Li-Fi nasıl çalışır?

Li-Fi ve Wi-Fi, her ikiside elektromanyetik veri iletimi olarak oldukça benzerdir. Bununla birlikte, Li-Fi görünür ışık üzerinde çalışırken Wi-Fi radyo dalgalarını kullanıyor.

Bildiğimiz gibi, Li-Fi, Görünür Işık İletişimi (VLC) sistemidir. Bu, ışık sinyallerinin alınması için bir foto-dedektöre ve veriyi ‘akışı mümkün’ içeriğe dönüştüren bir sinyal işleme elemanına sahip olduğu anlamına gelir.

Bir LED ampul yarı iletkenli bir ışık kaynağıdır, yani bir LED ampulüne verilen sabit elektrik akımının, insan gözüne görünmeden çok yüksek hızlarda aşağı ve yukarı hareket ettirilebilir anlamına gelir.

Örneğin, veriler bir LED ampul (sinyal işleme teknolojisi ile) içine beslenir, daha sonra veriyi hızlı foto-dedektöre (fotodiyot) gönderir.

LED ampullerin hızla karartılmasındaki küçük değişiklikler daha sonra ‘alıcı’ tarafından elektriksel sinyale dönüştürülür.

Sinyal daha sonra İnternet’te çalışan web, video ve ses uygulamaları cihazları etkinleştirdiği için tanıdığımız bir ikili veri akışına geri dönüştürülür.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir