Android Firefox sekmelere kapat düğmesi ekleme eklentisi

Firefox Android’te bir sekmeyi kapatmanın iki yolu vardır. Bir sekmeyi kapatmak için, sağ üst köşedeki sekmeler simgesine dokunmanız gerekir. Bu, sizi yeni bir sekme açabileceğiniz ve mevcut tüm sekmelerinizi görüntüleyebileceğiniz çok yönlü bir görünüme götürür. Burada, her açık sekme, kapat düğmeli küçük bir pencere olarak temsil edilir. Bir sekmeyi kapatmak için düğmesine dokunabilir veya kapatmak için hızlıca kaydırabilirsiniz. Kolay ama zahmetli ki kullanıcılar çoğu zaman açık olana kadar sekmeleri açık bırakıyorlar. Tab Close Button, Firefox’ta sekmelere yakın bir düğme ekleyen bir Firefox eklentisidir. Bu eklenti, Firefox Android içindir ve tarayıcının masaüstü sürümü için değildir.

Sekmelere kapatma düğmesi ekleme eklentisini yükleyin

Telefonunuzda Firefox’u açın ve Tab Close Button sayfasına gidin. Eklentiyi yüklemek için anahtarı açık duruma getirin. Firefox tarayıcıyı yeniden başlatmanız gereken eklentileri olmadığı halde, uygulamadan çıkıp tekrar açmanız iyi bir fikir olabilir. Ya da çıkmanıza gerek yoktur.

Android Firefox sekmelere kapat düğmesi ekleme

(Ayrıca, eklentiyi yüklemek için, Firefox uygulamasının sağ üst tarafındaki seçenekler simgesine (üç nokta) dokunun, Araçlar ve ardından Eklentiler seçeneğine dokunun. Tüm Firefox eklentilerine göz atın seçeneğine dokunarak Tab Close Button eklentisini arayın ancak büyük siyah çarpı işaretli seçeneği seçin. Daha sonra anahtarı açık duruma getirin ve eklenti hemen kullanılmaya başlayacaktır.)

Firefox sekmeler için kapat düğmesi

Tab Close Button eklentisini yükledikten sonra, Firefox uygulamasında yeni bir sekme açın. Yüklemeyi bitirmesini bekleyin. Sekme yükleme tamamlandıktan sonra, adres çubuğundaki açılır düğmenin hemen yanında bir kapat düğmesi göreceksiniz. Bu düğmeye dokunduğunuzda, geçerli sekme kapanacaktır.

Bir sekme yüklenirken gördüğünüz çarpı düğmesi, varsayılan Firefox kullanıcı arayüzünün bir parçasıdır. Dokunduğunuzda, sekmeyi kapatmaz. Bunun yerine, sayfanın yüklenmesi durdurulur.

Android Firefox sekmelere kapat düğmesi ekleme

Bu eklenti, çoğunlukla harika çalışıyor ancak telefonlarda Firefox’un Okuyucu modunda açmayı teklif ettiği web sitelerinde kapat düğmesi gizleniyor. Bir Android tableti kullanıyorsanız bu sorunla karşılaşmazsınız ancak telefonlarda bu sorunla karşılaşabilirsiniz.

Geri al-kapat düğmesi yoktur. Sekme kapandıktan sonra, tarama geçmişinizden tekrar açabilirsiniz, ancak bunun dışında, işlemi geri almanın bir yolu yoktur.

Bir eklentiyi kaldırma

Android Firefox uygulamasında hiç eklenti kullanmadıysanız ve bunlardan hoşlanmıyorsanız, onu nasıl kaldırabilirsiniz? Sağ üstteki taşma düğmesine dokunun. Açılan menüden Araçlar > Eklentiler’e gidin. Burada, yüklü olan tüm eklentilerin bir listesini görebilirsiniz. Kaldırmak istediğiniz eklentiye dokunun. Bir sonraki ekranda, sağ alt taraftaki Kaldır düğmesine dokunun.

Alternatif olarak, adres çubuğuna about:addons yazın ve aramayı başlatın. Bir eklentiyi seçtiğiniz ve kaldırdığınız aynı ekrana götürecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir