Windows 10’da Chrome Otomatik Güncellemesini Kapatma

Birçok uygulama, sürekli olarak en son güvenlik yamalarını içeren güncellemeleri yayımlar. Google Chrome da öyledir. Chrome’u bir Windows sisteminde kullanıyorsanız, tasarımda veya ayarlarda sıklıkla bazı değişiklikler fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, en son çıkan güncellemeleri otomatik olarak arka planda sessizce indirip kurmasıdır. Bu güncellemelerin çoğu tarayıcınızın güvenliğini artırır ve hiçbir şekilde dezavantaj sağlamaz.

Chrome’un size göre otomatik güncelleme özelliğini devre dışı bırakma seçeneği vermediği için bunun yapmanızı sağlayacak bir yöntemi paylaşmak istedim. Sizde aşağıdaki yöntemi uygulayarak Windows 10’da Chrome otomatik güncellemeyi kapatmayı sağlayabilirsiniz.

Not: Windows 10 bilgisayarımda aşağıdaki yöntemi denedim ve işe yaradı. Bu yöntemin Windows 8.1, 8, 7 gibi eski Windows sürümlerinde de çalışması gerekiyor.

Sistem Yapılandırmasını kullanarak Chrome otomatik güncellemelerini kapatma

Bu yöntem, Google Chrome’un ilk etapta güncellemeleri kontrol etmek için kullandığı hizmeti devre dışı bırakmayı içerir. Devre dışı bırakıldıktan sonra, hizmeti yeniden etkinleştirmediğiniz sürece Chrome otomatik olarak güncellenmez. Bu nedenle, daha fazla zaman konuşmadan, bu yöntem için uygulayacağınız adımlar şunlardır:

1. Adım: Klavyenizde Windows + R tuşlarına basarak Çalıştır komutunu açın. Burada, “msconfig” yazın ve Enter tuşuna basın. Bu, Sistem Yapılandırma penceresini açacaktır.

2. Adım: Bu pencerede, “Hizmetler” sekmesine gidin ve bunları buna göre sıralamak için “Üretici” düğmesine tıklayın. “Google” veya “Google Inc” adlı üreticiyi bulana kadar aşağı kaydırın ve “Google Güncelleme Hizmeti (gupdate)” ve “Google Güncelleme Hizmeti (gupdatem)” hizmetlerinin işaretini kaldırın. Değişiklikleri kaydetmek için “Tamam” düğmesini tıklayın.

3. Adım: Şimdi yeniden başlatmanızı isteyen bir pencere göreceksiniz. “Yeniden başlat” seçeneğine tıklayın.

Bilgisayarınız tekrar açıldığında, Google Chrome güncelleme hizmeti durdurulacak ve dolayısıyla daha yeni güncellemeler otomatik olarak kurulmayacaktır. Chrome otomatik güncellemeyi tekrar açmak istiyorsanız, aynı hizmetlerin kutularını işaretleyin ve ardından “Tamam” düğmesine tıklayın.

Windows 10’da Chrome Otomatik Güncelleme Kapatma

Chrome otomatik güncelleme iyi bir şey olsa da, bazı kullanıcıların her şeyin kontrolünün kendisinde olmasında ister. Yukarıdaki yöntem bu konuda size yardımcı olması gerekir.

Peki, Windows 10’daki Chrome güncellemelerini devre dışı bırakma yöntemini denediniz mi? Bu konuda yorumlarınızı bekliyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir