Android’de Çevrimdışı Gezinme için Google Haritaları Kullanın

Çok seyahat eden ve her zaman Google Haritaları kullanan biriyseniz, özellikle hücresel sinyalin (yani telefon hattının) zayıf olduğu yerdeyken bağlantı kesilebilir. Dolayısıyla, size yol gösterecek herhangi bir harita olmayacağı için gitmek isteyeceğiniz yere navigasyon yardımı ile gitmek de mümkün olmayacaktır. Hücresel sağlayıcılar genel kapsama alanı ile her ne kadar övünseler de %100 kapsama alanı diye bir şey yoktur. Bundan dolayı, seyahat ederken, bağlantının kesintili olduğu bir bölgede seyahat ediyorsanız, haritaları çevrimdışı olarak kaydetmek gerçekten kolaylık sağlayabilir. Yani anlayacağınız daha önceden İnternet bağlantısı sayesinde haritaları indirerek, dana sonra İnternetsiz haritada gezinmek mümkün olacaktır. Neyse ki Google Haritalar bunu değiştirdi.

Önceden, çevrimdışı verileri Google Haritalar’a kaydetmek o kadar da iyi bir şey değildi ve imkansızdı. Bununla birlikte, uygulamanın en son güncellemelerinde Google, bunu daha basit ve daha kullanışlı hale getirmek için bunu değiştirmeye karar verdi. Bu güncelleme ile, harita görüntüsünü kaybetme ve bağlantı problemleri yüzünden kaybolma endişenizin olmaması için, herhangi bir haritayı kaydedip tarayarak daha sonra incelenmesi mümkün olacak. Son değişikliklerle Google Haritalar artık haritaları çevrimdışı olarak kaydetmenize izin veriyor ve bu yazımızda nasıl yapılacağını göstermeye çalışacağız.

Çevrimdışı Gezinme için Google Haritaları indirme

Google Haritalar’ı Android’de çevrimdışı olarak nasıl indireceğinizi öğrenmek için aşağıdaki talimatları izleyin.

Cihazınızda önceden yüklenmiş bir Google Haritalar’a sahipseniz 1. adıma geçin. Eğer yoksa, Google Haritaları indirin.

1.Adım: Google Haritalar’ı açın ve ekranın sol üst köşesinde bulunan menü düğmesine dokunun veya ekranı soldan sağa kaydırın.

2. Adım: Menüye gidin ve “Çevrimdışı Haritalar” üzerine dokunun.

3. Adım: Çevrimdışı haritalar seçeneğinin altında, “KENDİ HARİTANIZI SEÇİN” seçeneğine dokunun.

“KENDİ HARİTANIZI SEÇİN” seçeneği haritanızı özelleştirmenizi sağlar. Temel olarak, bir bölgedeki haritanın hangi bölümünü kaydetmek veya indirmek istediğinizi seçme seçeneğine sahipsiniz.

4. Adım: Haritalar sizin için otomatik olarak küçük bir alan seçse de, tercihinize bağlı olarak büyük ya da küçük olarak kaydetmek için alanı sıkıştırıp büyüterek haritaya kaydetmek istediğiniz alanı seçebilirsiniz. Alanın ne kadar alan kaplayacağına dikkat edin ve ardından İndir düğmesine dokunun. Wi-Fi kullanmıyorsanız, mobil ağınızı kullanarak indirmeniz gerekebilir.

Çevrimdışı haritayı başarılı bir şekilde indirdikten sonra, indirilen verilerin otomatik olarak silinmesi için bu noktada otomatik olarak güncellenmesi gerektiğinden yalnızca 30 gün boyunca kullanılabilir kalacaktır. Bununla birlikte, isterseniz bu verileri silmek veya değiştirmek için seçeneğiniz vardır. Bunu yapmak için Çevrimdışı Haritalar menüsüne dönün ve ardından indirmek istediğiniz indirilen öğeye dokunun. Gördüğünüz gibi iki seçenek var: Sil veya Güncelle. Sizin için hangi seçeneği seçerseniz seçin.

Dolayısıyla oradan indirilen verileri silebilir veya değiştirebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir