Wi-Fi Alliance, WPA3 kablosuz ağ güvenlik standardını duyurdu!

Wi-Fi Alliance, resmen dün “WPA3” standardını açıkladı. Yeni kablosuz ağ güvenlik standardı sonunda WPA2’nin yerini alacak. Hemen WPA3 hakkında merak edilenlere gidelim ve WPA3 özelliklerine kısaca bir göz atalım.

WPA2, Wi-Fi Protected Access 2’yi (Wi-Fi Korumalı Erişim 2) temsil eder, kablosuz ağlar için mevcut güvenlik standardıdır. Aslında, kablosuz bağlantı olan herhangi bir cihaz – akıllı telefonlar, yönlendiriciler, dizüstü bilgisayarlar vs- neredeyse 20 yıllık bu standardı desteklemektedir. Güvenlik araştırmacıları, Ekim 2017’de WPA’da bir güvenlik açığı keşfetmişti. KRACK, tüm WPA2 korumalı Wi-Fi ağlarına karşı çalışır, hassas bilgiler ve diğer verileri çalmak için kötüye kullanılabilir.

WPA3’ün Özellikleri

Wi-Fi Alliance’ın Pazartesi günü açıkladığı basın bülteni, WPA3‘ün dört yeni özelliğini ortaya koyuyor. Bu üç özellik güvenliği önemli ölçüde artırıyor.

Birincisi, kişiselleştirilmiş veri şifrelemesini sunar. Ağ üzerindeki aygıtlar ile yönlendirici arasındaki bağlantıları tek tek şifrelemek suretiyle açık WiFi ağlarının uzun süredir devam eden bir sorununu çözüyor. Bu, bağlı diğer tüm aygıtların, aynı ağa bağlı diğer aygıtların üzerine takılmalarını veya bu ağların trafiğini değiştirmesini engeller.

İkinci gelişme, kablosuz ağları daha kaba kuvvet saldırılara karşı daha iyi korunmasını sağlar. Kaba kuvvet saldırıları, sisteme girmek için genellikle ortak şifrelerden oluşan sözlükler kullanarak farklı şifreler dener.

WPA3 anti kaba kuvvet koruması sunar. Sistem, birkaç başarısız doğrulama denemesini fark ettikten sonra istekleri engelleyecektir.

Üçüncü güvenlikle ilgili iyileştirme, gelişmiş bir şifreleme standardıdır.

Son olarak, Ulusal Güvenlik Sistemleri Komitesinden Ticari Ulusal Güvenlik Algoritması (CNSA) ile uyumlu olan 192 bitlik bir güvenlik paketi, Wi-Fi ağlarını hükümet, savunma ve endüstriyel gibi daha yüksek güvenlik gereksinimleriyle daha da koruyacaktır.

192-bitlik bir güvenlik paketi dışında bilgi sunulmuyor.

Son olarak, WPA3, ekran olmadan cihazların yapılandırılmasını kolaylaştıran yeni bir konfigürasyon özelliğini desteklemektedir. Temel olarak, kullanıcıların yapmalarını sağlayan şey, WPA3 seçeneklerini başka bir cihazı kullanan bir cihaz olarak ayarlamaktır.

WPA3 sertifikalı cihazların önümüzdeki aylarda piyasaya çıkması bekleniyor.

Wi-Fi Alliance, WPA2’yi Wi-Fi Sertifikalı cihazlara dağıtmayı sürdürecektir. WPA3’ü destekleyen cihazlar WPA2 cihazlarıyla da çalışacaktır.

Yeni donanıma gerekli olacak mı yoksa yazılım güncellemesi ile WPA3 desteği sunulabilir mi belli değil. Kapitalist sistemi göz önüne aldığımızda, yeni donanım satın almadan olmayacak gibi duruyor. Yazılım güncellemesi, gerçekten harika olurdu ama hiç ihtimal vermiyorum.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir