Windows 10’da Klavye veya Fare çalışmıyor, sorunu nasıl çözerim?

Bir güncelleme veya yükseltmeden sonra, Windows 10’da klavye veya fare çalışmıyorsa, sorunu çözmek için deneyebileceğiniz bazı şeyleri aşağıda sıralıyorum. Bazen, çok basit bir şekilde bilgisayarı yeniden başlatmak, fare veya klavyeyle bağlantılarını çıkarıp tekrar bağlamak yardımcı olabilir. Bilgisayarı yeniden başlattım ama olmadı diyorsanız, yardımcı olabilecek bazı sorun giderme önerilerini sunuyoruz.

Windows 10 bilgisayarda klavye veya fare çalışmıyor sorununu çözmek için aşağıdaki önerileri denemenizi tavsiye ederiz.

Klavye veya Fare Windows 10’da çalışmıyor

Bir dokunmatik ekran veya dizüstü bilgisayarınız varsa, Windows PC’nizi fare veya klavye olmadan kullanmaya devam edebilirsiniz ve ayrıca sorun gidermeyi kolaylaştırır. Dokunmatik ekran veya Windows PC’ye sahip değilseniz ve Windows 10 masaüstü bilgisayarda fare ve klavye çalışmazsa, işler biraz zorlaşır.

Size tavsiyem, önce listeye bir göz atın ve işinize gelen çözüm önerisini uygulayın. Yani anlayacağınız her biri ayrı ayrı uygulanabilir ve sorunu çözmede yardımcı olabilir.

1] Klavye ve fareyi farklı bir bilgisayarda kullanın

Klavye veya fareyi başka bir bilgisayarda deneyin. Bunu yaparak, sorunun bilgisayarınızda mı, yoksa klavye ve farede mi öğrenirsiniz. Bilgisayarınıza başka bir klavye veya fare bağlayabilir ve bunun işe yarayıp yaramadığını da görebilirsiniz.

2] Bluetooth / Wi-Fi bağlantısını kontrol edin

Bluetooth / Wi-Fi fare veya klavye kullanıyorsanız, kablosuz bağlantınızın düzgün çalış çalışmadığını kontrol edin. Çoğu zaman, klavyenin veya farenin Bluetooth alıcısı çalışmayı durdurur. Bundan dolayı çalışmayabilir.

3] Klavye ve farenin kablosunu kontrol edin

Kablolu bir klavye veya fare kullanıyorsanız, kabloyu kontrol edin. Fare ve klavye kablosunu başka bir bilgisayara da bağlayarak sorunun klavye ve farede mi yoksa PC’de mi olup olmadığını tespit edin. Yakında başka bir bilgisayarınız yoksa ve bir OTG kablosu varsa akıllı telefonunuzu kullanarak da kontrol edebilirsiniz. Ancak, eski PS2 modellerini OTG kablosuyla test etmeniz mümkün olmayabilir.

4] Aygıt Sürücüsünü kontrol edin

Ya fare ya da klavye çalışmıyorsa, sürücüleri güncelleyebilir ve yardımcı olup olmadığını görebilirsiniz. Bluetooth veya Wi-Fi fare ve klavye Windows 10’a yüklenecek herhangi bir yazılım gerektirmese de, eski modelleri kullanıyorsanız, bazı üçüncü taraf yazılım veya sürücünün yüklü olması gerekebilir. Bu amaçla Aygıt Yöneticisi’ni kullanabilirsiniz.

5] Temiz Önyükleme yapın

Temiz Önyükleme, muhtemelen çeşitli sürücü veya yazılımlarla ilgili sorunları gidermenin en kolay yoludur. Windows 10’da Temiz Önyükleme yapın ve çalışıp çalışmadığından emin olun – ve ardından deneme yanılma yöntemiyle manuel olarak giderebilirsiniz.

6] Hızlı başlatmayı devre dışı bırakın

Hızlı Başlatma işlevinin devre dışı bırakılmasının yardımcı olup olmadığına bakın. Bazı kullanıcılar için yardımcı olduğu gözlenmiştir.

Denetim Masası‘nı açın ve Güç Seçenekleri‘ne gidin. Bunu takiben, Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin ve ardından ‘Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir’ seçeneğine tıklayın. Burada, Hızlı başlatmayı aç onay işaretini kaldırın. Değişikliğinizi kaydedin ve çıkın.

Bu işe yaramazsa, değişiklikleri tersine çevirmeyi unutmayın.

7] Bluetooth klavye ayarlarını kontrol edin

Bilgisayarınıza bir Bluetooth alıcısı eklediğinizde veya dahili Bluetooth işlevini kullandığınızda, Denetim Masası’nın Aygıtlar ve Yazıcılar bölümünde saklanır. Açın, Bluetooth Klavye seçeneğini sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Hizmetler sekmesine geçin ve klavye, fare vb. (HID) için sürücülerin işaretli olduğundan emin olun.

8] USB Hubını kontrol edin

Tüm harici aygıtlarınızı bağlamak için bir USB Hub kullanıyorsanız, cihazın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekir. Başka bir USB aygıtını takmayı deneyin ya da fare ya da klavyeyi doğrudan bilgisayarınızla kullanın.

9] Filtre tuşlarını devre dışı bırakın

Filtre tuşlarını etkinleştirdiyseniz devre dışı bırakın ve kontrol edin. Windows Ayarlar > Erişim Kolaylığı > Klavye‘yi açın. Sağ tarafta Filtre Tuşları seçeneğini Kapalı konuma getirin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir