En ideal CPU sıcaklığı kaç olmalıdır?

Dizüstü bilgisayarlarda ve masaüstü PC’lerde CPU’lar için kabul edilebilir sıcaklık aralığını ve işlemcinin çok sıcak olup olmadığını nasıl kontrol edeceğinizi açıklayacağız.

CPU (İşlemci), bilgisayarınızın içerisindeki çip olup, günlük işlemlerin çoğundan sorumludur. Kısacası, Windows ve uygulamaları çalıştırmak için işin çoğunu yapan kısımdır.

Çalıştırılmakta olan bir CPU, istenmeyen sistem çökmelerinden, işlemcinin fiziksel olarak hasarına kadar çeşitli sorunlara neden olabileceğinden, ideal sıcaklık mümkün olduğunca soğuk olması gerekir (genellikle oda sıcaklığı anlamına gelir).

AMD Ryzen 7’yi de içeren çoğu modern işlemci, aşırı ısınırlarsa otomatik olarak kapatan bir koruma özelliğine sahiptir, bu nedenle fiili hasar pek olası değildir.

Birçok işlemci için maksimum çalışma sıcaklığını ayrıntılarıyla anlatan CPU World’de belirli CPU’nuzun özelliklerini kontrol edebilirsiniz. Genel olarak, 60 derece Celcius’u uzun süreler için mutlak maksimum olarak düşünmelisiniz, ancak güvende olmak için 45-50 derece hedefleyin.

En ideal CPU sıcaklığı, oda sıcaklığında olması veya daha soğuk olması gerekir.

CPU sıcaklığını kontrol etme

PC’nizi uzun süre ısınmaya bırakmak, CPU’nun veya diğer bileşenlerin erken bozulmasına neden olabileceği için iyi bir fikir değildir, bu nedenle SpeedFan gibi ücretsiz bir yardımcı programı kullanarak sıcaklıkları kontrol etmek için adımlar atmanız gerekir.

SpeedFan indirin ve sadece CPU sıcaklığını değil, ortam sıcaklığı, sabit disk sıcaklığı gibi bilgisayarınızdaki diğer sensörleri de kontrol etmenize izin verir.

Çekirdek 0, Çekirdek 1, Çekirdek 2 ve Çekirdek 3 sıcaklıklarına bakın – CPU’nun her bir çekirdeği kendi termistörüne sahip olacak, ancak hepsi aşağıda kabaca aynı okumalara sahip olacak.

Bir oyunu oynarken veya başka herhangi bir uygulamayı çalıştırırken arka planda çalışmaya bırakabilirsiniz. Ardından, birkaç dakika sonra tekrar SpeedFan’a geçebilir ve sıcaklıklarınızı kontrol edebilirsiniz.

CPU sıcaklığını nasıl düşürebilirim?

Çok sıcaksa, soğumayı artırmanın yollarına bakmanız gerekir.

Bir dizüstü bilgisayarınız varsa, herhangi bir fanın tozdan tıkanmadığından emin olun (kir ve pisliği emmek için dikkatlice bir vakum kullanın) ve bir dizüstü bilgisayar soğutma standına yatırım yapın. Bu, dev soğutucu gibi davranan pasif bir tasarım veya kendi soğutma fanı olan aktif bir soğutucu olabilir.

Bir masaüstünü temizlemek için, fanlar ve filtrelerin çok tozsuz olmadığından ve dahili kabloların hava akışını engellemediğinden emin olun.

Özellikle PC’nizde standart bir Intel soğutucu ve fan varsa, CPU soğutucusunu değiştirmeyi de düşünebilirsiniz. Satış sonrası soğutucular ucuz olabilir, ancak daha iyi soğutma gücü sunar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir