AirPhotoServer ile WiFi Üzerinden Resim, Müzik ve Dosya Paylaşma

Akıllı cihazlar kamera konusunda her geçen gün kalitesini arttırmaktadır ve dijital kameralara göre daha kullanışlı hale gelmektedir. Sadece fotoğraf veya video çekimi değil, ayrıca kolayca paylaşma imkanı sağlamasından dolayı, akıllı cihazları daha çok kullanmaktayız. Örneğin, Android veya iPhone cihazdan çekilen fotoğrafları veya videoları ilk önce Instagram veya Facebook gibi sosyal ağlar aracılığıyla internete yükleriz.

AirPhotoServer

AirPhotoServer, yerel WiFi üzerinden resimleri veya videoları paylaşma olanağı sağlayan, kendi Instagram benzeri sunucusu ile dünyanın dört bir yanındaki insanlarla paylaşmayı sağlayan ücretsiz bir programdır. Bu programı bir Windows veya Mac bilgisayara yükleyebilir ve daha sonra bilgisayarınızda depolanan dosyalara erişmek için yerel WiFi ağına bağlı herhangi bir cihazı kullanabilirsiniz. Bunun tam tersi bir şekilde bilgisayarınıza yeni dosyalar yükleyebilirsiniz.

AirPhotoServer programı, başlatıldığında, üzerinde çalıştığı Windows veya Mac bilgisayarınızın IP adresini görüntüler ve yerel ağa bağlı herhangi bir cihazdaki herhangi bir web tarayıcısı kullanılarak erişilebilir. Şifre olmadan başlayabilirsiniz, ancak erişim için bir şifre ayarlamanız gerekir. Resimlere, müziklere veya dosyalara iPhone veya Android aracılığıyla kolayca erişmek için AirPhotoViewer uygulamasını yükleyebilirsiniz.

Başka cihazlardan WiFi üzerinde dosyalara erişme

Varsayılan olarak, herkesle paylaşmak için Windows kullanıcı profilindeki “Resimler” klasörünü seçer. İsterseniz paylaşılacak daha fazla klasör ekleyebilirsiniz. Ancak, resim dosyalarının yüklenebildiği yalnızca bir klasör seçebilirsiniz. Benzer şekilde, müzik ve diğer belgeleri paylaşmak için klasörler ekleyebilir veya değiştirebilirsiniz. Varsayılan olarak seçilen klasöre ekleyeceğiniz dosyalara başka cihazlar üzerinden WiFi aracılığıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Dosyaları çevrimiçi paylaşma

Dosyalarınızı yerel WiFi bağlantısının ötesinde paylaşmak istiyorsanız, online/çevrimiçi paylaşmayı etkinleştirmek gerekir. Bağlanmak istediğiniz cihazınız daha sonra Air Finder tarafından keşfedilebilir hale gelir. Cihazınızın tanımlandığı benzersiz bir kimlik verilir. Yöneltici yapılandırmasında, diğerlerinin AirPhotoServer aracılığıyla PC’nizde depolanan dosyalara erişebilmesi için port yönlendirmesini sağlamak için gerekli değişiklikleri yapmak zorunda kalacaksınız.

AirPhotoServer ayarlarında, sunucunun İnternet erişiminin olup olmadığını değiştirebilir, sunucuya erişmek için kullanılan bağlantı noktasını, Windows’la otomatik olarak başlatılmasını isteyip istemediğinizi ve hangi servislerin kullanılmasını isteyebilirsiniz (resim paylaşımı, dosya paylaşımı veya müzik paylaşımı).

Dosyalara, internete veya WiFi ağınıza erişebiliyorsa, basit bir web tarayıcısına sahip neredeyse tüm cihazlardan – hatta eski J2ME tabanlı telefonlarından – erişebilirsiniz. Üretilen web sayfalarının arayüzü çok eski görünüyor, bu nedenle PC’nizde yerel bir Instagram’ın çalışmasını beklemeyin.

AirPhotoServer, eski Windows PC’nizi Instagram’ın yerel bir sürümüne dönüştürebilen çok hafif, küçük bir sunucudur. Tabii ki, Instagram’ın filtreleri ve düzenleme özellikleri yok, ancak resimleri yalnızca yerel ağda paylaşmak istiyorsanız o zaman ideal bir seçim olacaktır.

AirPhotoServer indir

AirPhotoServer WiFi üzerinden dosya paylaşma programı Windows ve Mac sistemlere yüklenebilir. Android ve iOS cihazlardan dosyalara erişmek içinde AirPhotoViewer uygulamasını yüklemeniz gerekiyor. Aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

Windows için AirPhotoServer indir (1.2 MB)

Mac OS X için AirPhotoServer indir (1.7 MB)

Android için AirPhotoViewer indir (Google Play Store)

iOS için AirPhotoViewer indir (Apple App Store)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir