Android için ücretsiz en iyi OCR uygulamaları

OCR, bilgisayarınıza fotoğraflardan metin tarama yapma ve dönüştürme olanağı sağlayan bir hizmettir. Yani, elinizde yazılı bir belge varsa, bunu optik karakter tanıma (OCR) sistemi ile tarama yaparak bilgisayarınızda yazıya dökebilirsiniz. Kağıt üzerindeki bilgileri bilgisayarda klavye ile yazmaktan kurtaracak bu hizmet her geçen gün geliştirilmektedir. Örneğin, mobil kameralar yazılı karakterleri okunaklı bir şekilde alacak kadar yüksek çözünürlüğe sahip olduğundan, tarama aracı olarak kullanabilirsiniz.

Android için en iyi OCR uygulamaları

Bu yazımızda OCR teknolojisini destekleyen ve kullanıcıların tarama yaparak kolayca yazıya dönüştürmeyi sağlayan Android için en iyi OCR uygulamaları sıralamak istedik. Sizinde bu konuda bir fikriniz varsa bize bildirmekten çekinmeyin.

1. Text Scanner [OCR] tüm zamanların en iyi OCR uygulaması olabilir

Text Scanner [OCR] kendi fotoğraf makinesi uygulamasıyla birlikte gelir, ancak sizi kullanım için zorlamaz. Galerinizden bir görüntüyü kolayca yükleyebilirsiniz. Text Scanner [OCR] ile yakalamanın en iyi yanı, yalnızca görüntüyü alır ve tarar, sizden metin alanını tanımlamanız için sormaz, bunu kendisi hesaplar ve bunu yaparken yanlış yapılmaz.

Metni tam bir doğrulukla alır, kapağın içeriğini anlamakta zorlanmaz. Diğer uygulamalar resimlerin bir kısmını metin olarak görüyor ve o tarafta bu tarafta rastgele harfler atıyorlar.

2. Office Lens

Office Lens, Microsoft tarafından tasarlanmış bu uygulama harika işler çıkarmaktadır. Bu, tüm zamanların en iyi OCR çözümlerinden biri olabilir. Sayfanın her unsurunu alır ve tamamını tarar. Resimleri tarama konusunda sıkıntı yaşatabilir bunun dışında pek bir sorunla karşılaşmazsınız. Taramayı seçtiğiniz bir uygulamaya aktarabilirsiniz. MS Word veya OneNote gibi Microsoft’un uygulamaları ile daha iyi çalışır, ancak diğerleri üzerinde de oldukça sorunsuz çalışmaktadır.

3. OCR Text Scanner

OCR Text Scanner, % 95-100 arasında bir tarama doğruluğuna sahip olduğunu iddia etmektedir. Bununla birlikte, OCR Text Scanner bu vaadi yerine getirmek için oldukça yakındır. Kitabın başlığından sadece bir kaç kelime taradı ve büyük baskıda olanlar çıkarıldı. Dilin yanı sıra hedef tarama alanını manüel olarak seçmelisiniz. Her seferinde bir reklamı taramanız gerektiğinde (5 saniye sonra atlayabilirsiniz). Dönüştürülen sayfanın oldukça doğru olmaktadır. Çizgi roman sayfası da tanınabilir. OCR Text Scanner uygulamasının en iyi parçası, hataları düzeltmek veya herhangi bir bilgiyi (gerektiği gibi) eklemek için taramadan sonra belgeyi düzenleyebilmeniz ve tüm sonuçları .txt dosyaları olarak depolamanızdır.

4. OCR Pro

OCR Pro, bir galeriden görüntüleri veya metinleri okuyamadığı için sınırlı bir uygulamadır. Taramak istediğiniz herhangi bir görüntüyü çekmeniz gerekiyor. Bunun anlamı en iyi şekilde kullanmak için çalışma zamanında fotoğraf çekmek zorunda kalacağınız anlamına geliyor. Taramalar, en azından metin için mükemmeldi. Deneyimlerimize göre, bir dokümanı hassas bir şekilde tarama yeteneği bir OCR uygulaması için son derece önemlidir, ancak ikinci bir nokta galerideki bir görüntüyü tarama özelliğidir. Bu, bu uygulamanın kullanılabilirliğini sınırlar, ancak burada hassaslık dengesi söz konusudur.

5. Google Goggles

Google Goggles, Google bir kamera arayüzüne girdiğinde, eski bir belgeyi taramak istiyorsanız biraz uğraşmanız gerekecek. Galerinize erişmek için Ayarlar Düğmesi (sağ alt)> Galeri Düğmesine dokunun.

Taramalarda tüm karakterleri tanımak yerine, sayfanın dilini anlamaya çalıştığı gözlemlediğini söyleyebiliriz. Kitap kapağındaki metinleri tarayıp tanıyamaması ve aynı zamanda İnternet’ten bir kaynak da sunabilir. Görüntü işlemenin kitabı tanıması ve sadece ne olduğunu söylemesi gerekiyordu. Bu tam olarak optik karakter tanıma özelliği olmadığını göstermektedir. Benzer şekilde.

Yalnızca bir OCR uygulaması olan Google Goggles, birçok düzeyde başarısız olmaktadır. Ancak iyi bir tarayıcı olarak kullanabilirsiniz.

6. Image to Text – OCR Scanner

Image to Text – OCR Scanner, taranan sayfayı sonuçlarla birlikte gösteren az sayıdaki OCR uygulamasından biridir. Aslında bunu yaşayana kadar önemli bir özellik olmasını beklemiyorsunuz ve şimdi her OCR tarayıcı’nın aynı teklifi sunmasını diliyorsunuz. Bu, uygulamanın kaçınılmaz olarak yanlış bir şeyler yaptığı zaman, ekrandan ayrılmanıza gerek kalmadan hemen karşılaşabilirsiniz. Tarama şaşırtıcı derecede hassastır.

7. Text Fairy (OCR Text Scanner)

Text Fairy (OCR Text Scanner), çok nazik ve hazır bir uygulamadır. El yazısı içeriğin yanı sıra “süslü veya renkli harfler” de mükemmel bir şekilde tarayamayacağı konusunda özür diler. Bu listedeki diğer bazı uygulamaların aksine, Text Fairy sistemin varsayılan kamera uygulamasını kullanıyor.

İlk başlatıldığında, gerekli dil paketlerini indirmenizi ister. Tarandıktan sonra, metni içeren alanı vurgulamanız gerekir. Ardından, bir veya iki sütun metnini tarayıp taramayacağınızı ve nesneyi gözden geçirmek için birkaç saniye sürdüğünü tanımlamanız gerekir. Sonunda, taramanın nasıl gittiğine ve uygulamanın nereye sıkıştığına dair çok doğru bir değerlendirme yapıyor.

8. CamScanner

CamScanner popüler bir tarama uygulamasıdır ve İnternet’te hemen hemen her tarama karşılaştırma listesinde görünür. Bununla birlikte, CamScanner, OCR ile ilgili olarak daha düşük performans sergiliyor gibi görünüyor. Uygulamanın ilk başlatılması isteğe bağlı bir kayıt seçeneği sunuyor. Metinde OCR çalıştırabilir, ancak içeriği düzenlemek veya paylaşmak için bir premium abone olmak gerekiyor. Taramalarda, sözler karmakarışık olabilir, bazı metinler bozulabilir. Galeri’den içe aktarabilmek için, sağ üst köşede bir tarayıcı çubuğu var, tarama işleminden sonra “OCR Recognize” düğmesine dokunarak başlamanız gerekiyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir