Akıllı veya İnternet bağlantılı oyuncakların tehlikelerine dikkat edin!

Akıllı Oyuncaklar veya İnternet bağlantılı oyuncaklar, önemli kişisel bilgileri ifşa edebilecek birçok akıllı özellik bulunmaktadır. İnternet’e bağlı oyuncaklar ciddi gizlilik ve güvenlik riskleri ile karşı karşıyalar. Bugünlerde birçok ebeveyn, İnternet’e bağlı olan çocukları için yeni oyuncaklar satın almak istiyor. Ancak satın almadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var.

İnternet Bağlantılı Oyuncakların Tehlikeleri

Akıllı veya İnternet bağlantılı oyuncaklar genellikle sensörler, mikrofonlar, kameralar, veri saklama bileşenleri, konuşma tanıma ve GPS seçeneklerini içerir. Bu tür oyuncaklar, üretici veya geliştirici tarafından sunucu veya bulut hizmeti yoluyla gönderilen bilgileri toplarlar. Toplanan veriler, ses kayıtları, oyuncak web uygulaması şifreleri, ev adresleri, Wi-Fi bilgileri veya hassas kişisel verileri içerebilir.

Bu nedenle, bu yüksek teknoloji özellikleri, çocukların güvenliğini ciddi risk altına sokabilir. Bilgisayar korsanlarının bu oyuncakları istismar edebileceğini unutmayın.

Hackerlar ayrıca Bluetooth oyuncakları hedef alıyor

FBI, güvenlik riskini azaltmada şifreli iletişim araçları kullanan oyuncakların hayati önem taşıdığına işaret ederken, bütün oyuncakların bu özellikleri uygulamadığını söyledi. Bir mobil cihazla eşleştirilirken PIN veya şifre gerektirmeyen korumalı Bluetooth bağlantılı oyuncaklar, yetkisiz erişim için önemli bir risk oluşturmaktadır.

Risk altındaki oyuncak şirketleri

Başka bir veri riski, oyuncak şirketlerinin kendilerini içerir. Bunun nedeni, bu şirketler; sesli mesajlar, konuşma kayıtları, geçmiş ve gerçek zamanlı fiziksel konumlar, İnternet kullanım geçmişi ve İnternet adresleri / IP’ler gibi büyük miktarda ek veri topluyor. Bu nedenle bilgisayar korsanları için hedef olabilir.

Bu nedenle, ebeveynler oyuncak şirketi kullanıcı sözleşmesi açıklamalarını ve gizlilik uygulamalarını gözden geçirip ailenin kişisel verilerini nereye gönderdiklerini ve depoladıklarını üçüncü parti servislere gönderdiyse öğrenmelidirler.

Oyuncaklarla ilgili güvenlik meseleleri

Oyuncaklarla ilgili birkaç güvenlik sorunu ortaya çıkmaya başladı. Şubat 2016’da, Fisher Price ve HereO tarafından yapılan İnternet bağlantılı oyuncakların bir bilgisayar korsanının kendilerine kolayca erişmesini sağlayacak duyarlılıkları bulunduğu tespit edildi. Spiral Oyuncak Inc. verileri korsanlar tarafından indirilmiş olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, Almanya, ABD’li şirket Genesis Toys tarafından üretilen popüler My Friend Cayla bezlerini gizlilik ve casusluk endişeleri üzerine yasaklamıştı.

Akıllı Oyuncakları alırken alınması gereken önlemler

  1. Satın almayı düşündüğünüz veya satın aldığınız İnternet’e bağlı oyuncaklar için herhangi bir güvenlik sorunu olup olmadığını kontrol edin.
  2. Bluetooth güvenliği ve şifreli veri iletimi gibi oyuncağın güvenlik önlemlerini kontrol edin.
  3. Oyuncağı geliştiren şirketin, ürün / yazılım güncellemelerini kontrol edin.
  4. Son olarak, oyuncağı kullananlardan gelen verilerin saklandığı ve bunu depolayan şirketin, güvenlik açısından iyi bir üne sahip olduğu araştırılmalıdır.

İnternet bağlantılı oyuncaklar hakkındaki uyarılar, İnternet’e bağlı her araç için potansiyel güvenlik sorunlarını vurguluyor. Akıllı veya İnternet bağlantılı oyuncakların tehlikelerini ciddiye almak ve güvenlik önlemlerini göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir