Windows 10’da Gizli WiFi Ağlarını Bulma ve Bağlanma Yöntemleri

Çevrenizdeki gizli WiFi ağları bulmak ve bağlanmak ister misiniz? Yada kendi kablosuz WiFi ağınızı görünmez yapmak ister misiniz? Bu yazımızda gizli WiFi ağlarını bulma, bağlanma ve WiFi’yi gizli yapma konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.

Özellikle büyük şehirlerde, herhangi bir cadde veya sokak yok ki WiFi ağı olmasın. Örneğin İstanbul’da bir sokaktan geçerken telefonunuzun WiFi’sini açtığınızda, çevrede pek çok ağının olduğunu göreceksiniz. Ancak bu ağlar ne kadar güvenli?

WiFi güvenliği her zaman ağ yöneticileri için büyük bir sorun teşkil etmektedir. Kablosuz ağlar genellikle veri akışını yayınladığı için daha az güvenli sayılırlar. Kablolu ağların çok daha güvenli olduğu bir gerçektir ve İnternet korsanları tarafından fiziksel olarak izinsiz girilmesini engellemektedir. Bu makalede, sözde güvenlik özelliği ‘Gizli SSID’, yani gizli ağ adı hakkında konuşacağız.

Gizli SSID Nedir?

Cihazlarınızda WiFi’yi açıp ortamdaki WiFi ağına bağlandığınızda, onunla ilişkili bir isim olduğunu fark etmiş olmanız gerekir. Bir SSID, kablosuz ağ için tanımlayıcıdır. Bu ağa bağlanan tüm cihazlar, ağın SSID’sini biliyor.

Kablosuz ağlar, diğer cihazların tarayıp bu ağlara bağlanması için sürekli olarak SSID’lerini yayınlar. Ancak, benim gibi bir çok kişi kullandığı WiFi ağını herkesin görmesini istemiyor. Bundan dolayı, herkese kapalı olan bir ağ gizli bir SSID kullanıyor. Bu ağlar, WiFi ağlar için tarama yaparken de normal şekilde görünmez. Dikkat edin, sizde görmeyeceksiniz.

Bu iyi bir güvenlik özelliğidir ancak, kullanım açısından biraz sıkıntılar oluşturuyor. Bunun yanı sıra, bu gizli ağları kolayca tarayabilen birçok araç bulunduğunu da unutmayın. Bazen WiFi ağını gizlemek, bilgisayar korsanlarının da ilgisini çekebilir. Gizli Ağlar, bir Wi-Fi ağının güvenlik katmanına herhangi bir şey eklemez. Daha fazla güvenlik için şifreyi ve güvenlik türünü değiştirmeyi düşünün. Ayrıca size tavsiyem uzun karmaşık bir şifre oluşturun veya düzenli olarak şifreyi değiştirebilirsiniz.

Gizli bir WiFi’yi bulma ve bağlanma

İşleme başlamadan önce, bağlanacağınız WiFi ağının bilgileri bilmeniz gerekir. Yani, öyle rastgele bilmediğiniz gizli WiFi ağlara bağlanmanız mümkün değildir. Bunu özellikle belirtmek istiyorum. Çünkü, bazı fantezi sevenler, hiç bilmedikleri ve gizli olan WiFi ağlarını bulmayı ve bağlanmayı düşünüyor da, baştan uyarayım dedim.

Windows 10’da gizli bir ağa bağlanmak oldukça kolaydır. Devam etmeden önce, gizli ağ hakkında aşağıdaki ayrıntılara sahip olduğunuzdan emin olun:

 • SSID (gizli SSID), yani ağın adı.
 • Güvenlik türü.
 • Güvenlik anahtarı, yani ağ şifresi.

Tüm bu ayrıntıları bildikten sonra, el ile gizli bir kablosuz ağ eklemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ayarlar‘ı açın (Windows tuşu + I kısayol tuşlarını kullanabilirsiniz.)
 2. Ağ ve İnternet‘ bölümüne gidin.
 3. Soldaki menüden ‘Wi-Fi‘ seçeneğini seçin.
 4. Bilinen ağları yönet‘ seçeneğine tıklayın.
 5. Şimdi ‘Yeni bir ağ ekle‘ seçeneğine tıklayın.
 6. SSID’yi yani ağ adını girin, güvenlik türünü seçin ve şifrenizi girin.
 7. Varsa, bu WiFi ağına bağlanmak istiyorsanız ‘Otomatik olarak bağlan‘ seçeneğini işaretleyin.

‘Bu ağ yayın yapmıyor olsa bile bağlan’ yazan bir seçenek daha var. Bu seçeneğin etkinleştirilmesi gizliliğinizi gerçekten tehlikeye atabilir. Windows, farklı bir yerde olsanız bile bu ağ için her zaman tarama yapacaktır. Herhangi bir bilgisayar korsanı veya saldırgan bu aramayı kesebilir ve bağlanmaya çalıştığınız ağın gerçekten olduğunu biliyor olabilir.

Gizli WiFi ağını nasıl bulurum?

Daha öncede söylediğim gibi, gizli WiFi ağları taramak için kullanılan birçok program vardır. Bu programlar bu ağlara bağlanırken veya WiFi ağınızın güvenliğini denetlerken size yardımcı olabilirler. Bu programlarla ilgili ayrıntıları ele almak istedim ve dilerseniz kendi web sayfalarına giderek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

NetSurveyor

Çevredeki WiFi sinyallerini tarayan ücretsiz bir WiFi ağ bulma programıdır. Daha sonra bu bilgileri işleyecek ve çeşitli teşhis değerlerinden ve çizelgelerinden oluşan raporu sunacaktır. NetSurveyor Wi-Fi adaptörlerinin çoğunu destekler ve cihazınızda desteklenen bir Wi-Fi adaptörü yoksa Demo modu ile birlikte gelir.

NetSurveyor indir (6 MB)

NetStumbler

NetStumbler benzer bir araçtır ancak eski sistemler için uygundur. Ağ bulma ve kablosuz ağlar için alan denetimi yaparken ihtiyaç duyacağınız diğer tüm önemli özellikleri destekler. Aracın son zamanlarda güncellenmediği için NetStumbler’ın Wi-Fi bağdaştırıcınızı tanımayabileceği bir olasılık var.

NetStumbler indir (1.3 MB)

Kablosuz ağımı, WiFi’yi nasıl gizlerim?

Bazı ülkeler ağ adını herkese açık şekilde yayınlayan kablosuz ağlara izin vermez. Yani, ağınızın SSID’sini gizlemek isteyebilirsiniz. Burada ele aldığımız adımlar yönlendirici ve üreticisine bağlı olduğunu unutmayın. Bu adımlar çok değişebilir ve yalnızca genel bir fikir edinmek için yazıyoruz.

 1. Bir web tarayıcısı açın ve yönlendiricinin yapılandırma sayfasına, yani web arayüzüne gidin. Genellikle, ‘http://192.168.1.1‘ gibi bir şeydir. Daha fazla ayrıntı için modemle birlikte verilen kullanım kılavuzunu okuyun. Yada internette modeminizin IP adresini arayabilirsiniz.
 2. Varsayılan bilgileri girdikten sonra, web arayüzüne giriş yapın.
 3. Şimdi Kablosuz ayarlara gidin ve ağ gizleme seçeneğini bulun.

Bunu yaptıktan sonra, ağ adınız artık gizlenecektir. Hangi cihazın WiFi’sini açarsanız açın, ağ adınızı bulamayacaktır. Özellikle komşularından internetini gizlemek isteyenler için en iyi çözümdür.

Gizli WiFi ağı güvenli midir?

Ağ adını gizlemek, kablosuz ağınıza ek güvenlik özellikleri eklemeyeceğini unutmayın. Kablosuz ağlar yayın türü olduğu için, ağ adını gizlemek hiçbir fark yaratmaz. Tersine, bir ek adım olduğu için ağa bağlanmak biraz zorlaşıyor. Ayrıca, bilgisayarınız gizli bir ağ için alanı sürekli olarak tarıyorsa, o ağla gizliliğinizi tehlikeye atabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Gizli ağlar ve Wi-Fi ağları hakkında bilmek istediğiniz tek şey buydu. Bahsedilen programlardan birini kullanabilir ve çevrenizdeki gizli Wi-Fi ağlarını bulmaya başlayabilirsiniz. Veya modem tarafından sunulan güvenlik özelliklerini test etmek için Wi-Fi ağınızı gizleyebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir