ProtonVPN ücretsiz VPN programı İnternet bağlantısını şifrelemeyi sağlar

Bir VPN programı, web’de gezinmek veya herhangi bir engel olmadan bölge sınırlaması getirilen içeriklere erişmeniz gerektiğinde kullanışlıdır. Windows için birçok ücretsiz VPN programına baktığımızda, ProtonVPN adıyla yeni başlatılan bir VPN uygulamasına göz atacağız. Birkaç ay önce ProtonMail‘i başlatan aynı şirket tarafından geliştiriliyor. ProtonVPN herkes için basit fakat çok güvenli bir VPN uygulamasıdır. Şimdi ProtonVPN’nin özelliklerine bir göz atalım.

ProtonVPN inceleme

ProtonVPN, bazı temel ancak iyi entegre edilmiş işlevlere birlikte gelmektedir. Kullanıcı arayüzü oldukça harika görünüyor. Bir ekran tüm bilgileri gösterir. Ücretsiz sürümün yanı sıra ücretli seçeneklerde sunuyor. Ancak, web sitelerine göz atan veya İnternet bankacılığı hesaplarına erişen biriyseniz, ekstra işlemler yapmayı düşünmüyorsanız, ProtonVPN’nin ücretsiz sürümü sizin için yeterli olacaktır.

Uygulama aşağıdaki özellikleri sunar:

  • Tek tıkla bağlanma: Bir ProtonVPN sunucusuna bağlanmak için bir tıklama yeter. Bir kez tıklayarak üç sunucudan herhangi birine bağlanın. Hıza dayalı en iyi bağlantıyı seçecektir.
  • Profil yönetimi: Özel ad, sunucu, ülke vb. bilgiler içeren bir profil oluşturabilirsiniz. Bir sunucuya bağlanmak istediğiniz zaman, daha önceden oluşturulan profillerden birini seçebilirsiniz.
  • Ayrıntılı kullanım raporu: Bu ücretsiz VPN programına bağlandığınız sürece, ne kadar veri kullandığınızı kontrol edebilir, bant genişliğini indirebilir, bant genişliği yükleyebilir, hızını indirebilir ve hızı yükleyebilirsiniz.

Bu programı bilgisayara indirip, kurduktan ve başlattıktan sonra, ilk önce aşağıdaki pencereyi göreceksiniz.

Burada kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz ve ProtonVPN hesabınızı oluşturmanız gerekmektedir. Bunu yaptıktan sonra, aşağıdaki pencereyi göreceksiniz.

Burada, web’e bağlanmak istediğiniz ülkeyi, konumu ve sunucuyu seçebilirsiniz. Bağlanmak ortalama 30 saniye sürer.

Bir profil oluşturmak isterseniz, Profiles‘a geçin ve Create new Profile düğmesini tıklayın. Burada profilinizi tercihlerinize göre özelleştirebilirsiniz.

Bu VPN programını ayarlamanız için pek seçenek yoktur. Aslında çok fazla bir şey de gerekli değildir. Tek yapmanız gereken, Settings > General bölümünde bulunan Auto connect seçeneğini kullanın. Bu seçenek, bilgisayarınızı başlattıktan sonra VPN’yi otomatik olarak bağlar.

VPN programının sunduğu bir önemli özellik Kill Switch‘tir. Bu özellik, VPN bağlantısı tesadüfen kesilse bile gerçek IP adresinizi gizleyecektir ve bu, bizim için iyi bir VPN programında olması gereken bir özelliktir.

ProtonVPN İnternet etkinliğini günlüğe kaydetme veya izlemez. Üstelik, Tor anonimlik ağıyla da iyi bir şekilde bütünleşir. Ve İsviçre merkezli bir şirket olarak, en güçlü gizlilik kanunlarıyla korunmaktadır. İsviçre, aynı zamanda AB ve ABD’nin yargı alanının dışındadır ve on dört göz gözetim ağı üyesi değildir.

Ücretsiz sürümün bazı sınırlamaları vardır. Sadece üç ülke konumuna erişim imkanı sunar. Başka bir deyişle, bağlanmak için yalnızca üç farklı sunucunuz olabilir. Ayrıca, ücretsiz bir hesap kullanıcısı, yalnızca bir cihazı bağlayabilir. Şu anda herhangi bir bant genişliği kullanımı ile sınırlı değildir, ancak ücretli hesaba kıyasla hızı yavaş olacaktır.

Düzenli bir virüsten koruma programı kullanmaktan başka, biz artık Güvenlik ve Gizlilik için bir VPN programı kullanmanın zamanı geldiğine inanıyoruz. Programı kontrol etmek isterseniz ProtonVPN resmi web sitesini ziyaret edin, ücretsiz kayıt olmak için e-posta adresinizi girin.

Not: Ücretsiz hesabın onaylanması yaklaşık 2 ay sürüyor. Bu nedenle ilgi çekiciliğini kaybediyor. Ama iyi bir VPN programı için sabırlı olmanızı tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir