Android cihazlarda Wi-Fi Ağ Önceliği nasıl ayarlanır?

Bugünlerde Wi-Fi her yerde var. Bir sokaktan geçerken neredeyse yüzlerce Wi-Fi bağlantısı yakalamak mümkündür. Yakınınızdaki ücretsiz Wi-Fi noktalarını bulmak için çeşitli hizmetleri kullanabilirsiniz. Bu çoğunlukla bir nimet olsa da, aynı alanda rekabet eden çok fazla sinyaller olduğu anlamına da gelir.

Akıllı telefonun sinyal gücü, Wi-Fi güvenlik seviyesi, şebeke kararlılığı vb. gibi çeşitli ayrıntıları etkiliyor ve daha sonra en iyi olduğunu düşündüğü Wi-Fi şebekesine bağlanıyor. Ancak, bu kadar çok Wi-Fi erişim noktasının ortasında, telefonunuz bazen hangi ağı bağlamaya karar vermekte zorlanıyor olabilir.

Neyse ki, Wi-Fi şebekelerine öncelik vererek bu işlemi denetleyebilir ve böylece akıllı telefonunuzun mevcut en iyi Wi-Fi şebekesine bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu, tutarlı bir bağlantı elde etmenize ve mevcut Wi-Fi şebekeleri arasında sorunsuz geçiş yapmanıza yardımcı olabilir.

Bugün, Wifi ağlarının bir Android cihazında nasıl önceliklendirileceğini göreceğiz.

Android cihazlarda Wi-Fi ağ önceliğini ayarlama

Android’in sahip olduğunuz cihaza bağlı olarak alabileceği iki rotası var. Yerleşik ayarı arayarak deneyebilirsiniz ve bu işe yaramazsa diğer seçeneği deneyin.

Dahili ayarları kullanarak ağları önceliklendirme

Bazı özel Android ROM’lar (CyanogenMod gibi), Wi-Fi ağ önceliğini ayarlamak için dahili bir ayarla birlikte gelir. ROM’unuzun olup olmadığını kontrol etmek için Ayarlar > Wi-Fi‘yi açın. Taşma menüsüne hafifçe dokunun ve Gelişmiş Wi-Fi üzerine dokunun. Bir Wi-Fi Öncelik seçeneği görürseniz, buradaki Wi-Fi ağlarının önceliğini belirtebilirsiniz.

Android’de bu dahili seçenek yok gibi görünüyor. Ancak endişelenmeyin, aynı şeyi gerçekleştirmek için üçüncü taraf uygulamaları kullanabilirsiniz.

WiFi Prioritizer uygulamasını kullanarak ağları önceliklendirme

WiFi Prioritizer, Android cihazlarda Wi-Fi bağlantı önceliğini ayarlamanızı sağlayan ücretsiz bir uygulamadır. Periyodik olarak sinyal gücünü izler ve buna göre Wi-Fi şebekeleri arasında geçiş yapar.

Uygulamayı yükledikten sonra açın ve Enable Scheduled Job seçeneğini etkinleştirin. Kaydedilen tüm Wi-Fi şebekelerinin bir listesini görmelisiniz. Listenin üstündeki şebekeler, en alttaki şebekelerden daha yüksek önceliğe sahiptir. Burada, ağları kendilerine bağlanmak istediğiniz sıraya sürükleyebilirsiniz.

Varsayılan olarak, her 60 saniyede bir yeni Wi-Fi şebekeleri tarar ve buna göre anahtarlar. Bu yenileme aralığını değiştirmek isterseniz taşma menüsüne ve ardından Settings‘e dokunun. Refresh Interval seçeneğine dokunun ve istediğiniz zaman 5 saniye ile 30 dakika arasında ayarlama yapabilirsiniz. Daha düşük değerler, pil ömrü pahasına da olsa daha hızlı geçiş yapmayı sağlayacaktır.

Aynı ayarlarda, ağa bağlanmak için minimum sinyal gücünü değiştirebilirsiniz. Daha yüksek önceliğe sahip bir ağ mevcutsa ve bir sinyal bu değerden daha iyi ise, o zaman daha yüksek öncelikli ağa geçeceksiniz. Mevcut ağdaki İnternet bağlantısını da kontrol edebilir. Mevcut şebekede İnternet bağlantısı yoksa, otomatik olarak bir sonraki mevcut şebekeye geçecektir.

Uygulamayı indirin: WiFi Prioritizer (Ücretsiz)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir