Windows PC’lerde fan hızını değiştirmek için en iyi programlar

Bilgisayarın fan hızını ayarlayarak sisteminizi serin tutmak veya gürültüyü azaltmak mümkündür. Hem kendiniz hemde otomatik olarak fan hızını değiştirmek için programlar kullanabilirsiniz. Bu anlamda geliştirilen programlar, çeşitli kaynaklardan gelen sıcaklıkları izler ve gerektiğinde bilgisayarınızın fanındaki hızı değiştirme yeteneğine sahiptirler.

Windows 10, Windows 8, Windows 7 bilgisayarınızın fan hızını değiştirmek için pek çok program vardır ancak, hangisini kullanmanız gerektiğine yardımcı olmak için, en iyi programları sıralamak istedik. Listemizdeki programlardan hangisini kullanıyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Fan hızını değiştirmek için en iyi programlar

1. SpeedFan

SpeedFan, donanım çipleri olan bilgisayarlarda voltaj, sıcaklık ve fan hızlarını denetlemek ve kontrol etmek için ücretsiz bir programdır. Bu program S.M.A.R.T.’a bile erişebiliyor, bilgi ve sabit disk sıcaklığını gösterir. SpeedFan dijital sıcaklık sensörlerine erişebilir ve fan hızlarını buna göre değiştirebilir, böylece gürültü azaltılır.

Bu programda bulunan en iyi özelliklere göz atın:

 • SpeedFan, çeşitli kaynaklardan gelen sıcaklıkları izler.
 • Programı doğru şekilde ayarlarsanız, sistem sıcaklığına bağlı olarak fan hızını değiştirmesine izin verebilirsiniz.
 • Minimum ve maksimum fan hızı parametrelerini seçerken, bunları manuel olarak ayarlamanız ve gürültüyü dinlemeniz gerekir.
 • Vantilatörden gürültü duyduğunuzda, bu değeri minimum fan hızı olarak ayarlayabileceğiniz anlamına gelir.
 • Program ayrıca, önceden ayarladığınız bir uyarı sıcaklığında fan hızını değiştirebilir.

Yazılım, donanım monitör çipleri, sabit diskler, sıcaklık okumaları, voltaj okumaları, fan hızı okumaları, PWM’ler ve daha fazlasını istediğiniz sayıda işleyebilir.

İnceleme ve indirme: SpeedFan

2. NoteBook FanControl

NoteBook FanControl, bilgisayarın fan hızını kontrol etme olanağı sağlamak için tasarlanmış bir programdır. Yazılımı kurduktan sonra, bilgisayarınızın görev çubuğuna yerleşecek.

Programı ilk çalıştırdığınızda gerçek bir arayüzü göreceksiniz. NoteBook FanControl’a dahil olan en önemli işlevleri kontrol edin:

 • Dizüstü bilgisayarınızın modeline ve üreticisine göre programa dahil edilen çeşitli ayarlamalardan birini seçebilirsiniz.
 • Dizüstü bilgisayarınızın desteklenip desteklenmediğini, programın resmi GitHub sayfasındaki ayrılmış bölümünü ziyaret ederek görebilirsiniz.
 • Hizmeti başlatmadan önce, önceden tanımlı yapılandırmalardan birini seçmeniz gerekir.
 • Yapılandırmanızı seçtikten sonra, fan kontrol servisini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.
 • Ana menünün orta kısmında bulunan basit bir kaydırıcıyla fan hızını değiştirebilirsiniz.

NoteBook FanControl, dizüstü bilgisayarınızın fan hızını değiştirmek veya fanı soğutmak için kullanışlı bir programdır.

NoteBook FanConrtol indirme sayfası

3. Argus Monitor

Argus Monitor, arka plan görevi olarak çalışan hafif bir programdır ve sabit diskinizin sağlık durumunu sürekli olarak izlemektedir. Aynı zamanda, ana kart ve GPU için mevcut olan tüm sıcaklık kaynaklarına dayanan karakteristik bir eğriyle fan hızını kontrol etme olanağı da sunar.

Argus Monitor’e dahil olan en etkileyici özellikleri ve işlevleri:

 • S.M.A.R.T. özelliklerini sürekli kontrol ederek sabit disk sürücüsünün sıcaklığını ve ayrıca sabit disk sürücüsünün sağlık durumunu izleyebileceksiniz.
 • Program, bir sabit disk arızalanmadan önce %70’e kadar bir ihtimalle sizi uyarabilir ve bu da, önemli verilerinizi kurtarabilecek imkanı sağlar.
 • Program, sabit disklerin sıcaklığını grafik olarak görüntülemenizi sağlar.
 • GPU ve CPU sıcaklığının izlenmesi ve grafiksel olarak görüntülenmesi ile birlikte gelir.
 • Güç yönetiminin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmenizi sağlayacak çekirdek frekansının grafiksel bir görüntüsünü göreceksiniz.
 • HDD ve SSD ölçütleri, erişim süresini ve aktarım oranlarını da ölçer.

Argus Monitor sistem fan hızlarını kontrol etmeyi ve dilerseniz değiştirmeyi sağlayan faydalı bir uygulamadır. Ancak, 30 günlük kullanımdan sonra bir lisans satın almanız gerektirdiğini unutmayın. Aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Argus Monitor indir (11 MB)

4. EasyTune 5 by Gigabyte

Gigabyte tarafından geliştirilen EasyTune 5, Windows sistem performansını arttırmaya yardımcı olan bir araçtır. Ayrıca, sisteminizin yönetilebilirliğini arttırmak için faydalı olacaktır.

Programın sağladığı işlevleri ve özellikleri kontrol edelim:

 • Sistemin performansını artırmak için hızaşırtma (overclock) sağlar.
 • EasyTune 5, CPU soğutma fanının ve Yongaseti soğutma fanının fan hızı kontrolünü yönetmek için akıllı fan kontrolü ile birlikte geliyor.
 • PC sağlığını ve sistem durumunu izleme aracı içerir.
 • Farklı modlara geçebilirsiniz ve Kolay Mod ile Gelişmiş Mod arasında seçim yapabilirsiniz.

CPU soğutma fan hızını, farklı devirde farklı bir sıcaklığa göre ayarlayabilirsiniz. CPU’nun soğutma fanını 60oC’de tam hızda ayarlaması önerilir.

EasyTune 5 indir (43 MB)

Bunlar, sisteminizin fan hızını kontrol etmenizi sağlayan en iyi programlardır diyebiliriz ve bunların hepsi Windows sistemleri ile uyumludur. Tüm özellik setlerini kontrol edin ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanını edinin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir