Android Chrome videolar ve indirmeler için mobil veri tasarrufu sağlıyor

Mobil tarayıcının Veri Tasarrufu özelliği, yakında sıkıştırılmış diğer içeriğe benzer şekilde Chrome’da izlediğiniz videoları sıkıştırmaya olanak tanıyan bir yenilik yakaladı. Google’a göre, videolar için Veri Tasarrufu, videoları Chrome’da izlerken verilerin %67’sini kurtarabilir. Veri tasarrufunun resim ve metin sıkıştırırken kaydettiği %60’dan daha fazlası olduğunu belirtmesi ilginçtir.

Veri Tasarrufunun bir diğer özelliği, yavaş bağlantılarda otomatik olarak HTTP web sitelerini optimize etmesidir. Bunun, Google tarafından ne anlama geldiği belli değil. Veri Tasarrufu etkinleştirilmişse, HTTP web sitelerine zaten dikkat ediyor. Veri Tasarrufu kapalı olsa bile otomatik olarak arka planda etkinleştirileceği anlamına mı geliyor?

Chrome’da Veri Tasarrufu’nu etkinleştirmek için aşağıdakileri uygulayın:

  • Chrome uygulamasını açın ve arayüzünde (sağ üst köşedeki) menü simgesine dokunun.
  • Menü açıldığında Ayarlar‘ı seçin.
  • Gelişmiş bölümünün altında Veri Tasarrufu üzerine dokunun.
  • Kapalı anahtarı Açık duruma getirin.

İndirilenler

Chrome’un yeni İndirme özelliği, çevrimdışı erişim için içeriği cihaza kaydeder.

“Chrome’un yeni indirme özelliğiyle, istediğiniz web sayfası, müzik, resim veya video ile karşılaştığınızda daha sonra kaydetmek için indir düğmesine dokunabilirsiniz.”

Yapmanız gereken tek şey, sayfada görüntülenen indirme simgesine veya verileri cihaza kaydetmek için Chrome menüsüne dokunmanızdır.

Google video kaydettiğiniz içerik türlerinden bahsederken, YouTube için geçerli olmadığını belirtmek gerekir. Sayfadaki herhangi bir indirme düğmesi yoktur ve menüden indirme simgesini seçerseniz, yalnızca sayfayı cihaza indirirsiniz.

Bir tıklama menüsünden ve indirilenlerin arasından seçim yaparak tüm sitelere erişebilirsiniz. Google, kaydedilen içeriği burada listeler, böylece İnternet bağlantısı olmadan bile istediğiniz zaman açabilirsiniz.

Normal indirmelerin burada da listelendiğini lütfen unutmayın.

İçerik önerileri

Üçüncü ve son özellik, Chrome’a içerik keşfi veya önerileri ekliyor. Chrome’da Yeni Sekme Sayfası’nı açtığınızda, popüler web sitelerinin ve arama kutusunun hızlı bir arama listesini elde edebilirsiniz.

Yakında web üzerinde önerilen haber makalelerini görüntülemek için sayfada ilerlemek için bir seçenek var. Bu sayfa ayrıca Google’a göre en son indirilen sayfaları listeleyebilir.

Google, önerilerin Chrome’da eriştiğiniz şeyleri temel aldığına dikkat çekiyor. Spor haberlerini okursanız, makalelerden en azından bazılarının spor içeriğine sahip olma ihtimali yüksektir.

Kelimeleri kapatmak

Özellikler şu an toplanıyor. Google ne zaman kullanılabilir olduklarını söylemedi, ancak geçmişe bakarsak, bu işlemler haftalarca hatta aylar sürebilir.

İndirilenler, özellikle çevrimdışı erişim için web sayfalarını indirmek için hoş bir özelliktir. Chrome’un bu özelliği ilk kullanan tarayıcı değil, ancak Chrome mobil kullanıcıları için hoş bir ek.

Veri Tasarrufu nihayet, kitlesel olarak yararlanabileceğiniz veya hiç kullanamayacağınız özelliklerden biridir. Bu sadece internette ne yaptığnız ve video izleyip izlemediğinize bağlıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir