bir sorunla karşılaştıysanız, bilgisayarınızı çalıştırabilmek için kullanabileceğiniz bazı çözümleri sunmak istiyoruz.

Elektrik kesintisinden sonra PC açılmıyor mu?

Hazırladığımız bu maddelere dikkat etmenizi istiyoruz. Lütfen göz ardı etmeden, hepsini kontrol edin.

1. Elektrik fişinin bağlı olup olmadığını kontrol edin

Elektrik kesintisinden sonra, ani bir dalgalanmayı önlemek için güç kablolarının fişini çekeriz. Fişi çekmeseniz bile güç kablosunun düzgün şekilde takılıp takılmadığını kontrol edin ve bir sonraki çözüme geçmeden önce bilgisayarınızı açmayı deneyin.

2. Elektrik kesintisinden sonra bilgisayarınızın fişini çekin ve pili çıkarın

Bu, bilgisayarınız için bir tür ilk yardım aracıdır. Herhangi bir güç kaynağından çıkartmanız yeterlidir, daha sonra bilgisayarınızın pilini (veya dizüstü bilgisayarın) çıkarın. Yaklaşık beş dakika sonra pili geri takın, güç kablosunu dizüstü bilgisayarınıza takmadan güç düğmesini yaklaşık 10 saniye basılı tutun ve sonra güç kablosunu takın.

İşe yaramadı mı? O zaman bir sonraki adıma geçin.

3. Elektrik kesintisi sonrasında güç kaynağını kontrol edin

Bilgisayarınız bir devre kesici ile aşırı gerilim koruyucusuna (regülatöre) takılıysa, elektrik kesintisi oluştuğunda muhtemelen takılı kalabilir, geri yüklemeyi deneyin. Aşırı gerilim koruyucunuzun devre kesicisi yoksa, o zaman muhtemelen elektrik dalgalanması nedeniyle yanmış olabilir.

Bu durumda devre kesiciyi sıfırlayın veya aşırı gerilim koruyucusunu tamamen değiştirin, çünkü yeniden kullanılamaz. Aşırı gerilim koruyucunuzun devre kesici varsa ve devreye girdiğinde, sıfırlamanız yeterlidir. Güç kaynağına taktıktan sonra bilgisayarınızda çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

4. Elektrik kesintisinden sonra bilgisayarınızın fanları kontrol edin

Hemen ne alaka demeyin, bilgisayarı açmayı denediğinizde güç kaynağı açıkken fan çalışmazsa, güç kaynağı çalışmıyor demektir. Bu nedenle, güç kaynağının değiştirilmesi gerekir.

Bu durum varsa ve bilgisayarınızı çalıştırdığınız zaman soğutma fanı çalışmazsa, anakartı ya da CPU’nuzu ya da her ikisini de değiştirmeniz gerekebilir.

Sürücüleriniz CPU’nuz kapalıyken çalışıyorsa, anakart, CPU veya bilgisayarınızın diğer hayati unsurları, elektrik kesintisinden sonra dalgalanmalardan etkilenmiş olabilir. Bu elemanlar elektriksel hasarlara açıktır.

5. Elektrik kesintisinden sonra sabit disklerinizi kontrol edin

Elektrik kesintisi sonrasında bilgisayarınızı açmazsa, sabit sürücüleri çıkarabilir ve başka bir bilgisayara yerleştirebilirsiniz. Hard diskte sorun var mı yok mu kontrol edin.

6. Elektrik kesintisinden sonra CPU’nuzu kontrol edin

Güç açıkken bilgisayarınızın yanındaki havalandırmaları kontrol ederek bunu yapabilirsiniz. Anakartta üzerinde yeşil bir ışık görürsünüz. Bu görünmüyorsa, sorun muhtemelen CPU’nun arkasında bulunan Anahtar Modu Güç Kaynağı (SMPS) biriminizdedir. Muhtemel nedenlerden biri, elektrik kesintisi veya ani güç artışı (açma / kapama) nedeniyle SMPS’nin erimiş olabilir. Bu durumda değiştirmeniz gerekecektir.

Yanıp sönen yeşil bir LED ışığı PSU’nuzu sıfırlamanız gerektiğinde bilgisayarınızın normal şekilde çalışması gerektiği anlamına gelir.

Bunlar işe yaramadı mı?

Bunların hiçbiri işe yaramadıysa, aşağıdakilere bir göz atın.

Dizüstü bilgisayar

  1. Bilgisayarın LED durum ışıkları yanıyor mu? Güç kablosu takılı olduğunda pil şarj oluyor mu, buna dikkat edin.
  2. Başka bir uyumlu güç kaynağını deneyin.

Masaüstü bilgisayar

  1. Kasanın yan kapağı çıkartılmış haldeyken bakın: Fanlar dönüyor mu? Anakartta herhangi bir LED ışık yanıyor mu? Fanlar çalışmıyorsa muhtemelen güç kaynağı arızalıdır. Fan çalışıyor, ancak hala bir açılma durumu yoksa, güç kaynağı veya hatta anakart sorunlu olabilir.
  2. Yanık kokusu alıyor musunuz veya herhangi bir ters durum var mı kontrol edin.
  3. Bildiğiniz iyi bir güç kaynağı edinin ve çalışıp çalışmayacağına bakın.

Hala çalışmıyor mu, artık ne duruyorsunuz hemen bir bilgisayar servisine götürün. Bunlardan herhangi birisi sorununuzu çözdüyse, lütfen yorumunuzla belirtin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir