Android otomatik uygulama güncellemelerini engelleme nasıl yapılır?

Android işletim sisteminin kullanıcılar için sunduğu önemli özelliklerden biri de otomatik uygulama güncellemesidir. Bu özelliğin etkinleştirilmesi ve devre dışı olması sizin elinizdedir. Etkinleştirirseniz varsayılan olarak yüklenen tüm uygulamaların güncel sürümü aldılandığında otomatik olarak cihaza indirecek ve yükleyecektir.

Bu özellik çok faydalı olsa da, çoğu Android kullanıcısı uygulamalarının sistem tarafından otomatik olarak güncellenmesini istemeyebilir.

Bunun iki temel nedeni olabilir. Kontrolün kendilerinde olması veya bant genişliği kontrolüdür. Bant genişliği, herhangi bir zamanda uygulamayı güncellemek üzere bu özelliği yapılandırdıysanız bir sorun olabilir.

Android’in uygulama izin sistemi üzerinde yapılan son değişiklik, yüklü uygulamaların yeni izinleri nasıl entegre edebileceğini değiştirir. Artık tek bir izinden ziyade SMS veya kamera / mikrofon gibi kategorilere ayrılmış izin sistemi mevcuttur.

Bu nedenle, SMS mesajlarını okumak isteyen bir uygulama, SMS ayrıcalık grubuna erişimi gerektirir. İlk bakışta bu mantıklı olsa da, uzantı yazarının bu grubun başka izinlerini de kullanabileceği anlamına gelir.

Android’de otomatik uygulama güncellemelerini devre dışı bırakma

Bu yeni “tehdide” karşı tek korumanız otomatik güncellemeleri devre dışı bırakmaktır. İşte böyle yapılır:

  1. Android cihazınızda Google Play Store uygulamasını açın.
  2. Burada, ekranın sol üst köşesindeki üç çizgi simgesine dokunun.
  3. Açılan menüden Ayarlar’ı seçin.
  4. Uygulamaları otomatik güncelle seçeneğine dokunun. Üç farklı seçenek çıkacaktır: Uygulamaları otomatik güncelleme, Uygulamaları her zamana otomatik güncelleme ve Kablosuz (WiFi) bağlantı üzerinden otomatik güncelle.

İlk seçeneği seçin, bu, uygulama güncellemelerinin cihaza otomatik olarak indirilip yüklenmesini engeller. Güncellemelerle ilgili bildirim almaya devam edersiniz ve bunları istediğiniz zaman manuel olarak çalıştırabilirsiniz.

Tüm uygulamalar için otomatik güncellemeleri devre dışı bırakmak istemiyorsanız, bunun yerine tek tek uygulamalar için devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için, uygulamanın Google Play’deki sayfasını ziyaret edin, üstteki üç nokta menüsüne hafifçe vurun ve burada görüntülenen otomatik güncelleme seçeneğini kaldırın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir