Kayıt dışı mesajlaşma ve özel şifreli görüşmeler yapma programı

Dijital dünya güvenli bağlantıları sağlamaktadır ama aynı zamanda bilgi kaçırma tehdidi hala vardır. Bu nedenle bir çok kullanıcı önemli bilgileri paylaşmak için daha güvenli ortamlar veya uygulamalar arayışına girmektedir. Off-the-Record Messaging uygulaması, herhangi bir endişe duymadan özel olarak mesajlaşmak ve kayıt dışı görüşmeler yapma ihtiyacı duyanlar için faydalı bir çözüm olabilir.

Off-the-Record (OTR) Messaging – Kayıt dışı özel mesajlaşma

Off-the-Record (OTR) Messaging, şifreleme sağlayarak anlık mesajlaşma üzerinden özel konuşmalar yapmanıza olanak tanıyan ücretsiz bir uygulamadır. Bu, hiç kimsenin mesajlarınızı okuyamadığı anlamına gelir. Uygulama çoğunlukla bir localhost AIM proxy’si olarak çalışır. Böylece, uygulamayı yerel bilgisayarınızda çalıştırabilir ve AIM istemcinizden ona bağlanmasını isteyebilirsiniz.

Aşağıdaki önemli özellikleri sunar:

 1. Şifreleme
 2. Doğrulama
 3. Hedef saptırma.
 4. İleri gizlilik.

Off-the-Record dört yaygın vekil türünü destekliyor:

 1. AIM
 2. SOCKS5
 3. HTTPS
 4. HTTP

Programı çalıştırmak için, AIM istemcinizin ve OTR proxy’nizin ortak bir proxy yöntemini bulmanız gerekir. Bunu yapmak için ‘otrproxy’ komutunu çalıştırın. Size Off-the-Record Messaging Proxy’i bildirir. Bulduğunuzda, AIM istemcinizi proxy ile iletişim kuracak şekilde yapılandırmanız gerekir.

İşlem tamamlandığında, şu anda aktif olan tüm özel bağlantılarınızı listeleyen OTR Proxy penceresinin yanı sıra, proxy’den çıkma veya tercihleri düzenleme yolu sunan bir menü göreceksiniz. Tercihler paneli iki “sayfa” görüntüler:

 1. Known fingerprints (Bilinen parmak izleri)
 2. OTR Preferences (OTR tercihleri)

İkinci seçenek, özel anahtarlar oluşturmanıza ve OTR seçeneklerini ayarlamanıza izin verir. OTR seçeneklerinin bir listesi özel mesajlaşma etkin olup olmadığını belirler.

Mevcut seçenekler şunlardır:

 • Enable private messaging: Özel mesajlaşmayı etkinleştir
 • Automatically initiate private messaging: Özel mesajlaşmayı otomatik olarak başlat
 • Require private messaging: Özel mesajlaşma iste

“Özel mesajlaşmayı etkinleştir” kutusunun işaretli olmadığını görürseniz, gizli mesajlar tamamen devre dışı bırakılacaktır. Seçeneğin yanında bulunan diğer iki kutu soluk bir şekilde gösterilir. İkinci durumda, ilk kutu işaretli görünüyorsa, ancak “Otomatik olarak özel mesajlaşma başlat” işareti kaldırılırsa, siz veya arkadaşınız açık bir şekilde özel bir görüşme başlatmayı talep ederse, özel mesajlaşma etkinleştirilir.

Son olarak ilk iki kutu işaretlenirse, ancak “Özel mesajlaşma iste” işaretinin işareti kaldırılırsa, OTR arkadaşınızın OTR özel iletilerini anlayıp anlayamadığını algılamaya çalışır ve öyleyse otomatik olarak özel bir ileti dizisi başlatır. Üç kutu da işaretlenirse, özel bir görüşme yapmadığınız sürece iletiler arkadaşınıza gönderilmez.

Böylece, Off-the-Record Messaging uygulaması, güvenli iletişim sistemi için arzu ettiğiniz her özelliği destekler.

Uygulamayı kullanmak ve onu daha iyi hale getirmek istiyorsanız, OTR kullanıcılarının posta listesine değerli geri bildirimlerinizi iletin. İndirme ve diğer bilgiler için bu sayfaya bakın.

Off-the-Record (OTR) Messaging indir

Off-the-Record Private Messaging kayıt dışı özel mesajlaşma programı Windows ve Mac OS X sistemler ile uyumludur. Aşağıdaki bağlantılardan sisteminize uygun olan sürümü indirin.

Windows için Off-the-Record (OTR) Messaging indir (2MB)

Mac OS X için Off-the-Record (OTR) Messaging indir (1MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir