Windows 10 için Ücretsiz En İyi Fotoğraf Düzenleme Programları

Fotoğraf veya resim düzenleme programı dendiği zaman akla ilk gelen isim Adobe Photoshop’tur. Photoshop’un şüphesiz en ünlü ve en iyi resim düzenleme programıdır, ancak kullanmak için iyi bir ücret ödemeniz gerekir. Bu nedenle Windows için iyi alternatifler olarak kullanabileceğiniz bazı programları sıralamak istedim.

İnternet’te araştırma yaptığınız zaman bir çok resim düzenleme programının paylaşıldığını görebilirsiniz. Bunların için en iyisini seçmek biraz zor olabilir.

Windows 10 için ücretsiz en iyi fotoğraf düzenleme programlarını listeliyorum. Eğer kullanmaktan hoşlandığınız ve gerçekten iyi diyebileceğiniz programlar varsa, lütfen yorumlarınızla bize bildirin.

1. GIMP


Ücretsiz en iyi fotoğraf düzenleme programı dendiğinde GIMP en iyi seçenektir.

GNU Image Manipulation Program yan kısaca GIMP, Adobe’nin ücretli sürümü ile bir çok konuda yarışabilecek en popüler resim düzenleme programıdır. Programı bilgisayarınıza kurduktan sonra fark edeceğiniz ilk şey Photoshop’a benzemesidir.  Photoshop’un sahip olduğu tüm araçlar, fırçalar ve sistemler GIMP’de bulunabilir.

GIMP indir

Geniş GIMP araçlarına ek olarak, GIMP’in açık kaynaklı olması, indirebileceğiniz ve kullanabileceğiniz çok sayıda eklenti paketi ve diğer yararlı özelliklere sahip olmasıyla inanılmaz çok yönlü hale getirme imkanı sunar.

GIMP’de Photoshop eklentileri nasıl kullanılır?

GIMP hakkında söylenebilecek tek dezavantaj, Photoshop kadar sezgisel olmamasıdır. Ancak özelliklerini geliştirmek ve kullanım alanını daha da genişletmek için pek çok eklenti mevcuttur. Bunun yanı sıra kullanımı ile ilgili İnternet üzerinden pek çok belge ve ders videoları bulabilirsiniz.

GIMP kullanarak fotoğraflara rötuş yapma ve güzelleştirme

Artıları:

 • Photoshop tarzı düzen.
 • Geniş kapsamlı araçlar.
 • Açık kaynaklı olması ile, çok çeşitli özel eklentiler kullanabilirsiniz.

Eksileri:

 • Photoshop’a göre daha az sezgiseldir.
 • Kullanım açısından biraz karmaşık.

GIMP indir (Türkçe)

2. Paint.NET


Paint.NET pek çok görüntü düzenleme araçları içeren ve çok daha yararlı olabilen, aerodinamik ve basitleştirilmiş fotoğraf düzenleme programıdır.

Başlangıçta Windows’un Paint uygulamasının yerini alacak şekilde tasarlanmış olan Paint.NET, basitlik düşünülerek oluşturulmuş bir fotoğraf editörüdür. Editör arayüzü Paint’i kullananlara aşina olacak, ancak bu Paint.NET’in basit bir program olduğu anlamına gelmiyor.

Paint.NET indir

Paint.NET, bir fotoğraf düzenleyicisi için (katmanlar, filtreler vb.) gerekli olan tüm düzenleme araçlarıyla birlikte gelir; böylece fotoğrafları rahatlıkla yeniden oluşturabilirsiniz. Örneğin, bir resmin arka planını kaldırıp şeffaf yapmak için Paint.NET kullanabilirsiniz.

Paint.Net ile resmin arka planını çıkartıp şeffaf yapın

Paint.NET’in bir diğer faydası, kaynak gereksinimleridir. Uygulama, GIMP veya Photoshop gibi tam teşekküllü fotoğraf editörleri kadar karmaşık olmadığından Paint.NET, çalıştığı zaman bilgisayar kaynaklarınızı daha az kullanır ve düşük güçlü bilgisayarların, editörü çok az sorunla çalıştırmasına izin veriyor.

Portre fotoğrafları düzeltmek için Paint.Net kullanın

Kullanıcıların resim düzenleme programlarında aradıkları en önemli özelliklerden biri de, fotoğrafları kolayca siyah beyaz yapmaktır. Paint.NET ile kolayca fotoğrafları siyah beyaz eski görünüme dönüştürebilirsiniz.

Fotoğrafları siyah beyaz yapmak için Paint.NET programını kullanın

Daha hafif bir fotoğraf düzenleme programı arayanlara Paint.NET kullanmalarını tavsiye ederiz.

Artıları:

 • Paint’ten daha sofistike ve gelişmiş özelliklere sahip.
 • Kullanımı oldukça kolaydır.

Eksileri:

 • GIMP’in sahip olduğu bazı özellikler yoktur.

Paint.NET indir (Türkçe)

3. Fotor


Masaüstü, mobil ve web için ücretsiz bir resim düzenleme aracı olan Fotor‘u kullanabilirsiniz. Hem GIMP hem de Paint.NET’in aksine, Fotor’un benzersiz özellikleri tam teşekküllü fotoğraf düzenleme yerine foto rötuş amacıyla kullanılabilir.

Fotor, diğer fotoğraf düzenleme programlarına göre bazı özelliklerden yoksundur. Fotor, kullanımı oldukça basit olan çok sayıda filtre ve araç ile birlikte gelir. Fotoğraflarına kolayca efekt uygulamak isteyenlerin birinci önceliği olacak uygulamalardan biridir.

Fotor indir

Fotor, yukarıda bahsedilen programlar kadar sağlam değilse de, bu düzenleme aracı bazı benzersiz yeteneklerle birlikte gelir. Yeni başlayanlar için Fotor, toplu işleme ile birlikte geliyor; tek bir seferde çok sayıda fotoğraf düzenleyebilirsiniz.

Son olarak, Fotor hem yazılım biçiminde hem de web tarayıcı sürümüyle geliyor. Bu sayede, kurulum yapmadan web tarayıcı üzerinde kolayca düzenlemeler yapabilirsiniz.

Artıları:

 • Temiz ve sade arayüz gezinmeyi kolaylaştırır.
 • Toplu işleme kapasitesi.
 • Tarayıcı uygulaması gibi kullanılabilir.

Eksileri:

 • GIMP veya Paint.NET ile karşılaştırıldığında son derece basit özelliklere sahiptir.
 • Tam teşekküllü resim düzenleme yerine fotoğraflara rötuş yapmak için kullanılabilir.

4. Paint 3D


Son olarak Paint 3D’den bahsetmek istiyorum. Windows 10’da dahili olarak gelen, Paint’e göre çok çok fazla özellik ve araç içeren başarılı bir Mağaza uygulamasıdır. Herhangi bir yükleme yapmadan kolayca uygulamayı çalıştırın ve düzenlemeye başlayın.

Düzenlemek istediğiniz fotoğraflara, 2B şekiller, 3B şekiller, çıkartmalar, efektler, eklemeniz mümkündür.

Paint 3D indir

Microsoft’un Windows 10’a yakışır bir uygulama geliştirdiğini söylemek gerekir. Paint’e göre kullanım açısından biraz karmaşık gelebilir. Paint 3D hakkında daha fazla konuşmak istemiyorum. Hemen Windows 10 bilgisayarınızda uygulamayı açın ve kullanmaya başlayın.

Paint 3D (Windows Mağaza)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir