SpeedFan: Ücretsiz fan izleme ve iyileştirme programı

SpeedFan, bilgisayarınızın sensörlerini kontrol etmenizi sağlar ve böylece sistem voltajlarını, fan hızlarını ve bileşen sıcaklıklarını izlemenizi sağlayan ücretsiz bir programdır.

Bu uygulama, bilgisayarınızdaki ısı sorunlarını teşhis etmek ve bunlarla mücadele için ayarlamalar yapmak için idealdir. Soğutma bir sorun değilse, bilgisayarınızın içindeki fanların hızlarını düşürmek ve ürettiği sesi azaltmak için SpeedFan kullanın.

SpeedFan, fan hızlarını sistem sıcaklığına göre değiştirebilen bir donanım izleme yazılımıdır.

SpeedFan

SpeedFan indir

SpeedFan, bilgisayarlarındaki bileşenleri onaran, değiştiren ve güncelleyen herhangi bir kullanıcı için paha biçilmez bir uygulamadır.

Özellikle bilgisayarınızın fan hızı ve sıcaklığını ayarlamak için kullanılan en iyi araçlardan biridir. Özellikle dizüstü bilgisayar kullananların yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri de çok ısınmasıdır. Bu ısınmanın hangi donanım tarafından kaynaklandığını ve bunun nasıl bir önlem alacağınıza dair yardımcı olacak başarılı bir uygulamadır.

SpeedFan, S.M.A.R.T. değerlerini (ve sıcaklıkları) sabit disklerinizden okuyabilir ve FSB hızını değiştirebilir.

SpeedFan indir

İzleme yetenekleri

SpeedFan’ın Readings sekmesi, sisteminizin fan hızları, sıcaklıkları ve gerilimleri hakkında tam bir rapor görüntüler. Fanların RPM’leri veya dakika başına devirler ile çevrelenmesine karşın, sadece GPU fan adı ile tanımlanır. Diğer fanlar genel olarak “Fan1” veya “Fan2” olarak listelenir. Hangi fanın CPU’nuzu soğuttuğunu belirlemek için, programın geliştiricileri CPU’nuzu devirli ve hangi fanın tepki verdiğini izlemenizi önerir; CPU’nuzun SpeedFan’daki kullanımını izleyebildiğinizden, hangi fanın CPU, grafik kartı ve diğer önemli bileşenlere karşılık geldiğini çabucak belirleyebilirsiniz.

SpeedFan, ayrıca, Readings sekmesinin altında sisteminizin dahili sıcaklıklarını ve voltajlarını izlemenize izin verir. Sabit disk, GPU ve GPU çekirdeği sıcaklıkları Celsius cinsinden gösterilir, bu nedenle okumaları değerlendirirken biraz matematik hesabı yapmak zorunda kalacaksınız.

Uygulamanın Grafikler sekmesi, bir grafikteki sıcaklıkları, fan hızlarını ve voltajı görselleştirmenize yardımcı olur. Hangi öğeleri görselleştirmek istediğinizi seçebilirsiniz ve sekmenin grafiği sizin için grafiği çizecektir. Grafiklerinizi özelleştirebilmek, sorunlu noktaları hızlıca görmek için kullanışlıdır.

SpeedFan indir

Fan ve voltaj ayarlamaları

SpeedFan’ın yapılandırma seçenekleri, fan denetleyicilerini tanımlamanıza ve denetleyicilerin PWM’lerini veya darbe genişliği modülasyonlarını belirlemenize izin verir. Bununla birlikte, yazılım geliştiricisi, PWM’leri ve fan denetleyicilerini deneme yanılma meselesiyle ilişkilendirmeyi açıklar; bu nedenle, yaptığınız değişiklikler sisteminiz için iyi çalışmazsa, varsayılan ayarlara dönmeye hazır olun.

Sonuç olarak;

SpeedFan, bilgisayarınızdaki sensörler kadar güvenilir; Başka bir deyişle, aldığınız tüm hatalı veriler sensörlerinin arızalıdır. Sistemin başlıca özelliği, sizi bilgisayarınızın BIOS’unu başlatmaya zorlamak yerine bilgisayarınızın bileşenlerini işletim sisteminizden izlemenize izin vermesidir. SpeedFan, anakartlar ve sıcaklık sensörleri için desteği artırarak yıllardır gelişiyor ve böylece uygulamanın her tekrarlaması önceki sürümlerine göre iyileştirme gösterdi. Bağımsız olarak geliştirilmiş bir yazılımdır ve mükemmel değildir, ancak çok değerli izleme özellikleri sunar.

SpeedFan indir

SpeedFan, fan hızını ve sıcaklarını izlemeyi sağlayan ücretsiz program, Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 sistemler ile uyumludur.

Windows için SpeedFan indir (3MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir