Android ve iPhone telefondan faks nasıl gönderilir?

Bir PDF belgesini telefonunuzdan, tabletinizden veya başka herhangi bir bilgisayardan imzalayabilir ve birisine e-postayla gönderebilirsiniz. Ancak bazı kuruluşlar halen e-postayla belgeleri kabul etmemektedir; bunun yerine belgeleri faks göndermek gerekebilir.

Akıllı telefonunuzun telefon bağlantısını bir faks makinesi veya çevirmeli modem olarak kullanamazsınız. Tıpkı zaman zaman gelen faksları bilgisayarınızdan gönderdiğiniz gibi, faks gönderen bir uygulama veya üçüncü parti hizmet kullanmanız gerekmektedir.

Android, iPhone ve diğer akıllı telefonlardan faks nasıl gönderilir diye merak ediyorsanız yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ederiz. Yazımızı okuduktan sonra, aklınızda mantıklı şeylerin oluşacağını göreceksiniz. Eğer göz ardı ederseniz, içerikle ilgili sağlıklı bilgi elde etmeyeceksiniz.

Android ve iPhone telefondan faks nasıl gönderilir

Bunun için bir ücret ödemeniz gerekiyor mu?

Sınırsız sayıda ücretsiz fax gönderen bir uygulama bulamak mümkün değildir. Burada bulacağınız her uygulamayı, düzenli olarak kullanmanız için ücret ödemeniz gerekir. Bazı uygulamalar ücretsiz olarak bir avuç sayfa göndermenize izin verebilir, ancak hepsi bu kadardır. Bu servislerin telefon numaralarını muhafaza etmesi ve sizin için telefon şebekesiyle arabirimi olması gerekir. Akıllı telefonunuz çevirmeli ağ modemi gibi davranamaz; bu nedenle ağır kaldırma işlemlerini gerçekleştirmek için bir hizmetin sunucularına güveniyorsunuz.

Ancak, bu size mal olmasına rağmen, paradan tasarruf edebilir ve alternatiften daha uygun olabilir. Alternatif olarak, bir faks makinesini bir dükkanda kullanmak ya da kendi faks makinenizi satın almak ve onu bir sabit telefon hattına bağlamak için para ödüyorsunuz. Birkaç faks göndermeniz gerekiyorsa her ikisi de muhtemelen çok daha pahalı olacak.

Bu yöntem ayrıca, her şeyi tamamen elektronik olarak yapmanızı sağlar. Telefonunuzda PDF belgelerini imzalayıp doldurup fakslayabilirsiniz. Ya da, kağıt belgeleri taramak ve fakslamak için telefonunuzun kamerasını kullanabilirsiniz.

Faks göndermek için Android ve iPhone uygulamalar

App Store’da “faks” araması yaparsanız pek çok seçenek bulursunuz, ancak hiçbiri aslında ücretsiz değildir ve birkaç ücretsiz faks göndermenizi sağlayan uygulamalar sınırlıdır. Buda bir yerde ağzınızı bala batırıp, sonrası için hazırlık yapmaktadır.

Fakat daha büyük bir sorun var, – bir şeyi fakslamanız gerektiğinde, çok kişisel bilgiler içeren bir belgeyi fakslıyor olabilirsiniz – sonuçta fax göndermeyi gerektiren devlet bazlı kurumlardır ve onlarda kişisel bilgilerinizi gerektirmektedir.

Kişisel bilgilerinizi faksla işleyen herkesin güvenmemesi gerekir. Bu yüzden sizin için bazı öneriler var.

Android ve iPhone telefondan faks nasıl gönderilir

Sürekli faks gönderenler için

Sürekli hassas fakslar gönderecekseniz veya bir şirkette çalışıyorsanız ve bir servis seçmeye çalışıyorsanız, kısmen Cisco ve AT & T’ye ait olan RingCentral Fax, muhtemelen ihtiyaçlarınız için en iyi seçimdir, özellikle de çok sayıda güvenlik özelliği ve farklı faks hatlarına sahip birden çok kullanıcı desteği vardır.

Android için RingCentral Fax uygulaması (Play Store)

iPhone için RingCentral Fax uygulaması (Apple App Store)

Ayrıca muhtemelen faks ile uğraşmanın en güzel yollarından biri olan kaygan bir mobil uygulaması var ya da bunun yerine e-postayla faks gönderebilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz, Outlook, Google Drive, Dropbox, Box ile entegrasyon da dahil olmak üzere tüm diğer özellikleri vardır ve hatta ücretsiz bir numara alabilirsiniz. Ayrıca, işletmeler veya güvenli bilgi ileten insanlar için yararlı olacak bir çok güvenlik özelliği vardır.

Elbette yalnızca birkaç faks göndermek istiyorsanız, aylık 7 doların altında başlayan ucuz planlarından birine üye olabilirsiniz … ve ardından bir veya iki ay sonra iptal edebilirsiniz.

Ara sıra faks gönderenler için

Şimdilik birkaç faks göndermek istiyorsanız, faksı temelde dijital olarak icat eden şirket olarak da bilinen eFax‘ı seçebilirsiniz. Hem gönderip hem de faks almanızı sağlayan Android ve iPhone telefonlar için güzel bir mobil uygulaması vardır.

Android için eFax uygulaması (Play Store)

iPhone için eFax uygulaması (Apple App Store)

Arada bir faks göndermeniz gerekiyorsa, ödememize gerek kalmadan 10 sayfaya kadar ücretsiz sayfa gönderebilmenizi sağlayan MyFax‘ı öneririz. Bu pek hoşunuza gitmeyebilir, ancak çoğu insanın fakslamak zorunda olduğu ayda yada yılda bir sayfa vardır. Her ay daha fazla sayfa göndermeniz gerekiyorsa, düzenli bir plana da geçebilirsiniz.

Android için MyFax uygulaması (Play Store)

iPhone için MyFax uygulaması (Apple App Store)

Bu sağlayıcıların her ikisi de saygındır ve yıllardır bunu yapmış olan aynı büyük şirkete aittir. RingCentral’ın yaptığı tüm güvenlik özelliklerine sahip olmayabilirler, ancak kişisel bilgilerinizin kim olduğu konusunda endişelenmeniz gerekmez.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir