Netflix’in Desteklemediği Altyazıları Kelime Kelime Çevirme [Chrome]

Netflix’in desteklemediği altyazı çevirmek istiyor musunuz? Netflix’de altyazıları çeviren ücretsiz bir uzantı hakkında konuşmak istiyorum. Yeni bir dil öğreniyorsanız ve yavaş yavaş konuşmaya başlıyorsanız, o dilde altyazı içeren bir film veya TV programlarını izlemek iyi olabilir. Netflix’in altyazı desteği var anca sınırlı dillerde mevcuttur.

SUFLI adı verilen ücretsiz Chrome uzantısı ile, Netflix’de altyazıları çevirmek mümkün olacaktır. Ancak, şunu unutmayın ki, canlı olarak altyazıları çevirme konusunda bu uzantı işe yaramaz. Yani altyazılı film izlerken, istediğiniz dilde de hemen çeviri yapmaz. Bunun yerine, herhangi bir altyazı kelimesi üzerinde tıkladığınızda çeviri/tercüme yapacak. Yani, kelime kelime çeviri yapma yeteneğine sahiptir.

Netflix Altyazıları Çevirme

SUFLI uzantısını yükleyin ve Netflix’i ziyaret edin. Beğendiğiniz herhangi bir filmi oynatın ve altyazıların etkinleştirildiğinden emin olun. Arama çubuğunun hemen altına bakın ve SUFLI adlı bir dişli çark düğmesi göreceksiniz. Ona tıklayın.

Bir dil seçmeniz için pencere açılacaktır. Uzantının Netflix’te altyazıları hangi dili çevirmesi gerektiğini seçebilirsiniz.

Bir dil seçtiğinizde, Netflix ile izlemeye başlayabilirsiniz. Ekranda seçtiğiniz dile tercüme etmek istediğiniz bir kelime göründüğünde, kelimeyi tıklayın. Sözcüğün bir Google Çeviri görünümüne sahip olduğunu gösteren açılır pencere çıkacaktır.

Tahmin edebileceğiniz gibi, çevrilmiş kelimelerin en zengin veritabanı Google Çeviri’den gelecektir. Urban sözlük çoğu dille başarısızlığa uğrayabilir, ancak bir İngilizce’den İngilizce’ye çeviri yapacaksanız bağlam oluşturmanıza yardımcı olabilir. Diğer çeviri kaynakları bu açılır pencereden kullanılabilir, yani Glosbe’dan bir çeviriyi görüntülemek için başka bir sayfaya geçmek zorunda değilsiniz.

Filmi tam ekran modunda izlerseniz, uzantı yinede çalışır. Bir kelimeyi çevirmek için tıkladığınızda, video hemen durdurulur. Çeviriyi okurken bir şey kaçırmamanızı sağlar. Açılır pencereyi kapattığınızda, video otomatik olarak tekrar çalmaya başlayacaktır.

Sınırlamaları

Ana dilinizde altyazı arıyorsanız ve Netflix’te de bu dil yoksa, SUFLI uzantısı size daha iyi bir görüntüleme deneyimi sunmayacaktır. İyi bir öğrenme aracıdır. Maalesef, Netflix harici altyazıları desteklemez; dolayısıyla bir TV şovu / filmi için altyazı indirme yapamaz. Altyazı desteği olmayan filmleri izlemede yardımcı olabilir.

SULFI kelime-kelime çevirisi sağlar, içeriğe dayalı çeviriler yapmaz, yeni kelimeleri öğrenirken bunu kullanabilirsiniz. Google Translate harika ama bir zayıf yönü bağlamsal çevirilerdir. SUFLI sadece Chrome için kullanılabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir