7-Zip ücretsiz ve Türkçe açık kaynaklı dosya arşivleme programı

Dosya arşivleme veya diğer bir deyişle dosya sıkıştırma önemli veya önemsiz verilerin içeriğinde herhangi bir değişme yapmadan dosya boyutunu düşürmeye yardımcı olduklarından pek çok kullanım alanı vardır. Büyük bir dosya gönderirken veya belgeleri, uygulamaları veya herhangi bir dosyayı paylaşırken arşivlemek/sıkıştırmak önemli bir işlemdir. Bu alanda piyasada pek çok uygulama vardır, ücretsiz ve açık kaynaklı olarak 7-Zip programı tercih edilebilir.

Ücretli dosya sıkıştırma ve arşivleme programlarına alternatif olarak tercih edilebilecek başarılı uygulamalardan biridir. Kullanıcı tabanını daha da genişletmek ve süreci basitleştirmek için, her zaman 7-zip güncel sürümünü kullanmanızı tavsiye ederiz.

7-Zip ücretsiz dosya sıkıştırıcı incelemesi

Dijital verilerin sıkıştırılması için tasarlanmış, dosyaların daha yönetilebilir bir boyuta indirgenmesini sağlayan, açık kaynak kodlu, ücretsiz indirilebilen, dosya arşivleme yardımcı programıdır. Türkçe dil desteğinin olması da, kullanım açısından avantaj sağlamaktadır.

7-Zip, ZIP dahil tüm popüler dosya sıkıştırma biçimlerini desteklemekle birlikte, bireysel veya dosya gruplarını arşivlemek için kendi yüksek sıkıştırma formatını da geliştirir.

İlk olarak, NTFS desteği uzatıldı. Araç artık doğrudan alternatif veri akışlarıyla çalışabilme özelliğine sahiptir. WIM / TAR arşivleri artık alternatif veri akışlarını ve dosya güvenlik bilgilerini saklar.

Sade ve temiz arayüz

Programın arayüzü, sık kullanılan görevleri dosya tarayıcı penceresinin en üstünde soldan sağa doğru çalışan bir kontrol paneline yerleştirir. Buradan verileri arşivleme, ayıklama, test etme, taşıma, kopyalama ve silme işlemlerini yapabilirsiniz. Dahası, kolay depolama veya başka bir bilgisayara geçiş için sıkıştırılmış arşivler oluşturmak için dosyaları manipüle etmeyi sağlar.

Arayüz düzeni seyrek olabilir, ancak tanıdık bir dosya gezgini yapılandırması kullanır. İç içe geçmiş klasörler ve dizinlerdeki dosyaları ve arşivleri yönetmek, bir belgeyi veya bir görüntüyü masaüstünde sezgisel olarak bulmak veya farenin birkaç tıklaması ile seçilen bir klasöre ve verilere gitmeyi sağlar.

7-Zip Dosya Arşivle

RAR ve ZIP biçimleri yönetme yeteneğine sahiptir

Çok yönlülük açısından 7-Zip, dosya arşiv alanında daha fazla ün kazanıyor. Önde gelen dosya arşivleyici programlar RAR biçimini destekleyebilir, başka bir ZIP formatını yönetebilir; ancak 7-zip bu formatların her ikisini de yönetme yeteneğine sahiptir. TAR ve ISO biçimlerini arşiv formatına ekleyebilir.

7-Zip, farklı arşiv türleriyle baş etmeye yönelik bu temel becerinin yanı sıra, yüksek sıkıştırma oranlarına ve AES 256-bit şifrelemeye sahip bir arşivleme standardı olan kendi 7z formatını kullanıyor. Diğer dikkat çekici özellikler arasında Windows ve Linux ile uyumluluk ve yardımcı programın hızlı performans göstermesine olanak tanıyan düşük bir işlemci yükü sayılabilir.

7-Zip Dosya Arşivleme

Dosya sıkıştırma, günümüzün en büyük ihtiyaçlarından birisi haline gelmiştir ve bunun için gerçekten bir yazılım arıyorsanız 7-Zip uygun seçenek olabilir. Sıkıştırmak istediğiniz dosyaları sağ tıklayın, ihtiyaç duyduğunuz fonksiyonu seçin ve gitmeye hazırsınız. Programın sıkıştırma ve açma işlemini ne kadar hızlı yaptığını gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Diyebilirsiniz bu alanda pek çok program var, haklısınız ancak bunların hiçbiri 7-zip’in kullanışlılığı ve çok yönlülüğüne sahip değildir. Ayrıca, yazılımın iki sürümü bulunmaktadır. Yani biri 32 bitlik uyumluluk gösterirken diğeri 64 bit. Basit kullanıcı arayüzünü dezavantaj olarak görenler için F9 tuşuna dokunun, bilgisayar ekranı daha gelişmiş bir çift panelli düzen haline dönüşür.

7-Zip Dosya Arşivi Açma

RAR, ZIP, TAR ve ISO dahil popüler sıkıştırma formatlarını çok yönlü desteklemesi onun tercih edilmesine gerektiren en önemli özelliklerindendir.

7-Zip indir

7-Zip ücretsiz ve Türkçe dosya sıkıştırma uygulaması Windows ve Linux sistemleri ile uyumludur. Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP 32bit / 64bit sistemleri ile uyumludur. Aşağıdaki bağlantılardan sisteminize uygun olan 7-Zip sürümü indirin.

Windows 32 Bit için 7-Zip 17.00 beta indir (1 MB)

Windows 64 Bit için 7-Zip 17.00 beta indir (1,3 MB)

Windows 32 Bit için 7-Zip 16.04 indir (1 MB)

Windows 64 Bit için 7-Zip 16.04 indir (1,3 MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir