Ücretsiz en iyi Photoshop alternatifi programlar

Resimleri veya fotoğrafları birkaç tıklama ile zenginleştirmek için tasarlanan düzinelerce ücretsiz fotoğraf editörü var; ancak endüstri standardı düzenleyicisi Adobe Photoshop’a orijinal bir alternatif olarak nitelendirilebilecek çok daha az sayıda program vardır.

Orijinal bir Photoshop alternatifinin sadece kırmızı göz düzeltme ve bir avuç retro filtreden fazlasına ihtiyacı vardır; Katmanlar ve maskeler, toplu düzenleme ve otomatik ve manuel düzenleme araçlarının geniş bir yelpazesini sunmak zorundadır. Ayrıca özellik kümesindeki boşlukları doldurmak için eklentilere ihtiyaç duyar ve olabildiğince verimli çalışmanızı sağlar.

En iyi Photoshop alternatifi fotoğraf düzenleme programları

Photoshop’un benzersiz özelliklerinden bazıları (varlık ilişkilendirmesi gibi), profesyonellerin tercih ettiği bir araç olmaya devam edeceği anlamına gelir, ancak geri kalanlarımızın mükemmel alternatif seçenekleri vardır.

En sevdiğiniz Photoshop alternatifini programlar listemizde yer almıyorsa, lütfen yorumlarınızla bize bildirin.


Ücretsiz en iyi Photoshop alternatifi programlar
GIMP kendisini gerçekten Photoshop’a alternatif olarak niteleyebilen birkaç ücretsiz programdan biridir. Esnek ve güçlüdür ve kullanıcı tarafından oluşturulan eklentilerle daha da genişletilebilir.

1. GIMP

GIMP, en iyi ücretsiz Photoshop alternatifidir, güçlü ve neredeyse kademesiz olarak genişletilebilir.

Güçlü ve uyarlanabilir, GIMP en iyi ücretsiz ve Türkçe dil destekli Photoshop alternatifidir. Katmanları, maskeleri, gelişmiş filtreleri, renk ayarlamasını ve dönüştürmeleri – hepsi tamamen özelleştirilebilir – özelliği onun rakipsiz olmasını sağlıyor.

GIMP’in en iyi özelliklerinden biri, birçoğu önceden kurulmuş ve kullanıma hazır şekilde gelen, kullanıcı tarafından oluşturulan eklentileri ve komut dosyaları zenginliğidir. Bunlardan bazıları popüler Photoshop araçlarını (Liquify gibi) çoğaltır ve fotoğraflarınızı harmanlama ve geçiş yaparak yaşatmaya yönelik bir dizi animasyon aracı bulunur. Bunların hepsi yeterli değilse, GIMP’e Photoshop eklentileri ekleyebilirsiniz.

Eğer hepsi biraz korkutucu görünüyorsa endişelenmeyin – GIMP kullanıcı el kitabı adım adım öğreticiler ve başlamak için sorun giderme kılavuzları içerir.

GIMP’in en yeni sürümü, tüm araç kutularını, paletlerini ve menülerini bir pencerede bir araya getiren yeni bir arayüz sunar. Bu, akıllıca, Photoshop benzeri bir görünüm sağlar, ancak kullanıcı tarafından oluşturulan araçların kapsamlı yama işlemi, her birinden en iyi sonucu nasıl elde edebileceğinizi öğrenmek için dokümantasyonu denemek ve incelemek için biraz zaman harcamanız anlamına gelir.

İncelemek ve indirmek için: GIMP (Türkçe)


Ücretsiz en iyi Photoshop alternatifi programlar
Photo Pos Pro son derece etkileyicidir. Photoshop’a benzer zengin özelliklere sahip bir alternatifin ücretsiz olduğuna inanmak zor.

2. Photo Pos Pro

Ücretsiz Photoshop alternatifi olan başka bir programdır. Birkaç kısıtlama ile iyi tasarlanmıştır.

Photo Pos Pro ücretsiz Photoshop alternatifi hem acemi hem de gelişmiş kullanıcılar için arayüz sunar. Yeni seçenek, tek tıklamalı filtreler ve otomatik ayarlamaları ön plana getirirken ikinci seçenek Photoshop’u çok yakından takip ediyor. Her ikisi de GIMP’in sınırsız listelerinden ve menülerinden daha iyi tasarlanmış ve daha sezgisel.

Photoshop gibi Photo Pos Pro, hem katmanları hem de katman maskelerini, aynı zamanda mükemmel klon ve iyileştirme fırçaları sunar. Beklenen tüm renk arındırma araçları mevcuttur. Toplu düzenleme ve rutin görevler üzerinde zamandan tasarruf sağlayan komut dosyaları desteği vardır; resimleri doğrudan bir tarayıcıdan veya kameradan alabilirsiniz.

Photo Pos Pro, ekstra çerçeveler ve şablonlar şeklinde eklentiler sunar; ileride kullanmak üzere kendi filtrelerinizi oluşturabilir ve kaydedebilirsiniz.

İncelemek ve indirmek için: Photo Pos Pro


Ücretsiz en iyi Photoshop alternatifi programlar
GIMP gibi, Paint.NET’in eklentiler için desteği, neredeyse sınırsız genişleme potansiyeline sahip olduğu anlamına gelir ve bu da Photoshop için uygun bir alternatif yapar.

3. Paint.NET

Özellikleri biraz az olan, ancak kolaylıkla kullanılan ücretsiz bir Photoshop alternatifidir.

Açık kaynaklı Photoshop alternatifi Paint.NET, Microsoft Paint’in yerine geçen bir hayat başlattı, ancak yıllar geçtikçe kendi başına güçlü bir fotoğraf editörü haline geldi.

GIMP ve Photo Pos Pro gibi Paint.NET, mükemmel ayarlamaları yapmak için otomatik filtrelerin yanı sıra elle düzenleme araçlarını da sunar. Katmanları da destekler, ancak maskeler için bir eklenti kurmanız gerekir. Toplu düzenleme varsayılan olarak dahil edilir ve klon damgası, lekeleri ve dikkati dağıtmayı kolaylaştırır.

Paint.NET, GIMP kadar özelliklerle dolu değildir, ancak daha küçük gönüllü kodlayıcı topluluğu, arayüzünün daha tutarlı ve genel olarak daha kolay kullanılmasını amaçlamışlardır.

Paint.NET, her açık görüntüyü bir bakışta göstermek için küçük resimleri kullanan hızlı erişimli sekmeler sayesinde birden fazla fotoğrafla çalışmak için özellikle iyi bir Photoshop alternatifidir.

Ayrıca çok hızlıdır ve düşük güçlü PC’lerde bile iyi çalışır. Kaydedilen görüntülerin boyutu konusunda sınır yoktur, ancak daha küçük seçenekler ve özelleştirilebilir araçlar nedeniyle üçüncü sırada yer almaktadır.

İncelemek ve indirmek için: Paint.NET (Türkçe)


Ücretsiz en iyi Photoshop alternatifi programlar
Pixlr Editor, mükemmel bir araçtır, tarayıcınızda bir web uygulaması olduğuna inanmak zor. Bir Photoshop alternatifini indirmek için zamanınız ya da disk alanınız yoksa, deneyin.

4. Pixlr Editor

Bu tarayıcı tabanlı Photoshop alternatifi birçok masaüstü uygulamasından daha güçlüdür.

Pixlr, sıradan bir ücretsiz Photoshop alternatifi değildir – bu, bilgisayar destekli tasarım ve 3D modelleme yazılımındaki en büyük isimlerden biri olan AutoDesk’in eseridir.

Web, masaüstü ve mobil uygulamalar da dahil olmak üzere çeşitli sürümler mevcuttur. Burada katmanları destekleyen tek Pixlr Editör web uygulamasına bakıyoruz.

Pixlr Editor, başlıca dezavantajı sağ tarafta çalışma alanınızın boyutunu sınırlayan belirgin bir reklama sahip olmasıdır. Sanatsal filtreler ve otomatik optimizasyon seçeneklerinin yanı sıra beklenen Photoshop stili araçlar (keskinleştirme, keskin olmayan maske, bulanıklık, gürültü, düzeyler ve eğriler de dahil olmak üzere) vardır.

Pixlr Editor, fırçalar, dolgular, seçimler, iyileştirme ve klon damgası araçlarıyla GIMP’e çok benzer bir araç kutusu sunar – hepsi çalışma alanının üzerinde bir şerit ile özelleştirilebilir. Hem katmanlar hem de maskeler için destek var ve Pixlr Editör toplu düzenleme sunmamasına rağmen, aynı anda birden fazla görüntüyü işleyebilir.

Gerçek olamayacak kadar iyi gözüküyor mu? Yakında olabilir. 2015’te Autodesk, hafif fotoğraf editörü Pixlr Express’in bir HTML5 sürümü üzerinde çalıştığını açıkladı.

Şimdilik, bu gerçekten mükemmel bir Photoshop alternatifidir – özellikle de bir masaüstü uygulaması indirmeye gerek yoktur.

Online kullanmak için: Pixlr Editor (Türkçe)


Ücretsiz en iyi Photoshop alternatifi programlar
Photoshop’un güçlü bir alternatif değil, ancak piayasada önde gelen bu yazılımın kesintili versiyonu Adobe’den beklediğiniz kadar akıllıdır.

5. Adobe Photoshop Express

Photoshop’un en iyi araçlarını mobil cihazlara da uygun bir pakette sunan düzgün bir uygulamadır.

Adobe Photoshop Express, tarayıcınız için ücretsiz olarak indirebileceğiniz, Windows, iOS ve Android için indirilebilir bir uygulama olan endüstri standardı fotoğraf düzenleyicisinin hafif bir versiyonudur.

Photoshop Express buradaki en basit araçtır, ancak Adobe’nin fotoğraf düzenleme uzmanlığı diğer hızlı düzeltme yazılımlarından çok daha üstün olduğu anlamına gelir. Photoshop’un, dokunmatik ekranlara çok uygun resim geliştirici zarif ve minimalist bir arayüzü paketler. Kaydırıcılar, fotoğrafınızın kontrastını, pozlamasını ve beyaz dengesini dinamik olarak ayarlamanızı sağlar ve tek tıklamalı ayarlamalar için otomatik seçenekler vardır. Sonuçlardan memnun olduğunuzda, ya düzenlenen fotoğrafı bilgisayarınıza kaydedebilir veya Facebook üzerinden paylaşabilirsiniz.

İncelemek ve indirmek için: Adobe Photoshop Express (Türkçe)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir