Windows 10’da Programsız WiFi Hotspot Oluşturma

Windows 10 bilgisayarda program kullanmadan Wi-Fi Hotspot oluşturmayı göreceğiz. Laptop bilgisayarı kablosuz modem olarak kullanmak için daha öncede program kullanmak gerekiyordu. Bu programlar bilgisayarda bir Wi-Fi erişim noktası oluşturma işini gerçekten kolay hale getiriyordu.

Bir çok bilgisayar kullanıcısı, bilgisayarına ek programlar yüklemek istemezler. Bende bunlardan biriyim. Bu nedenle, bu konuda yardımcı olacak bir yazı hazırlamak istedim. Windows bilgisayarda herhangi bir program kullanmadan WiFi hotspot ayarlayabilirsiniz. Windows 10, birkaç kolay adımla bunu yapmanıza imkan sağlar. Eminim çoğunuz bunu nasıl yapacağınızı biliyorsunuz. Bunu yapamayanlar için yapmanız gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

Windows 10’da WiFi Hotspot/Mobil etkin nokta oluşturma

Evet sizde aşağıdakiler yaparak, Windows 10’da programsız Wi-Fi hotspot oluşturabilir ve dizüstü bilgisayarı kablosuz modem veya Wi-Fi yönlendirici olarak kullanabilirsiniz.

1 Adım: Öncelikle, Windows 10 bilgisayarınızda ‘Ayarlar’ bölümünü Windows tuşu + I tuşlarına basarak açın. Ardından, ‘Ağ ve İnternet‘ bağlantısını tıklayın.

2. Adım: Şimdi soldaki ‘Mobil etkin nokta‘ seçeneğine tıklayın.

3. Adım: Bir sonraki pencerede, Mobil etkin nokta (İnternet bağlantımı diğer cihazlarla paylaş) özelliğini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için en üstte bir açma / kapama kaydırma çubuğu bulacaksınız. Aşağıda, bilgisayarınızdaki tüm kablosuz bağlantıları listeleyen bir açılır menü bulunmaktadır. (Mobil etkin noktayı açmadan önce, ağ parolasını değiştirebilirsiniz. Ağ adı ve ağ parolası altındaki Düzenle’ye tıklayarak yapabilirsiniz. Mobil etkin noktayı açtıktan sonra parolayı değiştirmek istediğinizde değişmeyeceğini unutmayın.)

Evet yapacaklarınız bu kadar! Windows 10 bilgisayarınız artık tam bir WiFi yönlendirici olarak çalışmalıdır. Yani, dizüstü bilgisayar bir kablosuz modem olarak görev yapmaya başlayacaktır ve başka cihazlardan bilgisayarınız üzerinden Wi-Fi bağlantısı sağlayarak, İnternet kullanmaya başlayabilirsiniz.

Daha sonra Bağlanan cihazlar altında, oluşturduğunuz Wi-Fi Hotspot’a bağlanan cihazları görebilirsiniz. Örneğin, ben Huawei telefonumla bağlandım ve hemen orada gözüktü.

Not: Bu özellik sadece Windows 10 Anniversary Update veya sonraki güncellemelerde mevcuttur.  Bu nedenle daha önceki sistemlerde bulunmaz. Bu işlemi, Version 1709 çalıştıran bir Packard Bell dizüstü bilgisayarı üzerinde denedim ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir