Artırılmış Gerçeklik nedir?

İnsanlar şu anda “artırılmış gerçeklik” hakkında heyecanlı bir şekilde konuşuyor, özellikle de Apple X’in lansmanında platforma destek verdiğinden bahsediyorlar. Artırılmış gerçeklik, çoğunlukla AR olarak kısaltılır, aslında ne anlama geliyor? Ve sanal gerçeklik ve karma gerçeklikten farkı nedir?

“Sanal gerçeklik” (virtual reality-VR) sizi bilgisayarla üretilen bir dünyaya tamamen götürürken, arttırılmış gerçeklik, gerçek dünyada bilgisayar tarafından üretilen görüntülerin üzerine bindirilir. Gerçek dünyadaki ve sanal dünyadaki bu kombinasyon, gerçek dünyadaki popüler cep canavarlarını arayıp yakalayarak tüm zamanların en çok indirilen mobil oyunlarından biri haline gelen bir AR oyunu olan Pokémon Go ile son derece güçlü olduğunu zaten kanıtladı.

Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçekliği kullanan bir diğer popüler uygulama Snapchat. Akıllı telefonun arka kamerasını kullanmak yerine, kendi kendine yeten kişilere arttırılmış gerçeklik efektleri eklemek için ön yüz kamerayı kullanıyor. Böylece, görünümünüzü gerçek zamanlı olarak değiştiren, efektleri etkinleştirilmiş olarak arkadaşlarınıza (ya da düşmanlara) yol açan özel efektler ekleyebilirsiniz.

AR’nin VR’ye kıyasla sağladığı avantajlardan birisi, kulaklığı kullanmanız için bir kulaklığa ihtiyacınız olmadığıdır. VR, gerçek dünyadan tamamen uzak durmanızı gerektirir; AR sizi çevrenizdeki dünyanın farkında olmaya teşvik eder.

Bu, AR’ı deneyimlemek için gereken donanım gereksinimleri çok daha basit olduğundan, AR daha fazla kişi tarafından daha erişilebilir olduğu anlamına gelir.

Artırılmış Gerçeklik için neye ihtiyacım var?

İyi haber; sahip olduğunuz, ekran, kamera ve kompakt tasarıma sahip olduğunuz akıllı telefonun, artırılmış gerçeklik için ideal bir cihaz olmasıdır. Mobil işlemci gücündeki modern ilerlemeler sayesinde çoğu akıllı telefon, artırılmış gerçeklik oyunlarını ve yaşantılarını yaşatan etkileyici 3D animasyonları yönetebilir.

Artırılmış Gerçeklik
iPhone X, AR oyunları için harika bir cihaz.

Akıllı telefon teknolojisi geliştikçe, grafik cihazları Apple’ın yeni iPhone X ahizesinde gösterdiği gibi daha da etkileyici bir ürün üretecek hale gelecektir.

Dolayısıyla, iyi bir kamera ve yüksek çözünürlüklü ekrana sahip nispeten modern bir akıllı telefona ihtiyacınız olacak. Ayrıca, telefonu nasıl hareket ettirdiğinizi algılayan ve işaret ettiğiniz yere bağlı olarak bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüleri eklemenize ve izlemeye olanak veren bir sensör olan bir ivmeölçerine sahip olmalısınız; Hemen hemen her akıllı telefonda bunun yerleşik olması gerekiyor.

Bir tableti AR cihazı olarak da kullanabilirsiniz. Bunlar akıllı telefonlara benzer bir donanımla gelir ve daha büyük ekranlara sahip olmaktan fayda sağlar; dolayısıyla etkileri daha çekici olabilir, ancak aynı zamanda daha az taşınabilir oldukları anlamına gelir.

Dizüstü ve masaüstü bilgisayarınızı da, web kameralarıyla artırılmış gerçekliği kullanabilirsiniz. Taşınabilirlik ve hareket sensörleri olmamasından dolayı, bilgisayar AR uygulamaları biraz daha sınırlıdır, ancak örneğin görüntülü aramalara dijital efektler ve animasyonlar ekleyebilirsiniz.

Kulaklıklar artırılmış gerçeklik için gerekli olmasa da, doğrudan görünümü, en iyisi bilinen Google Glass için AR görseller katacak mevcut AR kulaklıklar vardır. Bu AR kulaklık, çevrenizdeki dünyaya metin ve bilgi bindiriyor. Muhtemelen zamanının biraz ötesine geçen Google Glass, güçsüz teknoloji ve sadık bir tasarımla geri alındı ancak AR’nin neler yapabileceğini kanıtladı.

Microsoft’un HoloLens, duymuş olabileceğiniz başka bir AR kulaklık setidir. Google Glass gibi, HoloLens görüş alanınıza etkileşimli veriler ekliyor ve daha can alıcı özellikleri sayesinde 3D modeller ve animasyonları da destekliyor. Öncelikli olarak kurumsal kullanıcılar hedefleniyor, bu nedenle yüksek fiyat etiketi görüyoruz. Ancak bunun için de birkaç AR oyunu geliştiriliyor.

Karma gerçeklik” (Mixed reality-MR), sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklikten oluşan bir kombinasyondur ve gerçek dünyayı kaydetmek için dışa dönük kameralar kullanarak akıllı telefon AR ile aynı şekilde çalışır, daha sonra bilgisayarla oluşturulan metin ve görüntüleri çekimlere ekler.

Artırılmış gerçeklik nasıl çalışır?

Artırılmış gerçekliğin temel ilkesi ve işleyişi onun adıyla açıklanır. Önce ‘gerçeklik’ bölümü ile başlayalım. Umuyorum ki bunu söylerken Matrix’ten Morpheus’a pek fazla benzemiyoruz, ancak ‘gerçek’ çevremizdeki dünyayı ifade eder.

AR’de bu gerçeklik kamera tarafından yakalanır ve bir ekranda gösterilir. Kamera ve ekran ne kadar güzel olursa, gerçek o kadar gerçekçi olur. Diğer AR formları, bilgisayar tarafından üretilen metin ve görüntüleri gerçek dünyaya (doğrudan ya da berrak cam ekranların üzerine) yerleştirmek için mini projektörleri kullanır. Bu daha karmaşık ve pahalı bir alternatiftir.

Adın ‘artırılmış’ kısmı, bilgisayar tarafından üretilen görüntülerin, gördüğünüz realiteye eklenmesini ifade eder. CGI nesneleri AR aygıtınızın CPU ve GPU’su tarafından oluşturulur. Modern akıllı telefonlar ve tabletler artık gerçekçi bilgisayar görüntüleri oluşturabilen bir donanım içeriyor.

AR headsets (kulaklıkları) ya CGI nesneleri oluşturmak için onlara dahil donanıma sahip olacaklar ya da ağır grafiksel kaldırmayı yapacak bir bilgisayara (veya mobil cihaza) bağlanmaları gerekecek. Bağlı AR kulaklık setleri daha ucuz ve daha küçük ancak hareketi, ayrı bir cihazla sabit bir bağlantıya ihtiyaç duyduklarından sınırlıdır.

Arttırılmış gerçeklikte gördüğünüz nesneler, ses veya hareket kontrolü, avuç içi denetleyicileri veya hareket algılayıcıları varsa AR aygıtını hareket ettirme gibi çeşitli yollarla kontrol edilebilir ve etkileşim altına alınabilir.

Apple, Google, Microsoft, Dell ve Acer gibi büyük isimlerle güçlerini çeşitli biçimlerde geride bıraktığımız için ileride AR’ın daha etkileyici kullanımlarını göreceğiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir