Android Google Arama’da otomatik video oynatmayı kapatma

Videoları otomatik olarak oynatma asla iyi bir fikir değildir. Instagram, Facebook ve Twitter tümüyle otomatik oynatma videolarından dolayı suçludur ancak Twitter ve Instagram’da gezinirken videoları sessiz hale getirir. Öte yandan Facebook, varsayılan olarak sesli videolar çalar ve kapatmanız gerekir. Bu can sıkıcı bir durumdur, ancak bunların hepsinin sosyal uygulamalar olduğu göz önüne alındığında, beklenmesi gereken bir durum olduğu gerçeği ortaya çıkıyor.

Sosyal uygulamalar, içerikleri kullanıcılarına daha hızlı bir şekilde göstermek için böyle bir yola baş vuruyor. Google’ın benzer bir stratejiyi seçmesi, bununla ilgilidir. Android’de Google Arama uygulaması ve hatta masaüstünüzdeki Google, arama sonuçlarında videoları otomatik oynatmaya hazırlıyor.

Şimdilik, Android’de Google Arama’daki videolar için otomatik oynatmayı kapatma seçeneği olsa da, masaüstünde henüz kullanılabilir seçenek yoktur.

Android cihazlarda Google Arama’da otomatik video oynatmayı kapatma

Otomatik video oynatma, bazı kullanıcılar için arama sonuçlarında görünmeye başlıyor. Bir video arıyor olmanız önemli değil. Aramanızla eşleşen popüler bir video varsa, sonuçlarda görünür. Ayrıca otomatik olarak oynayacaktır. Bu, hem masaüstü bilgisayar hem de mobil cihazlarda olur; ancak, video mobil veri kullandığından mobil cihazda daha fazla sorun yaşanır.

İyi haber şu ki, Google Arama uygulamasındaki videolar için otomatik oynatmayı kapatmanın bir yolu var.

1.Adım: Uygulamayı açın ve sağ üst taraftaki üç çizgi düğmesine dokunun. Ardından ‘Ayarlar‘a dokunun.

Google Arama'da otomatik video oynatmayı kapatma

2.Adım: Ayarlar ekranında ‘Video‘ düğmesine dokunun. ‘Otomatik oynat‘ anahtarını kapatın ve işlemi tamamlayın.

Google Arama'da otomatik video oynatmayı kapatma

Mobil veri kullanıyorsanız, Google Arama uygulaması videoları otomatik olarak oynatmaz. Videolar için otomatik oynatmayı açık tutmanıza, ancak bir mobil ağdayken bunu devre dışı bırakmanıza izin veren ayrı bir seçenek de var.

iOS için Google Arama uygulaması bu ayara sahip değildir. Otomatik oynatmaya yönelik videolar henüz iOS sürümüne aktarılamadı. Bir şey varsa, iOS için Chrome uygulaması, iOS için Google Arama uygulaması videoları otomatik oynatmaya başlayabilir. Bunun nedeni, Google Arama’nın Android’de olmasıdır. Zaten iOS için Chrome kullanıyorsanız Google Arama uygulamasını yüklemek için gerçek bir neden yoktur.

Google otomatik video oynatmayı kapatma yazısı yardımcı oldu mu?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir