Windows 10’da Özel Temalar nasıl oluşturulur?

Windows 10, kullanıma sunulmasından bu yana daha kişisel hale getirilmesi açısından bir emek harcanıyor. Windows 10 Sürüm 1703, Ayarlar uygulamasının Kişiselleştirme bölümünde çok sayıda değişiklik yapılmaktadır. Özellikle kullanıcılara sistemlerini özelleştirme konusunda pek çok seçenekler yer almaktadır.

Microsoft’un İçerik Oluşturucu Güncelleştirmesinde paketlenen yeni özelliklerden Windows Temalarının dirilmesi önemli bir ek. Artık bir çok temayı Windows Mağazasından indirebilirsiniz. Bununla birlikte, varsayılan temalar dışına çıkarak, Windows 10‘da kolayca özel temalar oluşturmak mümkündür. Bu yazımızda, Windows 10’da seçilmiş bir grup seçkiyle nasıl özel temalar oluşturabiliriz onu göreceğiz.

Windows 10’da Özel Temalar Oluşturma

Windows 10, önceden yüklenmiş varsayılan bir çok tema ile gelir. Bir tema seçebilir ve altta yatan temayla ilişkili rengi, arka plan görüntülerini ve sesleri değiştirebilirsiniz. İndirilen temalar arasında geçiş yapmak oldukça kadar kolaydır. Bunun için tek bir tıklama yeterli olacaktır.

Özelleştirilmiş bir tema oluşturmak da oldukça kolaydır. İhtiyacınız olan tek şey, bir veya daha fazla arka plan görüntüsü paketidir. Özel temanızı oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin:

1. İstediğiniz tüm resimleri temanız için duvar kağıtları olarak toplayın ve yerel sürücüdeki bir klasöre koyun.

2. Ayarlar uygulamasına gidin (WinKey + I) ve Kişiselleştirme‘yi seçin.

3. Sol gezinme çubuğunda Arka Plan‘ı seçin. Şimdi, sağ taraftaki pencerede, Slayt gösteriniz için albüm seçin altında Gözat düğmesini tıklayın. Seçtiğiniz resimleri içeren klasörü seçin.

4. Sonra, Renkler sekmesine geçin ve temanız için bir vurgu rengi seçin. Aktif arka plan görüntüsünden otomatik olarak bir vurgu rengi seçmeyi de seçebilirsiniz.

5. Şimdi, özel temanız hazırdır ve sadece onu kaydetmeniz gerekiyor. Temalar sekmesine gidin ve orada bulunan Kaydet düğmesini tıklayın. Tema adınızı kaydetmeden önce yalnızca özeldir ve bu mevcut temalar koleksiyonunda görünmez olduğunu unutmayın. Temayı kaydettiğinizde, sayfada listelenir ve verilen ad üstte görünür.

Özel Windows 10 temanızı düzeltme

Özel temanız oluşturulduktan sonra, daha sonra herhangi bir zamanda ayarları değiştirebilirsiniz.

Arka Plan Görüntüleri

Temanıza dahil duvar kağıtlarıyla ilgili ayarları değiştirmek için, Arka Plan sekmesine atlayabilir ve zevkinize göre görünümü değiştirebilirsiniz. Arka plan görüntülerinin değişme sıklığını değiştirebilir, resimleri karıştırmayı seçebilir ve duvar kağıtları için uygun bir ekran seçebilirsiniz.

Renkler

Renk ayarlarını değiştirmek için, Renkler sekmesine gitmeniz gerekir. Burada, saydamlık efektlerini devre dışı bırakabilir veya etkinleştirebilir, Başlat menüsünde, görev çubuğunda, başlık çubuklarında ve eylem merkezinde vb. vurgu rengini etkinleştirir ve elbette tüm sistem için açık veya koyu temalar arasından seçim yapabilirsiniz.

Sesler ve Fare İmleci

Özel bir tema oluştururken, Sesler ve Fare imlecinin varsayılan ayarlarını alırsınız. Buna rağmen, bunları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Sadece Temalar sayfasındaki ilgili seçeneğe tıklayın ve size en uygun olanı seçin.

Bu kadar, millet! Sisteminizin görünümünü özelleştirmede bu yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir