RansomStopper: Windows için Ücretsiz Anti-Ransomware Programı

Kaliforniya merkezli yeni bir bilgisayar güvenlik şirketi CyberSight, fidye yazılımlardan koruma sağlayan anti-ransomware yazılımı olan RansomStopper‘ın ilk sürümünü yayımladı. RansomStopper, ticari olmayan kullanım için ücretsiz, ticari ve kurumsal kullanım için ücretli bir sürüm olarak mevcuttur.

Ransomware/fidye yazılım nedir?

Ransomware, bilgisayar dosyalarını şifrelemek için en yaygın şekilde tasarlanan kötü amaçlı bir yazılım türüdür, böylece fidye ödemesi yapılıncaya kadar dosyalara erişemezsiniz. Fidye saldırısı başladıktan sonra, yerel sistemdeki tüm dosyaları ve klasörleri şifrelemeye başlayacak, ancak çoğu zaman bağlı sürücüleri, ağdaki diğer bilgisayarları ve potansiyel olarak yedek sürücüleri de rehin alabilir.

Fidye yazılımlardan korunmak için en iyi ücretsiz anti-ransomware programlar

CyberSight RansomStopper

Program, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 sürümleri ile uyumludur ve CyberSight, verilerin şifrelenmesinden önce fidye yazılımını durduracağını iddia ediyor. Güvenlik uygulamasını Windows bilgisayara indirmek, yüklemek ve kurmak kolaydır.

Kurulum adımından sonra, programı kullanabilmeniz için e-posta adresini girmeniz ve doğrulamanız gerekir. CyberSight RansomStopper ücretsiz sürümü, diğer sürümlerine göre bazı kısıtlamalar ile birlikte gelir.

Ücretsiz sürüm ile neler yapabileceğinize bakalım;

Ransomware/fidye yazılımları tespit etme ve durdurma yeteneğine sahiptir. Ön yapılandırma davranış analizi ve gerçekleştirilen davranış analizi sağlar. Makine öğrenimi yeteneği vardır. Yani bilgisayarınızda fidye yazılımlarına karşı koruma sağlamak için davranışsal analizleri öğrenebilir.

Gerçek zamanlı uyarılar sayesinde, saldırı olduğu anda sizi uyarabilir. Bu çok önemli bir özelliktir, çünkü saldırı olduktan sonra fidye yazılımları kaldırmak büyük bir sorun oluşturmaktadır. Ancak, gerçek zamanlı koruması sayesinde, olası herhangi bir saldırıda kolayca engelleme yapabilirsiniz.

E-posta uyarıları, dosyaları yedekleme, merkezi yönetim gibi ekstra özellikler ücretli sürümlerde mevcuttur. Görünen o ki, ücretsiz sürümde gayet işinizi görecek şekilde tasarlanmıştır.

Program, küçük kullanıcı denetimleri sağlar. Programın arayüzünde, sayfanın altındaki izin verilen ve engellenen / karantinaya alınan süreçlere, güvenli uyarılarına ve güncelleme kontrolüne götüren dört düğme bulunur.

Herhangi bir ayar mevcut değildir; başka şeylerin yanı sıra süreçleri proaktif olarak beyaz listeye ekleyemeyeceğiniz anlamına gelir.

Sonuç olarak;

RansomStopper, kişisel kullanım için ücretsiz anti-ransomware programıdır. Programın, fidye yazılımlara karşı nasıl bir performans sergilediği bağımsız olarak test edilmemiştir. Şüpheli etkinliği algıladığında, bilgi gösterir, izin verilen ve engellenen işlemleri yönetmek için seçenekler sunar.

CyberSight RansomStopper indir

CyberSight RansomStopper ücretsiz fidye yazılımlardan korunma programı Windows 10, Windows 8, Windows 7 sistemleri ile uyumludur. Aşağıdaki bağlantıdan programın kişisel kullanım için sunulan ücretsiz sürümü indirebilirsiniz.

Windows için CyberSight RansomStopper indir (129 MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir