Windows 10 saydamlık efektini devre dışı bırakma

Akıcı tasarım, yavaş yavaş Windows 10 kullanıcılarına tanıtılan yeni bir kullanıcı arayüzü görünümündedir. Bu sadece bir arayüz değiştirme düşüncesinden başka bir şey değildir. Tam olarak geliştirilip toplanıncaya kadar arayüzü göreceğiz. Tam gelişmiş durumda Akıcı tasarım daha fazlasını yapacaktır. Mevcut durumda, bu sadece düzgün bir saydamlık-şeffaflık efekti vermektedir. Akıcı tasarım, kararlı yapıda Windows 10 kullanıcılarına zaten yayıldı. Hesap Makinesi, Groove ve Haritalar uygulamalarında görebilirsiniz. Bu yeni tasarımın hayranı değilseniz, Windows 10 uygulamalarında akıcı tasarımı devre dışı bırakabilirsiniz.

Şu an için akıcı tasarım, sadece bir saydamlık efektidir. Windows 10 sürüm 1703 yapı 15063’ten bahsediyoruz. Sonraki yapılarda akıcı tasarım muhtemelen daha fazla uygulamanın üstesinden gelecektir. Rulo çıkışı 2017 Güz ile bir sonraki önemli Windows 10 güncellemesiyle tamamlanacak. O zamana kadar, Windows 10 uygulamalarında akıcı tasarımı devre dışı bırakmanın bir yolu olmayabilir. Şu an için hala bir olasılık olduğunu söyleyebiliriz.

Windows 10’da saydamlık efektini devre dışı bırakma

Ayarlar uygulamasını açın. Kişiselleştirme ayar grubuna gidin. Renkler sekmesine gidin ve renk önayarlarını aşarak ilerleyin. ‘Saydamlık efektleri‘ adı verilen bir anahtar görürsünüz. Windows 10‘da akıcı tasarımı devre dışı bırakmak için bu seçeneği kapatmanız gerekir.

Windows 10 saydamlık efektini devre dışı bırakma

Akıcı tasarıma sahip Hesap Makinesi uygulaması üzerinde denedik.

Saydamlık efekti açık olduğunda uygulamanın nasıl göründüğünü aşağıda görebilirsiniz.

Windows 10 saydamlık efekti

Saydamlık efekti kapalı olduğunda ise uygulama aşağıdaki gibi görünür.

Windows 10 saydamlık efekti kapatma 

Aslında saydamlık efekti gerçekten çok hoş bir görünüm ve kullanım sağlamaktadır. Benim çok hoşuma gitmektedir, ancak elbette hoşuna gitmeyecek olanlarda vardır. Saydam – şeffaf – transparan görünüm istemiyorlarsa kolayca bir şekilde kapatmaları mümkündür.

Bir Uyarı

Windows 10 uygulamalarında akıcı tasarımı devre dışı bırakmak için saydamlığı kapatırsanız Başlat Menüsü, İşlem merkezi ve görev çubuğundaki saydamlık efektini de kaybedeceksiniz. Bu oldukça büyük bir değişmedir. Aynı yöntemin, Windows 10’un gelecekteki istikrarlı yapılarında çalışmayacağına inanmamıza neden oluyor. Uygulamalardaki saydamlık efektini Başlat menüsü şeffaflığına bağlamak mantıklı değil aslında.

Başlat Menüsü ve Eylem merkezinde sağlam bir renk tercih ederseniz, çok ödün vermeden Windows 10 uygulamalarında akıcı tasarımı devre dışı bırakabilirsiniz. Öte yandan akıcı tasarım istiyorsanız, ancak Başlat menüsünde, İşlem Merkezi’nde ve görev çubuğunda saydamlıktan nefret ederseniz, birini şeffaf bir şekilde seçmeniz gerekecek.

Saydamlık efektini devre dışı bırakmak ve yalnızca Görev Çubuğu’nda saydamlık istiyorsanız, görev çubuğunu şeffaf yapma programı TranslucentTB‘yi kullanabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir