Windows 10 Görev Çubuğunu Saydam Yapma

Windows kullanıcıları işletim sisteminin arayüzünü her zaman kendi istedikleri gibi değiştirmek isterler. Microsoft, kullanıcıların istedikleri her şeyi işletim sisteminde yapmalarına izin verme konusunda çok esnek olmuştur. Windows 10, bazı açılardan, özelleştirme seçenekleri ile biraz kısıtlayıcı olmuştur. Windows 10 Görev Çubuğunu saydam yapmak isteyenler için herhangi bir seçenek yoktur. Ancak, Translucent Taskbar adındaki bu uygulama Görev Çubuğunu şeffaf yapmayı sağlayan ücretsiz küçük bir uygulamadır.

Şeffaflık etkinleştirilmiş normal Görev Çubuğuyla karşılaştırıldığında, uygulama çalışırken bu görev çubuğu nasıl görülecektir merak ediyor musunuz?

Windows 10 Görev Çubuğunu şeffaf yapma

Uygulamayı indirin ve çalıştırın. Arayüzü yoktur ancak uygulamayı başlattıktan sonra Görev Çubuğu yarı saydam olur. Görev Çubuğu normal gibi çalışmaya devam edecektir.

Windows 10 arka planı için uygun görüntü seçtiğiniz zaman tamamen şeffaf görüntüsü vermektedir.

 Windows 10 Görev Çubuğunu Saydam Yapma

Ancak uygun resim kullanmazsanız, aşağıda görüldüğü gibi yarı saydam olduğu çok net belli olacaktır.

Sanki Görev Çubuğu artık şeffafmış gibi görünüyor, ancak bir Gauss bulanıklığı var. Arkasında bir pencere sürüklerseniz, Görev Çubuğu’nun %100 şeffaf olmadığını ve aslında yarı saydam olduğunu göreceksiniz.

Windows 10 Görev Çubuğunu Saydam Yapma

Uygulama herhangi bir arayüze sahip olmadığından, onu nasıl kapattığınızı merak edebilirsiniz. Cevap, Görev Yöneticisi’nden geçiyor. Görev Yöneticisi’ni açın ve ‘TanslucentTB.exe (32 bit)’ arayın, seçin ve ‘Görevi Sonlandır’ı tıklayın.

Windows 10 Görev Çubuğunu Saydam Yapma

Uygulamayı durdurduktan sonra, klavyenizdeki Windows tuşuna dokunmanız yeterlidir veya Başlat Menüsünü açmak için Başlat düğmesini tıklamanız yeterlidir ve normal Görev Çubuğu rengi geri dönecektir.

Uygulama oldukça hafif ve estetik etki oldukça hoş. Doğru görünmesini sağlamak için masaüstü duvar kağıdını değiştirmeniz gerekebilir. Tüm duvar kağıtları yarı saydam ile harika görünmüyor, ancak yapmanız gereken çok küçük değişiklikler var.

Görev Çubuğu’nu biraz daha şeffaf hale getirmek için yapabileceğiniz bir Kayıt Defteri düzenlemesi var, ancak yine de Translucent Taskbar uygulaması kadar yapamıyor. Bu uygulama ethanhs tarafından geliştirildi. Geliştiricinin Github deposunu buradan kontrol edebilirsiniz. Sonunda bağlantı otomatik olarak indirmeye başlar.

Translucent Taskbar indir

Windows 10, 8, 7 Görev Çubuğunu şeffaf yapma programı arıyorsanız Translucent Taskbar uygulaması yardımcı olabilir. Aşağıdaki bağlantılardan programı indirebilirsiniz.

Görev Çubuğunu şeffaf yapma testi Windows 10 bilgisayar üzerinde gerçekleştirilmiştir.

Translucent Taskbar indir (rar 149KB)

Translucent Taskbar indir (zip 162KB)

Translucent Taskbar indir (7z 135KB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir