VLC Player eklentisi indirme, yükleme ve kaldırma nasıl yapılır?

VLC Media Player oynatıcısının sahip olmadığı bir özelliği bulmak gerçekten zor. Neredeyse her medya dosyası türünü destekler, canlı akışları görüntülemenizi ve çevrimiçi videoları izlemenizi sağlar. Bununla birlikte, kullanıcıların VLC’de istedikleri bazı ek özelliklerde var. Bunu yapmak için VLC’in uzantıları ve eklentileri kullanmaktır. Herhangi bir eksik özelliği ekleyen bir uzantı bulabileceğiniz kendi eklenti-uzantı yükleme pazarı vardır. Tek soru şu ki, VLC Media Player oynatıcısına uzantıları nasıl kurarız?

Uzantılar resmi VLC Player eklentisi sitesinden indirilebilir. Bunlar doğrulanmış uzantılardır ancak uzantıları başka yerlerde bulabileceğinizi söylemeye gerek yoktur. Burada kurulum sürecinde fark vardır.

VLC Player eklentisi indirme ve yükleme

VLC Media Player oynatıcısını açın. ‘Tools > Uyumlu ek ve eklentiler’ seçeneğine tıklayın.

VLC Player eklentisi indirme ve yükleme

Tüm eklentileri, uzantıları ve arabirimleri listeleyen yeni bir pencere açılacaktır. Bu çok mütevazı bir listedir. Resmi VLC web sitesinden indirebileceğiniz tüm uzantıları göstermez. Burada kullanışlı bir uzantı bulursanız, yüklemek için Install düğmesine tıklayın. (Eğer eklentileri göremezseniz heyecanlanmayın, ‘Find more addons’ online seçeneğinin işaretini kaldırın)

VLC Player eklentisi indirme ve yükleme 

Install düğmesine tıkladıktan hemen sonra yüklendiğini Installed yeşil seçeneği ile gösterecektir. Artık VLC player eklentisi yüklenmiştir.

LUA dosyasını elle yükleme

Tüm VLC Player eklentilerinin dosya uzantısı LUA’dır. Sabit sürücünüze bir uzantı indirirseniz, bir LUA dosyası olur. Bu dosyayı yüklemek için aşağıdaki konumu açın.

C:\Users\kullanıcı_adı\AppData\Roaming\vlc\lua\extensions

VLC player eklenti dosyaları ve konumu

Lua adlı bir klasör görmüyorsanız, onu oluşturmanız gerekir. Lua adında bir klasör oluşturduktan sonra, Extensions adlı klasöre başka bir klasör ekleyin. Bu uzantılar klasörü, bir LUA dosyası kopyalamanız gereken klasördür. VLC oynatıcıda uzantıları manuel olarak yüklemek zorunda kalmadıysanız, muhtemelen Uygulama Verileri dizininizde LUC klasörü bulunmaz.

VLC Player eklentisini kaldırma / silme

VLC player eklentileri kaldırmanın iki yolu vardır. Ya aşağıdaki konuma gidip kaldırmak istediğiniz eklenti dosyasını silmeniz gerekir.

C:\Users\kullanıcı_adı\AppData\Roaming\vlc\lua\extensions

Yada VLC Player’ı açın. ‘Tools > Uyumlu ek ve eklentiler’ seçeneğine gidin. Yüklenmiş eklentileri görüntüleyin ve kaldırmak istediğiniz eklenti üzerine tıklayın ardından ‘Uninstall’ düğmesine tıklayın.

VLC player eklenti kaldırma

Bu, geliştiricinin dosyayı doğru bir şekilde adlandırmadığı sürece çoğunlukla sorunsuz bir işlemdir. Bu durumda, silmeniz gereken dosyayı bulmak için uğraşmanız gerekecek.

VLC Player eklentisi kullanımı

VLC Media Player eklentileri genellikle VLC oynatıcının varsayılan menülerine ek menü seçenekleri ekler. Örneğin, bizim yüklediğimiz eklentiler Görünüm seçeneği altında yer almaktadır.

VLC player eklentileri kullanma

Eğer yüklediğiniz eklentiyi bulamıyorsanız, bulmak için biraz uğraşmanız gerekecek. Bir uzantının geliştiricisi büyük olasılıkla uzantılarının nasıl kullanılacağı konusunda bazı ipuçları verecektir. Ayrıca eklentinin alanı ile ilgili menü seçeneklerine göz atabilirsiniz.


1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir