XMeters ile görev çubuğunda CPU, RAM, Ağ kullanımını izleme

XMeters, Windows görev çubuğundaki bilgisayarın kaynak kullanımını görüntüleyen Microsoft Windows aygıtları için ücretsiz bir programdır. Bir Windows PC’nin kaynak kullanımını izlemek konusunda elbette çok seçenek vardır. Görev Yöneticisi veya Kaynak İzleme gibi dahili Windows araçlarını kullanarak, GKrellM, My System Monitor veya Rainmeter sistem widget’ları ile gibi üçüncü parti uygulamalar ile kaynak kullanımını izlemek mümkündür.

XMeters, Windows görev çubuğunun sistem tepsisi alanına bilgi eklediğinden biraz farklıdır. Bunu yapmak için ilk program değil, Drivegleam veya TrayStatus bunu da iyi yapıyor ancak iyi tasarlanmış ve görev çubuğunda birçok donanım okuması görüntüler.

XMeters ile kaynak kullanımını görüntüleme

XMeters’in ücretsiz sürümü, Windows işletim sisteminin sistem tepsisi alanında CPU, bellek, depolama alanı ve ağ okumaları görüntüleyebilir.

Program Windows 7, 8 ve 10 ile uyumludur ve kurulması gerekiyor. Donanım bilgisi görev çubuğu alanında listelenmeden önce ilk program başlatıldığında onay vermeniz istenir.

Programın yapılandırma penceresinde, göstermesini istemediğiniz verileri devre dışı bırakabilirsiniz veya kullanabileceğiniz zamanda açılmasını sağlayabilirsiniz. Yalnızca CPU ve RAM ile ilgileniyorsanız, ağ ve depolama alanını devre dışı bırakabilirsiniz.

Her birini ayrı ayrı yapılandırabilirsiniz:

CPU (İşlemci) – Çubuklardan pastaya veya yazıya geçin, sistemi ve kullanıcıyı ayırt etmek için renkleri değiştirin ve ayrı çekirdekleri gösterip göstermeyeceğinizi ve kullanıcıyı ve ayrıcalıklı kullanımını ayırt etmek için seçim yapın.

Storage (Depolama) – Renkleri değiştirin ve tüm sabit sürücülerin toplu bilgilerini görüntüleme arasında seçim yapın veya tek bir sürücünün kaynak kullanımı arasında seçim yapın.

Network (Ağ) – Metni çubuk veya pasta olarak türünü değiştirin, renkleri değiştirin ve izlemek istediğiniz ağ arayüzünü değiştirin.

Memory (Bellek) – Türünü pastadan çubuk veya metin olarak değiştirin ve renkleri değiştirin.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz yenileme hızı kaydırıcısı uygulamanın profesyonel sürümüne ayrılmıştır. Bu, ücretsiz sürümü için tek farktır. Profesyonel sürüm, geliştirici web sitesinde 4,99 dolar karşılığında satın alınabilir.

XMeters, dört modülün hepsini (soldan sağa: CPU çekirdeği, sabit diskler, ağ, bellek) etkin kılarsanız, Windows görev çubuğunda şu şekilde görünür.

Donanım istatistiklerini görev çubuğunda görüntüleme avantajı, tam ekranlı uygulamalar sistemde çalıştırıldığında istisna olmak koşuluyla her zaman görünür olmalarıdır.

Görev çubuğunda görüntülenen modüllerden herhangi birine sol tıklama yaptığınız zaman, Windows Görev Yöneticisi’ni açar. Orada bir araç çubuğu olarak görüntülendiği gibi ekranı görev çubuğunda her zamanki gibi sonlandırabilirsiniz. Bu yüzden, bilgileri artık görmek istemiyorsanız bunun yerine görev çubuğunda sağ tıklayın ve araç çubuklarının altındaki XMeters’in işaretini kaldırın.

XMeters indir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir