Windows 10 Gece Işığı özelliğini açma ve ayarlarını yapma

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarınızdaki, tabletlerinizdeki veya akıllı telefonlarınızdaki LED ekranlar, beyindeki melatonin salınımını etkileyen mavi ışık yayar. Melatonin beyin içindeki Epifiz bez tarafından salınan ve insanların uyku döngülerini düzenleyen bir hormondur. Bilgisayar ekranlarında izlemek melatoninin eksikliğiyle sonuçlanır ve melatoninin eksikliği normal uyku döngülerini bozabilir. Bilgisayar ekran ışığını ortam ışığına göre ayarlamayı sağlayan bazı yazılımlar vardır.

Microsoft, aynı özelliği Windows 10’a da ekledi. Windows 10 Creators Update’in yeni sürümü “Gece ışığı” özelliği ile birlikte gelir. Bu özellik, Güneş batarken ayarladığınız daha kısalı ve daha sıcak renkleri Windows 10’da simüle eder.

Akşam veya gece olduğunda bilgisayarı kullanmak zorunda kalıyorsanız bu özellik sizin için çok faydalı olacaktır. Windows 10’da Gece ışığı etkinleştirme nasıl yapılır göreceğiz.

Windows 10 Gece Işığı özelliğini açma ve ayarlarını yapma

1. Adım: Windows tuşu+I tuşuna basarak Ayarlar‘ı açın. Yada, Windows masaüstünün sol alt köşesindeki Başlat menüsü simgesini tıklayın. Windows Ayarları’nı açmak için dişli çark simgesine tıklayın.

2. Adım: Ayarlar penceresinde, Sistem alanına tıklayın. Monitör ayar seçeneğinin sağ tarafında Gece Işığı seçeneklerini görürdünüz. Gece Işığı’nı açmak için, Kapalı seçeneği Açık duruma getirin. Bulunduğunuz konuma göre, gündüz açarsanız, ne zaman aktif olacağını gösterecektir. Örneğin, ben İstanbul’da olduğum için 17:38 akşam saatine kadar kapalı olacağını gösterir. Gündüzde olsa açmak istiyorsanız 3. adıma geçin.

3. Adım: Gece ışığı ayarları seçeneğine tıklarsanız, gece ışığıyla ilgili çeşitli ayarları değiştirebilirsiniz. Gün batımına kadar kapalı olmasını istemiyorsanız Şimdi açın düğmesine tıklayarak gündüz kullanım içinde açabilirsiniz. Ekran renk sıcaklığını değiştirebilir ve belirli saatlerde otomatik olarak açılıp kapanmasını planlayabilirsiniz.

Windows 10 bilgisayarınızda, Gece ışığı seçeneği görünmüyorsa, Windows 10 işletim sisteminin en son sürüme güncellenmiş olduğundan emin. Eğer son güncellemeler yüklenmişse, o zaman grafik / ekran kartı sürücülerinin güncel olduğundan emin olun. Gece ışığı modunu etkinleştirdikten sonra, ekran daha karanlık renkler gösterileceğinden kararmaya başlar. Güneş battığında ekran yavaş yavaş sönük duruma geçecektir.

Windows 10 Gece Işığı özelliğini kullanıyor musunuz?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir