Audacity ile karaoke şarkılar nasıl yapılır?

Audacity dünyanın en iyi ücretsiz ve Türkçe dil desteği olan ses editörüdür ve en sevdiğiniz şarkılardan vokalleri çıkarma kabiliyeti sayesinde karaoke şarkılar yapmak isteyenler için de yardımcı olacak harika bir programdır.

Audacity ile karaoke şarkı yapma

Karaoke şarkı yapmak için Audacity programını kullanabilirsiniz. Bu basit bir işlemdir: vokaller genellikle bir stereo parçanın ortasındadır, bir kanalda yarısı, bir kanalda da diğer yarısı. Bir kanalın ters çevrilmesi iki parçayı iptal eder. İyi bir ses dosyası ile, genellikle çok etkilidir.

Doğal olarak, bunu sadece kişisel kullanım için karaoke şarkısı yapmak için kullanmalısınız; Elde edilen dosyaları telif hakkı sahibinin izni olmadan yeniden dağıtmayın.

İlk olarak LAME encoder’i yüklemeniz gerekir

İlk önce biraz hazırlıklı olun. Bitmiş karaoke şarkınızı MP3 formatında dışa aktarmak için Audacity’de standart olarak bulunmayan LAME MP3 Encoder kodlayıcıya ihtiyacınız olacaktır.

Zip arşivini indirin ve çıkarın, daha sonra kodlayıcıyı yüklemek için exe dosyasına çift tıklayın (çok hızlı bir şekilde gerçekleşir).

Audacity’yi kurun ve bir şarkıyı bölün

İşlem tamamlandıktan sonra, Audacity indirin ve yükleyin, ardından seçili parçayı ana pencereye sürükleyerek içe aktarın.

Audacity ile karaoke şarkılar nasıl yapılır

Dalganın sol tarafında, parça adının yanında siyah aşağıya dönük bir ok görürsünüz. Bunu tıklayın ve Stereo parçayı böl yada Çift Kanallı İzi Ayır (Split stereo track) seçeneğini seçin.

Vokalleri ayırma ve dışa aktarma

Seçmek için alttaki parçayı çift tıklayın, ardından Etkiler> Ters Çevir‘i tıklayın. Her parçanın dalga formunun yanındaki menü okunu tıklayın ve Mono’yu seçin, ardından Dosya > Sesi Dışa Aktar seçeneğini tıklayın.

Audacity ile karaoke şarkılar nasıl yapılır

MP3 iyi bir format olduğundan herhangi bir medya oynatıcıyla dinleyebilirsiniz (bu LAME encoder’e ihtiyaç duymanızın nedeni de budur) ve standart dışa aktarma ayarlarına bağlı kalabilirsiniz. Parçanın meta verilerini düzenleyip düzenleyemeyeceğinizi (başlığa ‘karaoke’ sözcüğünün eklenmesi yararlı olabilir) seçin ve Tamam’ı tıklayın.

Şarkı sözlerini bulmak

Artık karaoke parçanız var, doğru sözcüklere sahip olduğundan emin olmanız gerekiyor.

Birçok site, ev karaoke oturumlarında yardımcı olmak için şarkı sözleri yayınlıyor. Eğer sosyal medya ortamında paylaşmayı düşünüyorsanız, telif hakkına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir