Akıllı telefonu veya tableti daha hızlı şarj etme

Bu günlerde USB şarj cihazlarıyla birlikte verilmeyen çok sayıda telefon ve tablet bulunduğundan, mevcut şarj cihazınızın telefonunuzu veya tabletinizi olabildiğince çabuk şarj etmemesi mümkündür. Telefonunuz veya tabletiniz Qualcomm Quick Charge desteklemese bile daha hızlı şarj etmek için neler yapılabilir?

İlk önce, teknolojinin nasıl çalıştığını anlamak önemlidir, çünkü tüm şarj cihazları eşit şekilde oluşturulmamıştır. Telefonu düzgün bir şekilde şarj etmek çok önemlidir.

Akıllı telefonu veya tableti daha hızlı şarj etme

Muhtemelen telefonunuzun veya tabletinizin bir PC’ye veya dizüstü bilgisayarın USB portuna bağlandığında bir ana güç adaptörüne kıyasla çok daha yavaş şarj olduğunu fark etmişsinizdir. Tabletinizle birlikte verilen şarj cihazına bağlandığında telefonunuzun daha hızlı şarj olacağını fark etmişsinizdir. Çünkü farklı şarj cihazlarının güç çıkışları farklıdır.

Bir PC’nin USB portu, USB 1.0 ve 2.0 için 2.5W ve USB 3.0 için 4.5W olarak belirtilse de (bu yüzden her zaman kullanılabilir olduğunda USB 1.0 veya 2.0’ı yerine bir USB 3.0 portu kullanın), bir telefon şarj cihazı örneğin 5W ve bir tablet şarj cihazı 10W olarak derecelendirilebilir.

Watt’ı akım ve voltajı çarparak hesaplarız. Dolayısıyla, şarj cihazınız 5V, 1A olarak belirlenmişse, 5W temin edebilir. 5V, 2A’da belirtilirse 10W tedarik edebilir.

Bir telefon şarj aletini bir tabletle birlikte kullanabilir miyim; Bir tablet şarj cihazını bir telefonla kullanabilir miyim?

Herhangi bir USB şarj cihazını herhangi bir telefon veya tablette kullanabilirsiniz. Sorun yoktur ancak yeterli güç yoksa cihazınız şarj edilmez. Bir PC’nin standart USB bağlantı noktasından şarj almayan iPad’lerde sıklıkla görülür.

Yalnızca 5W kabul eden bir telefona 10W şarj cihazını takarsanız, Yine de sadece 5W çekmeye devam edecek.

Bununla birlikte, çoğu telefon ve çoğu tablet daha yüksek bir girdi kabul edecektir. Daha hızlı şarjdan yararlanıp yararlanamayacağınızı görmek için telefonunuzun ve şarj cihazınızın özelliklerini şimdi kontrol edin.

Telefonu veya tableti daha hızlı şarj etmek için başka ne yapabilirim?

Çeşitli ipuçları genellikle daha hızlı şarj edilmesini sağlar iddiasını ileri sürmektedir. Aşırı ısı birikimini önleyerek cihazınızın pil ömrünü uzatacağınızı ve daha uzun süre maksimum performansta çalışmasına izin vereceğinizi iddia etse de, bu ipucunun başarısı konusunda ikna olmadık.

Bir veya iki saat çevrimdışı olmak sorun olmayacaksa, bir diğer ipucu, telefonunuzu veya tabletinizi uçuş moduna sokmak veya şarj sırasında kapatmaktır. Bu, pilin boşaltılmasına neden olacak diğer görevleri yapmakla meşgul olmadığı için cihazınızı daha hızlı şarj edebilir.

iPad veya iPhone’u Mac’den daha hızlı şarj etme

Bu ipucu Apple’a özgüdür ve yalnızca bir Apple Mac veya MacBook’un USB bağlantı noktasına bağlı iDevices için geçerlidir. USB 2.0 portlu Mac’ler 2,5 W güç sağlarken, USB 3.0 portlu olanlar 4.5W güç sağlar. Apple, bu USB 3.0 bağlantı noktalarından birinin 5.5W güç sağladığını iddia etmektedir. Bunun anlamı, iPhone’unuzla birlikte gelen 5W şarj cihazı ile kıyaslanabilir (ancak iPad’inizle gelen 10W şarj cihazı ile değil).

Bunun mümkün olduğunu yalnızca iDevice bilgisayara takılı ilk Apple aygıtı olduğunda mümkündür. Apple kablolu bir klavyeye veya fareye sahipseniz bunları kaldırmanız gerekir; iPhone veya iPad’inizi bağlayın ve sonra klavyeyi ve fareyi yeniden bağlayın. Boot Camp ile Windows çalıştırıyorsanız bu işe yaramaz.

Bir PC’nin USB portundan en verimli şekilde şarj etmek için bilgisayarın ve ekranın açık olduğundan emin olun. Bir dizüstü bilgisayarın USB bağlantı noktasını kullanıyorsanız, elektrik prizine takılı halde tutun.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir