Li-Fi nedir?

Light Fidelity veya Li-Fi, çok yüksek hızda kablosuz iletişimle çalışan Visible Light Communications (VLC) sistemidir. Li-Fi, standart Wi-Fi‘den 100 kat daha hızlı olduğunu iddia etmektedir.

Li-Fi, saniyede 224 gigabite kadar hıza sahip olan, veri aktarımını sağlamak için ortak kullanılan ev tipi LED (ışık yayan diyotlar) ampulleri kullanıyor.

Li-Fi nedir

Li-Fi terimi, 2011’de TED Konuşması sırasında University of Edinburgh profesörü Harald Haas tarafından hazırlandı. Haas, kablosuz yönlendiriciler gibi davranabilen ampulleri öngördü.

Daha sonra, 2012’de dört yıllık araştırmadan sonra Haas, Visible Light Communications (Görünür Işık İletişimi) teknolojisinde dünya lideri olmak amacıyla şirket pureLiFi’yi kurdu.

Li-Fi ve Wi-Fi her iki kablosuz iletim elektromanyetik olarak da benzerdir. Bununla birlikte, Li-Fi görünür ışık üzerinde çalışırken Wi-Fi radyo dalgalarını kullanıyor.

Bildiğimiz gibi, Li-Fi, Görünür Işık İletişimi (VLC) sistemidir. Bu, ışık sinyallerinin alınması için bir foto-dedektöre ve veriyi ‘akışı mümkün’ içeriğe dönüştüren bir sinyal işleme elemanına sahip olduğu anlamına gelir.

Bir LED ampul yarı iletkenli bir ışık kaynağıdır, yani bir LED ampulüne verilen sabit elektrik akımının, insan gözüne görünmeden çok yüksek hızlarda aşağı ve yukarı hareket etmesini sağlar.

LED ampullerin hızla karartılmasındaki küçük değişiklikler daha sonra ‘alıcı’ tarafından elektriksel sinyale dönüştürülür.

Sinyal daha sonra İnternet’te çalışan web, video ve ses uygulamaları cihazları etkinleştirdiği için tanıdığımız bir ikili veri akışına geri dönüştürülür.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir