Android Gecikmeli Bildirim Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Son zamanlarda, Android telefonumdaki bildirimler oldukça gecikmeye başladı ve bazen uygulamayı açana kadar herhangi bildirim alamıyorum. Doğal olarak, acil mesajlara cevap vermem oldukça gecikti. Ancak, şunu da fark ettim ki, çoğunlukla benim hatamdan dolayı kaynaklanıyor. Telefonun daha iyi performans sağlaması için optimize etmeye çalışırken bazı hatalar yapılabiliyor. Yani anlayacağınız Android bildirim gecikmesi sizin içinde can sıkıcı bir sorun ise yardımcı olmaya çalışacağız.

Sizde, Android telefonunuzdan gecikmiş bildirimler alıyorsanız, bazı nedenleri vardır. Bu nedenle, bu yazımızda Android’de gecikmiş bildirimlere iliştin tüm çözümleri sıralamaya çalıştım. Android bildirimler gelmiyor veya geç geliyor diyorsanız ve bu konuda bir görüşünüz varsa, lütfen yorumlarınızla bize katılın.

Mobil veride bildirim gelmiyor, Wifi açıkken bildirim gelmiyor, uygulamaya girmeden bildirim gelmiyor gibi sorunların çözümü için 5 numaralı adımı uygulayın. Belirli uygulamalar için gecikmeli bildirim sorununu kolayca düzeltin.

1. Bataryayı ve telefonu optimize eden uygulamaları kullanmayı bırakın

Çoğu telefon ve pil optimize uygulaması, RAM’ı boşaltmak ve telefona daha az yük yüklemek için tüm arka plan işlemlerini kapatır. Bu, telefonunuzun hızını artırabilir, ancak uygulamalarınızdan gecikmeli bildirimler almanıza veya hiçbir bildirim almamanıza neden olacaktır.

Bu arka plan işlemleri bir çok veriyi senkronize eder ve bildirim gönderir. Devre dışı bırakıldıklarında, yüklemiş olduğunuz uygulamaları açmadığınız veya otomatik olarak açılma özelliği olmadıkça yüklenen uygulamalardan herhangi bir güncelleme alamazsınız.

2. Arka plan süreçlerini kendiniz kapatmayın

Yukarıdaki notayı takibeni pek çok kullanıcı telefon performansını arttırmak için arka plan işlemlerini Android ayarlarından devre dışı bırakmayı sever. Aynen benim gibi. İşte bunu yapmayın, en azından bildirim almak istediğiniz uygulamalar (örneğin Facebook Messenger veya WhatsApp gibi) için yapmayın. Bende WhatsApp’tan gecikmeli bildirim alıyordum, sonradan fark ettim ki daha önceden uygulama açılmadan bildirim almama ayarlamasını yapmışım.

Ayrıca, bir uygulamayı kapattıktan sonra uygulamayı tamamen kapatmayı sağlayan uygulamalardan kaçınmalısınız. Ayrıca, uygulama arayüzünü kapatırken arka plan süreçlerini de kapatır.

3. Güç tasarrufu modunu akıllıca kullanın

Android Lollipop veya daha yeni bir işletim sistemine sahip bir telefonunuz varsa, bataryadan daha fazla yararlanmanıza yardımcı olan Güç Tasarrufu modunu bilmeniz gerekir.

Genellikle, piliniz %15’in altına düştüğünde pil tasarrufu modunu açmanız istenir; bu da, telefonunuza ihtiyacınız olduğunda canlı tutar. Bununla birlikte, Güç Tasarrufu modu telefonun önemli bir özelliğini, örneğin veri senkronizasyonunu devre dışı bırakır.

Güç Tasarruf modu etkinleştirilirken, hiçbir uygulama sizi bilgilendirmek için arka planda verilerini senkronize etmez, böylece hiçbir bir bildirim almayacaksınız. Güç Tasarrufu modunu her zaman açık tutmayın ve yalnızca önemli bir mesaj beklemediğinizden emin olduğunuzda çok az şarj kaldığında etkinleştirin.

4. Wi-Fi’yi her zaman açık tutun

Ekranın kilidini açar açmaz bildirimlerinizi almanız durumunda, telefonunuz uyku moduna geçtiğinde Wi-Fi cihazınızın devre dışı kalması ihtimali bulunmaktadır. Pil tasarrufu için iyidir, ancak veri senkronizasyonu için kötüdür.

Bunu nasıl çözeceğiz:

  1. Telefon Ayarları‘na gidin ve Wi-Fi yada Kablosuz üzerine dokunun.
  2. Şimdi menüye dokunun ve ondan Gelişmiş ayarlar‘ı seçin.
  3. Sonraki sayfada, “Uykuda iken kablosuzu açık tut” seçeneği Her zaman olarak ayarlandığından emin olun.

Ekran kapatıldığında veya uyku moduna geçtiğinde Wi-Fi açık kalacaktır ve bildirimler anında gösterilecektir.

5. Belirli bir uygulama için geciken bildirimleri düzeltme

Bildirimler, tüm uygulamalar için değil belirli bir uygulama için gecikiyorsa, sorunu gidermenin birden fazla yolu vardır. Öncelikle, verileri mobil veri bağlantısı üzerinden arka planda düzgün şekilde senkronize ettiğinden emin olun:

  • Telefon Ayarları‘na gidin, Veri Kullanımı veya Veri trafiği yönetimi üzerine dokunun.
  • Burada Ağa bağlı uygulamalar seçeneğine dokunun.

  • Burada alt kısımdaki Gelişmiş ağ yönetimi düğmesine dokunun.
  • İlgili uygulamayı seçin, Arkpl vr yani arka plan verileri özelliğinin açık olduğundan emin olun.

Sorun bu değilse, o zaman uygulamanın önbelleğini silmeyi deneyebilirsiniz.

  1. Telefon Ayarlarından Uygulamalar‘a gidin ve ilgili uygulamayı açın.
  2. Depolama seçeneğine dokunun.
  3. Önbelleği boşaltmak için “Önbelleği temizle” düğmesine dokunun.

6. Android sinyal aralığını azaltma

Telefonunuzdaki mesajlaşma uygulamalarının hemen hemen hepsi, push bildirimlerini göndermek için Google Cloud Messaging (GCM) hizmetini kullanır. Zamanında bildirim aldığınızdan emin olmak için telefonunuz bu servisle istikrarlı bir bağlantı kurar.

Bu amaçla, telefonunuz, bağlı olduğunuzdan ve bildirim alabildiğinizden emin olmak için birkaç dakikada birkaç kez “Heartbeat” adı verilen bir ağ paketi gönderecektir. Paket aralığı, Wi-Fi bağlantısı için 15 dakika ve mobil veri bağlantısı için 28 dakika.

Şimdi küçük bir sorun var, çoğu yönlendirici ve operatör, birkaç dakika hareketsizlikten sonra, genellikle 5 dakika sonra etkin olmayan bir bağlantı noktasından bağlantıyı kesiyor. Dolayısıyla, 5 dakika boyunca bir bildirim almayacaksanız, bağlantınız sonlandırılacaktır. Ve başka bir paket gönderilene ve bağlantı kurulana kadar herhangi bir bildirim almayacaksınız.

Bu sorunu çözmek için, sinyal aralığı paketinin frekansını hızlandırmamız yeterlidir. Ve bu amaçla, Push Notifications Fixer adlı ücretsiz uygulamayı kullanabilirsiniz. Kurulumdan sonra iki seçenek göreceksiniz: Mobil sinyal aralığı (Mobile heartbeat interval) ve Wi-Fi sinyal aralığı (Wi-Fi heartbeat interval).

Bu seçeneklerin her ikisi de 5 dakika olarak ayarlanır, ki zaten en iyisi 5 dakikadır zaten. Bu sinyal aralığını uygulamak için Apply settings düğmesine dokunun; zamanında bildirim almayı başlatın.

Sinyal aralığı süresini artırmak genel pil ömrünü etkiler. Bununla birlikte, etki çok az ve bu uygulamayı yükledikten sonra pil süresinde belirgin bir fark görmedim. Varsayılan sinyal aralığına aralığına dönmek isterseniz, uygulamayı kaldırın veya varsayılan aralığı uygulamadan hemen ayarlayın.

Son sözlerim

Push Notifications Fixer, geciken bildirimler sorununu çözdü. Ayrıca, güç tasarrufu modunu her zaman açık tutmak pekte akıllıca değilmiş. Yukarıda paylaştığımız çözüm önerileri, geciken Android bildirimleri sorununuzu çözmek için yeterli olmalıdır. Bildirimlerin geç geldiğinden şikayet ediyorsanız, yukarıdaki yöntemlerden hangisinin işe yaradığını bizimle paylaşın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir